Провина, як і сором — це соціальна емоція. Тобто, ми навчаємося її відчувати у взаємодії з іншими людьми. Вона регулює нашу поведінку з точки зору дотримання норм і правил.
Провина і сором схожі як сестри-близнюки. Часто вони навіть ходять парою — людина відчуває і провину і сором одночасно.
Різниця у тому, що сором говорить «зі мною щось не так», «я якийсь не такий». А провина говорить «я роблю щось не так», «я роблю погано або недостатньо добре». Тобто сором направлений на особистість, а провина – на дії та вчинки.
Здорова провина допомагає нам у двох випадках:
Перший — повідомляє про те, що ми своїми діями або бездіяльністю завдали комусь шкоди. Або порушили якусь домовленість у стосунках, проговорену чи ні.
У цьому разі провина мотивує зупинити таку дію. А також виправити завдану шкоду і отримати пробачення — щоб продовжити стосунки і відновити баланс.
Другий — допомагає дотримуватися власних правил і уявлень про те, що є правильним та справедливим.
У цьому випадку вона зупиняє нас, щоб ми відповіли на запитання:
- Чи правильно я дію?
- Чи згоден із тим що роблю?
- Чи не порушую власні цінності і правила?
Така провина адаптивна. Тобто вона допомагає нам бути у соціумі і підтримувати стосунки з іншими людьми. А також бути у злагоді із власними цінностями і правилами.
Для цього слід навчитися конструктивно проживати провину. Як це робити, розберемо далі.
Нажаль, у багатьох людей провина має невротичну форму
Це глибинне відчуття винуватості, яке як повітря заповнює життєвий простір. Воно проявляється у тому, що людина часто відчуває неначе її звинувачують, навіть там де цього немає. Вона постійно насторожі, бо очікує що їй можуть висловити якусь претензію. Через це часто виправдовується та захищається.
Їй здається що інші люди мають щодо неї якісь очікування і вона має їх виправдовувати. Замість того, щоб прояснити ці очікування, вона домислює і шукає прихований смисл — і знаходить, навіть коли його там немає.
Людина із глибинною провиною:
1. Часто відчуває себе винуватою – такою що не виправдовує очікувань чи робить усе недостатньо добре.
2. Часто ображається.
3. Звинувачує та засуджує інших – у спілкуванні або у своїй голові.
Це призводить до проблем із самооцінкою. Світ сприймається як агресивне і вороже середовище, яке дивиться оцінюючим оком, і очікує зручного моменту щоб поставити «незадовільно».
Здорова провина виникає в результаті реальних дій і реальної шкоди, тому її можна конструктивно виразити.
Невротична провина виникає внаслідок внутрішнього Безжального судді, який засуджує і критикує, що б ти не зробив, тому вона ненаситна і вгамувати її неможливо.
Невротична провина має дві основні відмінності від здорової:
1. По-перше, вона стосується не якогось окремого вчинку, а людини в цілому. Це переживання себе як такого, що не виправдовує сподівань. «Все що я роблю — недостатньо добре», «у інших виходить краще». Або «я винуватий у всьому», «я завжди все роблю не так».
2. По-друге, вона ненаситна. Руйнує самооцінку, відкидає будь-яку підтримку. Бо будь-яка підтримка нещира: «Це просто слова, а насправді всі думають інакше», «мої досягнення недостатні».
Невротична провина, як і токсичний сором – болюча у переживанні емоція. Тому робота із нею у терапії – також поступова і вимагає часу. Що із нею робити – поговоримо далі.
Як розпізнати провину?
Тіло
Відчуття важкості на плечах, у грудях. Часте серцебиття. Може стискати у грудях та животі, як від страху. Може приливати кров до обличчя, як при соромі, тільки слабше.
Думки
Я вчинив погано. Як я міг так зробити. Більше ніколи так не буду. Я не хотів.
Дії
Плечі опущені, очі опускаються додолу як при соромі, але на відміну від сорому людина шукає контакту очима із тим, перед ким відчуває провину.
Направленість емоції провини одночасно і на збільшення дистанції і на наближення. Одночасно хочеться і віддалитись, і залишитись у контакті щоб виправити ситуацію, отримати пробачення, зберегти стосунки.
Градації провини
Сила емоції
Як ми називаємо
1-3
Легка провина
4-7
Провина
8-10
Сильна провина
10+
або фонова тривала емоція середньої інтенсивності
Токсична провина
Невротична провина
Глибинна провина
До чого призводить невротична провина?
1. Самопокарання
Основний прояв токсичної провини – самопокарання. Тому що у нашій культурі послання щодо провини: «винуватий має бути покараний». Він має страждати і спокутувати свою провину.
Тому людина із глибинною невротичною провиною сама собі не дозволяє отримувати те що хоче. Це проявляється як підсвідомі заборони у різних сферах.
Винуватому не можна – добре жити, добре заробляти, отримувати задоволення від життя, мати хорошого партнера, стосунки і т.д.
Іноді у якійсь сфері людина успішна, але компенсує це стражданнями у інших сферах. Наприклад, будучи висококласним професіоналом не дозволяє собі відповідно заробляти, або добре заробляючи має погані стосунки чи здоров'я.
Відредаговано: 09.01.2024