Якісний постапокаліпсис - який він для вас?
Жанр постапокаліпсису полюбився мені з самого дитинства. Не можу точно сказати, що першим викликало цю любов: книги чи кінострічки. Однак на відміну від більшості дитячих вподобань воно не розсіялося з часом, а стало тільки міцніше.
Слово "апокаліпсис" набуло свого звичного значення завдяки Іоанну Богослову, який десь в першому столітті видав своє бачення кінця світу, яке найбільше сподобалося церкві. Реальне значення слова - одкровення. І знаєте, це просто невимовно гарно вписується в суть жанру.
Більшість постапокаліптичних історій намагаються донести до людей якусь думку, а оточення та підгрунтя слугує для якнайяскравішого її висвітлення. Це чудово працює, бо сюди можна додати будь які деталі: від суворо реалістичних до безмежно фантастичних. Можна повернути людство в середньовіччя або первісний стан, а можна підійняти його до небес і зорь. Автор має змогу показати будь які хиби та гріхи людини через потужну гіперболізацію чи символізм. Словом, цей жанр просто створений для втілення сміливих думок.
Звісно, є багато творів, які просто граються зі стилістикою. Але і в них можна знайти багато цікавого.
Особисто для мене в постапокаліпсисі найбільш головними рисами є:
1) Наглядна демонстрація циклічності нашого розвитку. Коли автори показують, що у будь яких умовах людина залишається людиною в усіх своїх варіаціях. Це й робить твір, який описує будь який час, місце та події, актуальним.
2) Проблиск надії. Вся історія може бути неймовірно депресивною та гнітючою, але в ній має бути іскринка, яка дає надію читачеві або персонажу. Тут, перегукуючись з першим пунктом: надія на те, що люди все ж можуть змінитися.
3) Світ, який має свої закони та правила. У жанрі постапокаліпсису світ стає ще одним головним героєм, про якого ми хочемо дізнатися якомога більше. Тому уважне ставлення автора до оточення героїв завжди знаходить відклик у серцях читачів.
4) Могутність старого світу помирає тільки з останніми його представниками та надбаннями. Я завжди вважав, що історія має великий вплив на сьогодення. Ми цитуємо відомих людей, ми ставимо у приклад трагедії міст та держав, ми користуємося знанями, які отримали покоління й покоління дослідників. Тому якщо в розповіді існує якийсь зв`язок зі старим світом, то він має мати якийсь вплив на новий.
5) Нові поняття, нові віяння та погляд з іншого боку. Пункт, який складно виконати. Мені й самому доки допуття не вдається у своїх творах. Це органічна зміна обличчя світу через деталі. Наприклад, у світі "Кантики по Лейбовіцу" міжнародна одиниця вимірювання води була принята в глеках, а не в літрах, як у нас, а ядерна війна описувалася через призму бачення неосвічених людей як божа кара та гнів небесного вогню. Саме такі маленькі деталі й роблять світ більш живим, примушують читача повірити в нього.
6) Стиль. Це можна було б включити в пункт номер 3, але досвід показує, що це дуже важливий елемент розповіді. Згадайте хоча б "Безумного Макса" або "Втечу з Лос-Анджелесу". Упізнаваність та деяка самобутність образів грає велику роль у сприйнятті картини.
7) Ідея. Так уже сталося, що я виріс з упередженням, що будь-який витвір мистецтва має нести за собою певну думку. Тому вона та її реалізація через твір є для мене дуже важливою. Хоча як людина, яка й сама писала в цьому жанрі я розумію, що це складно.
А які риси якісного постапокаліпсису є визначальними для вас?
2 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЯ теж велика шанувальниця цього жанру, перечитала багато творів і навіть спробувсла себе у ньому, як автор (перший млинець, так би мовити). Я дуже полюбляю цікаво вибудуваний світ не тільки у постапокаліпсисі, але і у фентезі. Так, ідея важлива, але, найголовніше, що має бути, це те, що людина завжди нею має лишатися. Не люблю у таких творах надто яскравої любовної лінії та трикутники. Не знаю, чи кому набрид цей жанр, але мені поки ні. До речі, порадьте українські твори цього жанру, а то я все якось по американських)
Окнемуан, Дякую
Напишу свої ідеї щодо прочитаного
1) ідеї як на мене досі дуже важливі. Як що ти просто хочеш розповісти історію, то цього зазвичай дуже мало. І твою книжку без ідеї важко буде назвати ціною для людства, а так прочитав і забув
2) сам жанр я полюбляю і прочитав багато книжок з нього. Але зараз цей жанр сильно набрид людям. Тому що ринок переповнений різними історіями такого характеру. Зараз іде рост цікавості до доброї фантастики, наприклад як у братів Стругацьких
3) можна посилання на роботу Івана Богослова? А то виникає ряд запитань до цього твору. Наприклад від того що офіційна церква з'явилася тільки в 3 столітті. А до цього було багато різних розділених груп які стали такими після смерті апостолів
SiBiMol, Зачекайте, а чому ви взагалі прив`язали "Одкровення" до постапокаліпсису? Я чітко написав, що слово апокаліпсис у звичному для нас розумінні увійшло у вжиток завдяки цьому твору. І що його первісне значення чудово вплітається в дух жанру, назва якого з ним пов`язана. Ви знайшли якийсь сенс та зв`язок там де його не було.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати