Інструменти пізнання – це людська пам'ять та ерудиція (аналогічна до постійної пам'яті комп'ютера); розумовий процес з його швидкістю, кмітливістю (аналогічний роботі процесора та оперативної пам’яті) і критичність мислення (аналогічна самоперевірці комп'ютера).
Це основні інструменти, які працюють усередині мозку. А допоміжними інструментами для них є всі можливі засоби наочності та систематизації інформації: каталоги, реєстри, графіки, таблиці, креслення, схеми, плани, діаграми тощо. Вони знаходяться поза мозком.
За допомогою цих інструментів виконуються операції мислення. Вони коротко непогано описані у відповідній статті Вікіпедії. Наведу витяг з неї з мінімальною обробкою.
Аналіз – поділ предмета чи явища на складові компоненти.
Синтез – об'єднання розділених аналізом складових із виявленням при цьому істотних зв'язків між компонентами. Аналіз та синтез є основними операціями мислення, на основі яких будуються інші типологічні одиниці.
Порівняння – зіставлення предметів і явищ для виявлення їх подібності та відмінності.
Класифікація – групування предметів за ознаками.
Узагальнення – об'єднання предметів за загальними суттєвими ознаками.
Конкретизація – виділення часткового із загального.
Абстрагування – виділення будь-якої однієї сторони, аспекту предмета чи явища з ігноруванням інших.
Розглянемо людське мислення докладніше у його складових. Виділяю тут лише три групи компонентів. Це пам'ять з ерудицією, зі здатністю до запам'ятовування та спогаду; швидкість мислення, кмітливість з винахідливістю та здатністю застосувати знання на практиці; самокритичність. Чому саме такий підхід? Тому що так краще провести аналогії між людським мозком та роботою комп’ютерного «софту». Адже цей термін вже впевнено увійшов у наш лексикон.
Всі ці властивості людського мислення можна якимось чином співвіднести з комп'ютерним мисленням, з роботою обчислювальної машини. Технічні характеристики комп'ютера ми висловлюємо чисельно у фізичних одиницях. А властивості людського мислення обговорюємо лише якісно. Отже, поговоримо про кожну компоненту мислення детально.