Ліля читала Степанового листа у величезній, схожій на амфітеатр, аудиторії. Вона сиділа вгорі, на останньому ряду, поблизу відчиненого вікна, за яким тріщали горобці. Велике місто гуло, наче бджолиний вулик.
Міцний вусатий викладач у білій сорочці консультував із практичного права.
Попереду був складний іспит. Але Лілі ніяк не вдавалося зосередитися.
Вона думала, чи заходити до Маринки, чи ні. У подруги завтра теж складний іспит, швидше за все зубритиме увесь день. Спочатку після приїзду в Тополинов, вони трималися разом, але потім життя їх роз'єднало. Маринку, що поступала на фізтех, пристроїли якісь далекі родичі, а Лілі довелося оселитися в гуртожитку, у кімнаті для абітурієнтів. Вона поступала на юридичний, куди був дуже великий конкурс.
Наступного дня вона сиділа в жаркій аудиторії, здмухуючи неслухняне волосся з чола, та намагаючись якнайкраще написати твір.
Поправивши рожеве плаття, Ліля встала і понесла екзаменатору подвійний листочок, заповнений рядками, що схилилися ліворуч. У коридорі вона обмінялася з якоюсь абітурієнткою враженнями від іспиту,
Поряд із деканатом, біля дошки з оголошеннями, стояв викладач і щось прикріплював. Ліля його знала – то був Пиріг Ростислав Михайлович. Тісна сорочка охоплювала повнувате тіло, на круглий животик опускався синій в цяточку галстук. Його обличчя – широке, кругле, повне, сяяло усмішкою. Він їй підморгнув, як добре знайомій, спитав:
- Ну як наші успіхи? Не дуже? Я дивився й трійки є?
Ліля опустила голову.
– Є. Але й одна четвірка.
- Та я знаю. Не надто добре. Не впадай у відчай...
Вони познайомилися, коли Ліля вперше підходила до університету. З дверей вийшло двоє чоловіків – один повненький, солідний, інший якийсь м'ятий, гостроносий і худий.
- Дівчино, ви щось шукаєте? Дивись, Кузьмо, які симпатичні випускниці до нас надходять! Стараються школи, - голосно сказав цей солідний чоловік, чим збентежив Лілю. - Що документи досі не здали?
- Мені сказали, що біля деканату є стіл із адресами квартир для студентів та абітурієнтів.
- Так, є. Ходімо проведу. Йди, я зараз.
Останнє стосувалося худого пом'ятого чоловіка.
Товстун акуратно взяв її за плече і легко підштовхнув вперед.
- Ось йдіть далі, а за поворотом столик – там знайдете.
І довго потім Ліля відчувала його погляд.
Потім, виходячи з будівлі, вона знову зіткнулася з ним. Повнуватий чоловік збирався сісти в машину.
Побачивши її, він спитав:
- Ну що, дівчино, знайшли?
Ліля усміхнулася у відповідь.
- Ось знайшла щось... вулиця Півнів. Чи не підкажете, як проїхати?
Він усміхнувся.
- Та киньте ви це… Жити у якомусь закутку! Краще я вас у гуртожиток влаштую. Там копійки платити…
Ліля здивувалася:
- В гуртожитку? Там немає місць!
- Знайдуться, - рішуче пообіцяв її покровитель. Він щось говорив водієві, і широко крокуючи, через що білі штанини майоріли, наче вітрила, повернувся до корпусу. І невдовзі виніс їй ордер.
- Дякую, - зовсім зніяковіла Ліля і посміхнулася.
З того часу вони іноді зустрічалися в коридорах. Він їй підморгував та цікавився успіхами. Його підпис стояв на розкладі іспитів – Пиріг Р.М. Поруч був підпис декана. Значить Ростислав Михайлович – голова екзаменаційної комісії!
***
Ліля пішла до скверу напроти університету. Там, поряд із дорогою, дерево просипало додолу абрикоси, схожі на маленькі сонця. Вийнявши кульок, Ліля стала збирати зеленувато-жовті і помаранчеві плоди. Обтерши одну абрикосу, вона кинула її в рот. Розриваючи зубами бархатисту шкірку, вона насолодилася ароматною м'якоттю, виплюнувши кісточку в кулачок.
Відчувши на собі погляд дівчина обернулася. Перед нею стояв Ростислав Михайлович.
Цього разу Ліля була сміливішою і заговорила першою.
- Ось, вирішила урізноманітнити свій раціон, Ростиславе Михайловичу.
- Ну, люба моя, на такому харчуванні ви далеко не заїдете, - з усмішкою констатував викладач. – Ось чому у вас трійки.
І він подав їй руку.
- Ось що, абітурієнтка Кравченко. Я запрошую вас пообідати зі мною у кафе.
- Ну… Не знаю. Якщо у вас є на мене час.
- Ходімо, ходімо…
Ліля згодилася піти, тому що побоювалася, що відмова може призвести до небажаних наслідків: раптом голова комісії образиться!
Абітурієнтка із задоволенням їхала в «Жигулях» молочного кольору, кивала, майже не слухаючи довгих промов Ростислава Михайловича.
Кафе «Срібний місяць» було затишним і зручним. Ростислав Михайлович круглою рукою простягнув Лілі меню.
- Я багатьох страв не знаю, - сказала Ліля, пробігаючи очима надруковані сторінки. - Може щось порадите більш просте, Ростиславе Михайловичу.