Ви мабуть не раз чули про позитивні і негативні емоції. Що потрібно позбавлятись від «поганих» негативних і переживати тільки «хороші» позитивні.
Правда в тому, що не існує хороших чи поганих емоцій. Кожна з них відіграє важливу і незамінну роль для нашого життя. І тому всі емоції корисні і хороші.
Інша справа, що є приємні емоції, переживати які нам подобається – їх ми називаємо «позитивні», а є неприємні, переживання яких створює дискомфорт – їх ми називаємо «негативні».
Як позитивні ми переживаємо: радість, інтерес, щастя, захват, ентузіазм, вдячність та ін.
Як негативні: страх, сум, злість, образа, сором, відраза та ін.
В чому користь приємних (позитивних) та неприємних (негативних) емоцій?
Позитивні:
Наприклад, радість від того що нам вдається задумане, говорить про те, що вибраний спосіб дій правильний і мотивує нас продовжувати і не кидати на півдорозі те що ми розпочали.
Інтерес допомагає нам розвиватися у вибраній сфері, вчитися і реалізовувати великі проекти, отримувати на них енергію та мотивацію.
Вдячність допомагає нам осмислити і присвоїти прожитий досвід, зміцнити стосунки через вираження вдячності, наповнитись спокоєм і відчути що «в моєму житті все гаразд».
Негативні емоції:
Наприклад, розчарування допомагає нам позбавитися ілюзій, побачити реальність і виправити ситуацію. Або визнати що виправити неможливо і потрібно іти далі – щоб ми не витрачали час та сили на те, що не дає результату.
Злість допомагає нам відстояти себе, коли наші інтереси обмежують.
Тривога перед важливою зустріччю допомагає нам сфокусуватися на її підготовці і виділити слабкі місця, які потребують нашої уваги.
Роздратування у стосунках допомагає нам побачити, що якась наша потреба не задовольняється і сигналізує що є проблема, яка потребує вирішення.
Відраза допомагає нам відчути, що хтось чи щось нам не підходить і є шкідливим.
Чи можна бути завжди позитивним і тільки радіти?
Всі емоції – це одна й та сама енергія. Коли ми навчаємося контакту із емоціями, то у якийсь момент можемо зняти із кожної із них ярлик і відчути її безоціночно, просто як енергію в тілі.
Тому, коли ми забороняємо собі відчувати дискомфортні емоції, наприклад витісняємо сум, злість, сором, то перестаємо відчувати і приємні емоції, такі як інтерес, радість, вдячність.
Людина втрачає чутливість, неначе застигає і кам’яніє всередині. Так часто буває при травматичному досвіді – коли в якийсь момент людина заморозила болісне переживання, а разом із ним частину себе.
Наприклад, клієнти, що не прожили втрату після болісного розлучення. Вони або застрягають у певних емоціях — злості, образах, розчаруванні. Або навпаки – витісняють і заглушають переживання, щоб не відчувати болю. Через що втрачають смак і радість життя, бо всередині емоції заморожені.
Крім того, якщо ви намагаєтеся бути лише «позитивним», то ви:
А якщо я постійно думаю про погане?
В нормі емоції схожі на морські хвилі, що накочуються одна за одною на берег. Емоція приходить, наростає, згасає, а за нею приходить інша.
Це коли ми дозволяємо собі їх проживати і виражати. Тоді наша життєва енергія тече вільно, допомагаючи задовольняти наші потреби.
Але буває так, що людина немов застрягає у якійсь емоції, як правило негативній. Наприклад, у тривозі, сумі, злості.
Це свідчить про невирішені глибинні проблеми, витіснені переживання, не прожиті ситуації. Тобто емоція є наслідком, а не причиною. Вона навпаки – допомагає і вказує на існування проблеми.
Якщо таке застрягання тривале, тоді найкраще в цьому випадку – індивідуальна терапія, де ви можете дослідити причини, вирішити їх і розблокувати вільне проживання емоцій.
Приклад. Жінка із запитом про стан апатії, низьку енергію. Постійне відчуття тривоги та неможливість радіти.
Причиною виявилась ситуація у подружньому житті, що сталася декілька років тому і не була прожита та відгорьована.
Витіснивши і заморозивши свої переживання жінка вважала що так прожила їх.
Лише визнавши важливість цієї втрати, відгорювавши її у терапії та прийнявши як частину своєї історії, вона розблокувала можливість повноцінно відчувати весь спектр емоцій та жити далі. Після цього пішла тривожність, повернулися радість та енергія. Стало можливим «розмороження» та покращення стосунків.
Якщо ваш звичний емоційний фон – це тривога, відчуття невпевненості, незахищеності, часто відчуваєте апатію чи дратівливість, тоді щиро раджу пройти практичний курс управління емоціями «Від стресу до радості», де ви за допомогою спеціальних практик побачите конкретні причини і навчитеся керувати вашим станом. Це найпростіший наступний крок, який гарантовано дасть результат. Інформація про курс є у кінці книги. Або за посиланням: http://tinyurl.com/emocourse
Відредаговано: 09.01.2024