Синопсис це коротке послідовне викладення твору на двох-трьох сторінках. Це оповідь яка ознайомлює зацікавлену особу з сюжетом і дійовими особами і обов'язково включає розв'язку. Тобто це повноцінне оповідання за мотивами вашого роману.
Навіть якщо розповідь в романі ведеться від першої особи, синопсис варто писати від третьої. А от час краще використовувати теперішній, а не минулий.
Почніть із визначення часу і місця дії, опишіть історичну епоху, або вигаданий вами світ.
Зайві подробиці вказувати не варто, а от цікаві повороти сюжету - саме те, що треба.
Речення мають бути прості, без прикрас, а от пожартувати можна.
Героїв описуйте коротко, другорядних можна називати лише за професією, або походженням.
Якщо в романі багато сюжетних ліній, варто вибрати одну, найцікавішу. Якщо ж це зробити неможливо, треба викладати їх послідовно, використовуючи такі словосполучення, як "між тим", "тим часом", тощо. Якщо ж події відбуваються у кількох часових лініях або у різних світах, про це варто попередити ще на початку.
Існує перелік питань на які синопсис має дати відповідь. Частково вони збігаються з тими, які ми розглядали коли створювали образ героя.
Інколи варто дещо викривити сюжет, випустити з уваги щось несуттєве, щоби не обтяжувати синопсис зайвими подробицями.
Надмірної скромності при написанні проявляти не варто. Викладайте на стіл відразу всі карти, що маєте: цікаві факти, нетривіальні знахідки, неочікувані повороти сюжету. Той, для кого призначається синопсис, наприкінці читання має бути переконаний, що ваш роман - найкращий, найцікавіший і найунікальніший з усіх, що йому траплялися.
У якості приклада наведу свій синопсис до першої книги дилогії
ЗАКОН ЗБЕРЕЖЕННЯ МРІЇ
Книга 1
Візит з чорного ходу
Дія роману відбувається в наш час у світі під назвою Таріон. В стародавні часи Таріон був заселений вихідцями з Землі, які потрапили туди через портали, що відкривали першопроходці - люди з визначними здібностями. На дев'яти великих островах було утворено дев'ять Домів, кожен з котрих очолив ентар. Доми об'єднались в імперію, якою керує тар - найсильніший менталіст планети. Здійснюється керівництво ментальним шляхом за допомогою вінця-підсилювача, який також зветься таром. Основою менталітету Дев'ятки є Закони, яким підкоряються всі без винятку. Протистоять Дев'яти Домам Вільні Острови на яких мешкають люди, що не забажали підкорятися Законам.
Хранителька Яніза шукає наречену тарові і одружує його з Тиїзою, вихованкою роду Го Ерр. Її вибір не подобається ентару Го Ерру, той бажає видати за Лотара свою сестру, а через деякий час захопити владу. Він підмішує правителю і його дружині зілля забуття, змушує сестру випити того ж вина і підкладає її у ліжко до молодих, а перед тим ґвалтує. На ранок дев'ять ентарів змушені визнати жінками правителя обох дівчат, бо правду встановити неможливо.
Обидві жінки вагітні, але Лотар прихильний лише до красуні-ентари, справжню ж дружину не помічає. Одного дня знехтувану жінку знаходять з пробитою головою. Вона народжує кволого хлопчика і помирає. Хранительці дивом вдається врятувати дитину. В той же день улюблена жінка народжує правителю сина Кейтара, якого той визнає спадкоємцем. Слабкого хлопчика нарікають Тарісом, батько не цікавиться ним і віддає на виховання Хранительці. Допомагає Янізі годувальниця Гайяна. Її синок, Гайсар, також народжений від правителя, але не визнаний ним.
Коли Тарісові виповнюється п'ять, батько вперше кличе його до себе, при цьому влаштовує іспит - хлопчик повинен впізнати його серед інших ентарів. Таріс з честю виходить із положення - прямо говорить, що впізнати батька зможе лише коли той надіне вінець. Після цього Лотар об'являє, що Таріс буде вчитися зі своїм братом, а в майбутньому стане цілителем або вчителем.
Хлопчика відводять на навчання і знайомлять з Кейтаром. Але Таріс не розуміє, чому Гайсара залишили вдома. Він просить відвести його до батька, але чує, що побачити правителя зможе тільки тоді, коли сам відкриє портал. Хлопчик відкриває невмілий портал і переходить в зал, де засідають ентари. Правителі шоковані його появою, адже на подібне в такому віці здатні лише першопроходці, а вони вже давно не народжуються на планеті. Першопроходці надзвичайно важливі для Таріона, вони ходять в інші світи і приносять нові знання. З цього дня Таріса починають інтенсивно вчити.
У день першого повноліття Хранителька передрікає Тарісу суджену, яка має з'явитися у кучугурі снігу, завернута в блакитну ковдру. Таріс не вірить бабці, бо мешкають вони на тропічному острові де не буває снігу.
До другого повноліття Таріс стає міцним і тренованим юнаком. В цей час на острові з'являється сирітка Люсь. Вона проситься у вихованки до Кейтара. Той, переляканий, тікає. А Таріс погоджується. Він мріє покинути батькову родину і заснувати власний рід. Для цього йому потрібна вихованка.
Завершується навчання іспитом на зрілість. Троє братів виходять на бій з морським драконом. Кейтар та Гайсар впоралися звичайною зброєю, Тарісові довелося використовувати ментальний вплив. Його здібності знову вражають батька, але той ігнорує реалії. Спадкоємцем залишається слабосилий Кейтар.