Емоцію часто порівнюють із однією нотою, а почуття із мелодією, що складається із багатьох нот.
Емоція має меншу тривалість, зазвичай від кількох хвилин до кількох годин. Почуття може тривати роками.
Ми можемо мати до людини певне почуття, і при цьому на фоні відчувати різні емоції.
Любов – це почуття, а гнів – емоція. Ви можете любити людину, а прямо зараз гніватись на неї або ображатись. При цьому продовжуючи її любити.
Наприклад, мама суворо пояснює дитині, яка щойно вибігла на дорогу, що так робити не можна, бо це небезпечно. Мама злякалась і тепер гнівається (ситуативні емоції), але при цьому не перестає любити дитину (тривале почуття).
Чим більш зріла психіка, тим простіше їй утримувати цю дуальність – що до людини може одночасно бути тепле почуття, але в моменті якась негативна емоція. А от дітям це важко утримувати, тому їх емоції «чорно-білі». Мама або хороша, коли задовольняє мої потреби, або погана коли не задовольняє.
Розуміючи це ми можемо краще розбиратися у своїх стосунках – відділяючи почуття, яке є до партнера, наприклад, любов, ніжність, повага і т.д., та ситуативну емоцію, яка говорить про конкретний вчинок чи ситуацію. Це допомагає не обезцінювати почуття під впливом ситуації.
Афект
Є ще афект. Це короткочасна (до 5 хвилин), емоційна реакція високої інтенсивності: 10+ по десятибальній шкалі. Рептильний мозок захоплює всю владу, оскільки за його оцінкою йдеться буквально «про життя або смерть».
Під впливом афекту людина не в змозі думати раціонально і діє інстинктивно. Часто потім жалкує про сказане або зроблене. Найчастіше афектами прориваються гнів, страх, сильні образи.
Якщо у вас час від часу трапляються афекти у звичайному житті, коли вам фізично нічого не загрожує, то як правило це свідчить про травматичний досвід та витіснені емоції, які прориваються назовні.
Тобто, коли у вас виникає дуже сильний гнів, страх, глибокі образи чи інші емоції, і потім ви розумієте, що сила емоції була не адекватна значимості ситуації, яка її спровокувала.
Із цим слід працювати зі спеціалістом – у індивідуальній терапії, або пройти практичний курс, наприклад «Від стресу до радості», де ми вирішуємо такі запити. Інформацію про курс шукайте в кінці книги. Або за посиланням: http://tinyurl.com/emocourse
Це важливо зробити, оскільки афекти завжди деформують стосунки, руйнують їх та стають точками напруги. А сила емоційного заряду така, що самостійно із ними розібратися дуже важко і довго.
Чим кращий у вас контакт із емоціями, тим важче викликати у вас афект і тим легше ви справляєтеся навіть із сильними переживаннями.
Перевірте себе:
1. У чому різниця між емоцією і почуттям?
2. Що таке афект?
Відредаговано: 09.01.2024