Не з міста – і що з того?
Не з міста – і що з того? Правда про справжні цінності.
Побутує у світлих головах наших (і не тільки) громадян думка, що село – то щось меншовартісне, другосортне.
Пригадую, все своє життя в суспільстві просочувалася, ніби отрута по судинах, ідея, що своє провінційне походження варто приховувати, інакше глум супроводжуватиме тебе впродовж усього життя.
Коли в універі до тебе ставляться як до селюка, питають, чи знаєш ти, що таке Макдональдз і чи був коли-небудь у театрі?
Коли у новомодному бутіку консультантки, напшикані з ніг до голови нішевими парфумами, купленими по мілілітру на розпив, міряють тебе з ніг до голови. Дивляться, як на облізлого бридкого пацюка, наперед оцінюючи твою купівельну спроможність і під ніс пирхають: «Село!»
Коли, приймаючи на роботу, потенційний начальник, скептично звівши брови вверх, наголошує, що «тут треба працювати, а не так як у вас там у селі було!»
Коли колеги поводять себе так, ніби закінчили Оксфорд, а не протирали штани на тій самій лаві, що й ви, і десь у шухляді у них лежить ідентичний твоєму диплом, окрім дат та прізвищ. Та й щодо їхньої компетентності та знання свого фаху є багато питань…
Я не збираюся діставати з полиці засмальцьовані шаблони, на кшталт «село без сільради», «селостайл», «смердить селом», «село так і пре». Нехай лежать собі, поки якийсь черговий пихатий міщанин у першому поколінні не дістане котрийсь з них, аби помахати перед носом родича, який досі живе у батьківській хаті в селі.
Зараз мова піде про інше.
Ще з дитинства я помічала, що час у селі тече інакше, аніж у місті. Неквапливо, розмірено. Тут десять років розтягається на сто. Сповільнюється плин історії. Завмирає у традиціях, залишаючи їх незмінними з дідів-прадідів. Народжуються, дорослішають, а потім старіють та відходять у засвіти цілі покоління, проте село залишається таким, як було.
У когось в літній кухні або на горищі досі зберіглася скриня прабабці з приданим. Скриня почорніла від часу, замок покрився іржею, а ключ загубився. Може й приданого як такого вже нема. Але скриня-то є. Вона – німий свідок, нагадування про чиєсь життя.
А в сусіда Петра досі паркан стоїть. Старий, як той Петро, а може ще й старший. Бо ж клав його сусідів тато якраз перед весіллям. Дошки де-не-де зогнили, протрухлявіли, але фарба на паркані щороку свіжа, тож стає зрозуміло, що за ним досі хтось живе.
А макітру бабусину пам’ятаєте? Надщерблену, темну. Вона ходуном ходить, коли в ній перетираєш мак на Святий вечір. Проте кутя там – найсмачніша.
Село – це місце, де зберігаються весільні звичаї. Несуть до церкви хрестити дітей. Де за старими порядками проводжають в останню дорогу. Саме в селах найдивніші забобони, обряди. Тільки там – легенди та перекази, від яких мурахи бігають по спині. Он одна чупакабра чого вартує… У містах вона не водилася, сільська то істота.
Село – це символ сили народу. То наше першоджерело, з якого все почалося. Саме там так бережно дотримуються традицій, шанують віру предків, ліплять щонеділі вареники і в Чистий четвер печуть паски. А ще переспівують старі пісні не одну й не дві сотні років. Тільки там знають, як було. І як має бути для того, щоб зберегти себе і власну ідентичність.
© Леля Карпатська, 2024
3 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиОх. Дуже цікава тема для обговорення. Я сама з села і свого часу багато разів стикалася з упередженим ставленням жителів міста до людей з села. Але це справді виключно справа виховання. Культурна і гарно вихована людина ніколи не буде зневажати когось лише через різницю в місці проживання, зважаючи на те, що прописка - не показник ні інтелекту, ні освіченості, ні культурності. Крім того, варто врахувати той факт, що дуже багато відомих діячів, політиків, науковців родом із села. Це просто створений і популяризований радянщиною стереотип: "село - виключно робочий неосвічений прошарок суспільства, зобов’язаний пахати і годувати культурне і прогресивне місто".
Не зовсім погоджусь з попереднім дописувачем. Урбанізація то одне. А у відношенні до сільчан, як до меншовартісної когорти, винно виховання. А якщо глянути на родоводи багатьох успішних людей, то сільські коріння знайдуться, думаю, у всіх. Тому, що змалечку відчувши непросте сільське життя, свідома молодь всіма силами намагається чогось досягти. Частіше власним розумом, кмітливістю, нестандартним мисленням. І сільські діти швидко адаптуються до міста. Хотіла б побачити, чи адаптувалась б міська молодь до життя та роботи в селі. Я ні в якому разі, нічого не маю проти міської молоді, але якось не гарно виходить, коли відношення до сільчан не зовсім чемне.
Як писав Шевченко: «Село на нашій Україні — неначе писанка, село. Зеленим гаєм поросло. Цвітуть сади, біліють хати, а на горі стоять палати, неначе диво. А кругом широколистії тополі, а там і ліс, і ліс, і поле, і сині гори за Дніпром. Сам Бог витає над селом.» - я завжди сприймав село, як осередок культурної і традиційної спадщини, оскільки тільки у таких місцевостях вони зберігаються і передаються з покоління в покоління) У всьому винна урбанізація)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати