Чому я ніколи не хотіла б жити в Спарті
Вчора випадково натрапила на відео про Спарту, і мене досі не відпускає ця тема. Ми часто романтизуємо спартанців, уявляючи їх непереможними героями, але якщо зазирнути глибше — це була справжня антиутопія.
Уявіть собі: хлопчиків у 7 років забирали від батьків у систему, де єдиною метою було виховання ідеального воїна. Вони фактично ставали заручниками власного призначення, не маючи права на нормальне життя, сім’ю чи навіть накопичення грошей (за це в Спарті була смертна кара).
А що ж інші? Поки «громадяни» нескінченно тренувалися для війни, все господарство, фермерство та торгівлю тягнули на собі ілоти — поневолене населення.
І я зрозуміла, що у цій системі не було щасливих. Що чистокровний спартіат, що ілот — обидва були рабами державної машини, де людське життя не вартувало нічого. Дивно, як людство взагалі пройшло через такі епохи і при цьому вижило. Стільки безглуздості в історії, що іноді волосся стає дибки.
Звісно, перша думка автора – це ж ідеальне, похмуре та напружене тло для нового історичного роману. Де на фоні суворих законів спалахує заборонене почуття, яке не має права на існування.
Як гадаєте, чи варто колись спробувати зануритися в такий історичний сетинг, чи краще не трогати спартанців?
10 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЯ колись любила фільми про них дивитись. Можете спробувати написати
Однозначно варто спробувати! Ви дуже влучно розставили акценти: Спарта — це дійсно готова антиутопія минулого, де за ширмою військової величі ховалася трагедія окремої людини. Конфлікт особистості й безжальної державної машини — це класичний, але завжди потужний рушій для сюжету. А якщо додати туди лінію заборонених почуттів на тлі суворих законів, вийде неймовірно глибока та напружена драма. І ще одне, по собі скажу: якщо вже якась думка в голову залізла, то буде там ворушитися, поки на папері текст не з'явиться. А Вас ця тема, судячи з допису, дуже зачепила. Творчого натхнення Вам!❤️
Віталій Козаченко, на тлі безжальної державної машини це ви влучно сказали, люблю коли присутній глобальний антагоніст в історії.
Я б ніде в Стародавньому Світі не хотіла б жити. А жінкою тим більше. Звичаї диковинні повсюди. Нам важко зрозуміти тих людей. Може, для них це було норм. Багато з того, що ми знаємо про Спарту — це міф. Наприклад, не було знайдено археологічних доказів вбивства «неповноцінних» дітей. А історичні джерела, які ми маємо, той же Плутарх, написані не спартанцями, а нерідко афінянами (Афіни зі Спартою ворогами були, якщо що). Щось могло бути надто гіперболізовано, аби виставити спартанців таким собі поганцями античного світу. В наш час багато чого романтизується, щоб не мало. Наприклад, вікінги. По суті організовані бандити, які нападали на приморські поселення. Так що все не так просто, як здається.
Агнія Бурне, Так, історики говорять, що в Афін ішов всебічний розвиток, а в Спарти — тільки військовий. Але я не думаю, що спартанці були такими вузьколобими. Окремі згадки про їх культурну спадщину все ж прориваються. Ну і жіноча свобода — нічого собі досягнення на той час)))
Це буде дуже цікавий роман. Людина завжди залишається людиною, із своїми почуттями, хвилюваннями, внутрішним миром. Я не вмію писати історичні романи та читаю із задоволенням.
Юлія Куліш, думаю, що там якщо писати, то треба буде по максимуму згладжувати всі точні дати, щоб самого себе потім не заплутати. Привязати все до подій, щоб так чи інакше дати зрозуміти, який це плюс мінус період, але без точного датування.
Думаю вам варто спробувати, адже таке поєднання як на мене буде дуже цікавим ❤️
Солеста Бескид, можливо, як зійдуться всі фактори, я обчитаюся їхньої історії і знайду цікаве поєднання і конфлікт, то спробую, бо зараз почитала що люди пишуть і розумію, що там може бути дуже складно скласти все до купи
В середньовіччі взягалі будь-де було тяжко жити
Василенко Сергій, це точно)
О, треба трогати! Ще й як! Бо ж всі цікаві історії завжди будуються на конфліктах (внутрішніх і зовнішніх). я особисто таке люблю))
Агнія Бурне, Підтримую)))
Це супер тема для розвінчування колективного міфу. В радянських підручниках зі зрозумілих причин спартанцями захоплювались - адже це був прообраз СССР.
В т ой час як інші грецькі міста регулярно засновували нові колонії, заселяючи острови і узбережжя - спартанці завоювали родючу долину Мессени. Населення якої перевищувало за кількістю спартанців. Це фактично вбило культуру Спарти - бо відтоді все чоловіче населення могло бути тільки воїнами ( щоб тримати рабів у покорі). Мистетство, ремісництво, торгівля - ніт. Так, жінки мали більшу свободу, ніж в Афінах - тому що потрібно було управляти маєтком, керувати ілотами і навіть придушувати повстання, якщо чоловіки не могли вчасно прийти на допомогу ( спартанок вчили володіти зброєю). Спартанка могла народити від раба чи від іншого чоловіка - і це не вважалось ганьбою. Головне - здоровий воїн для країни. З іншого боку, її власний чоловік міг привести молодшого товариша з цією метою - для здорового нащадка.
Дієз Алго, почитаю про Арістомена, ви мене зацікавили цією темою ще більше)
Як на мене, все залежить від натхнення) І, зокрема, може бути цікавим більша самостійність та залученість жінок у суспільство, ніж, наприклад, у Афінах, де жінка не могла вільно розпоряджатися майном та брати участь у публічних заходах. Тож для жінок тогочасна Спарта була помітно вільніша, ніж для чоловіків.
Агнія Бурне, ☀️
Це цікава тема для творчості, але жити в Спарті я б теж не хотіла)
Любисток, хах, та да, зручніше читати про них, ніж там жити)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати