Думаючи про Руженку і все інше, Найда поволі йшов темними вуличками ще сонного княжого міста. До світанку залишалося ще кілька годин, і лише незлобливе, для порядку, собаче валування супроводжувало його. У передранковій імлі ледь-ледь вгадувався берег Дністра, в основному закритий будівлями Підгороддя. А княжий дитинець — на горі, Луквою охоплений. Лише через міст з Підгороддя в сам Галич дорога. А міст на ланцюгах. Підняли — і стирчи аж до ранку над річкою...
Наче й не спав парубок цієї ночі, осмислюючи все почуте і побачене за вчорашній день, а стукіт десятника таки почув крізь сон. Втома взяла своє...
— Що трапилося, Петре? — поцікавився пошепки крізь віконце, аби не будити батьків.
— Воєвода з Києва прискакав, — так само пошепки відказав десятник. — Поквапся... Сам знаєш, Дмитрій жартувати не любить.
— Усю дружину скликає? — стурбувався Найда, розуміючи що княжий воєвода просто так не приїхав.
— Там довідаєшся, — відказав Петро і поспішив далі.
Не барився й Найда.
Біля воріт у княжий двір його перепинили вартові. Окликнули ще здалека, почувши кроки. Що то значить воєвода неподалік! А вчора?
Найда упізнав гукавшого по голосу і озвався трохи насмішкувато:
— Не надривайся, Стецьку... Це я, Найда.
— А-а-а, — протягнув вартовий. — Куниця... Ой, братику, обірвеш ти певно зараз, як бідний у торбу...
— Чого б це? — злегка стривожився парубок, бо з Рудим Стецьком вони приятелювали і той не став би лякати його ні сіло, ні впало.
— Нічого не відомо, але скликає Дмитро лише найбільших шибайголів з дружини. І не схоже, аби ви знадобилися йому, для бенкету.
— А ще що чути, Стецьку?
— От, хоч заприсягнуся, — перехрестився широко Рудий. — Окрім того, що вони заперлися з сотником удвох ще звечора, ніхто, нічого не відає. А тепер ратників скликають...
— І Одарка? — не йняв віри Найда.
— Хе, Одарка... Це чортеня може і вивідало щось... Але ж спробуй у неї щось випитати...
— Так, од неї й справді ніколи не знаєш чого сподіватися. То сама жебонить, хоч вуха затуляй, то набурмоситься, як миша на крупу, і тоді й слова не витягнеш, — погодився Найда і посунув у двір.
— Наказано йти у трапезну! — гукнув йому вслід Стецько.
— А ти казав, що не відаєш, чого кличуть, — усміхнувся Найда. — Таки, мабуть, сумно воєводі без мене мед дудлити.
— Тьху на тебе! — сплюнув спересердя Стецько і додав, звертаючись до свого товариша по варті. — Його, певно, чорти в пеклі на рожні над вогнем крутитимуть, а він казатиме, що лоскоче...
Роздумуючи над тим, що поява Дмитрія може перешкодити йому податися з Юхимом на пошуки Руженки, Найда увійшов у бічне крило замку і став повільно підійматися сходами на другий ярус. Та щойно він поставив ногу на сходинку, як з лівої галереї вихопилася стрімголов якась служниця, і зіштовхнувшись з ним, мало не збила з ніг.
— Тю, схаменися! — вигукнув він спересердя, хапаючи її за плечі, аби не впасти самому і вдержати саму. — Куди преш, світу не бачачи? Горить десь чи миша за комір упала?
— Куди треба туди й кваплюся, — буркнула та. — Тобі що?
— О, — здивувався Найда. Бо, пізнав з голосу, що тримає у своїх обіймах саме доньку ключниці, Одарку. — Про вовка промовка, а вовк суне як оповка...
— З ким же ти, вояко, посеред ночі про мене балакав? — засміялася та, пильніше приглядаючись. — І взагалі, що ти за один? Я не впізнаю...
— Тю, на тебе, Одарко. Це ж я, Найда...
— Найда? — перепитала дівчина і враз схлипнула. — А казали, що ти розум стратив... За Руженкою побиваючись.
Найда промовчав.
Дівчина знов схлипнула. І парубок мимоволі провів рукою по її волоссю.
— Не треба... Якось буде...
Розтривожений дівочим схлипуванням, парубок несподівано й сам відчув якусь непевність. Адже, всі ці байки були дуже цікаві та повчальні, але він же власними руками опускав гріб з тілом Руженки в землю обабіч цвинтаря. (Підозрюючи дружину Юхима у самогубстві усі священики навідріз відмовилися хоронити її за християнським обрядом.)
І ще пам’ятав Найда, як одного разу, десь перед зеленими святами, він перестрів її ненароком на самоті, неподалік копанки, на яку жіноцтво сходилося прати. Руженка тоді простягнула до нього руки і промовила благально: «Найдочко, милий, любий, я вже так довше не витримаю!» Але коли він хотів приступити, панічно сахнулася і стрімголов кинулася навтьоки. Що ж до розповідей Юхима та запевнянь Митрія, то всі вони залишаються лише словами... Хто зна де вона, ота Морена, з усім її замком? Та й чи існує взагалі?.
— Слухай, Одарко, — спробував прогнати од себе смутні думки Найда і відволіктися. — Ти випадково не відаєш, чого Дмитрій нас скликає? — спитав не особливо розраховуючи отримати якусь відповідь.
Але та несподівано відказала тихо:
— Опівночі носила воєводі та Опанасовичу трапезу і зрозуміла, що вони дуже стурбовані...
#110 в Історичний роман
#1135 в Фентезі
пригоди, кохання і випробування, відьми перевертні та інші істоти
Відредаговано: 05.08.2023