Карпенко - Карий
Цікаві факти про Івана Карпенко-Карого
Батько української комедії
Іван Карпенко-Карий – український письменник, драматург, талановитий актор. Його вважають одним із батьків українського театру. Любив життя, попри усі труднощі: «А якби не було смутку в житті, то люди не знали б ні веселощів, ні радощів! Тільки через те, що смуток є, радощі та веселощі любі чоловікові».
Народився Карпенко-Карий 29 вересня 1845 року в селі Арсенівка, що на Херсонщині у сім’ї управителя поміщицького маєтку. Сім’я була небагатою, тому освіта малого Івана обмежилася чотирикласним училищем, після якого він, у віці 14 років, пішов працювати. Став відомий завдяки своїй літературній діяльності. За своє життя він написав 18 п’єс і 3 невеликі уривки, які залишились в чернетках. Одні з найвідоміших його робіт: “Безталанна”, “Розумний і дурень”, “Наймичка”, “Мартин Боруля”, “Сто тисяч”, “Батькова казка” та інші. Помер письменник 15 вересня 1907 року у Берліні, де проходив лікування. Хворів на рак печінки і селезінки. Був похований на рідному хуторі “Надія”.
Пропонуємо ближче ознайомитися із життям і творчістю українського драматурга!
- Стрімко розвинувся у кар’єрному плані. Протягом 23 років свого життя був чиновником і тривалий час був секретарем міської поліції в Єлисаветграді.
- Іван Тобілевич – таке справжнє прізвище письменника. Та він обрав собі незвичний псевдонім, у якому є поєднання ім’я його батька Карпа та прізвище героя із п’єси видатного Тараса Шевченка «Назар Стодоля» Гната Карого.
- Саме Іван Карпенко-Карий був одним із засновників усім відомого театру корифеїв. З 1860-их років він був членом різних театральних груп, на основі яких і утворився перший професійний український театр. Він говорив: «Сцена ж – мій кумир, театр – священний храм для мене!».
- Був двічі одружений. Перша жінка – Надія Тарковська. Вона народила йому 3 дітей, та пізніше померла. Через 2 роки після смерті Надії Іван Тобілевич одружився з Софією Дітковською, яка подарувала йому ще 2 спільних дітей.
- Захоплювався творчістю Шевченка й товаришував з Марком Кропивницьким. Він навчав Івана грати на скрипці, Карпенко-Карий грав у п’єсах Кропивницького, а той – у п’єсах Тобілевича.
- Не був єдиною дитиною у сім’ї, мав двох братів і сестру (Микола Садовський, Панас Саксаганський і Марія Садовська-Баріолітті). Усі вони були активними учасниками театру корифеїв.
- Деякі п’єси Тобілевича були екранізовані: “Мартин Боруля” у 1953 році, де розповідається про те, як простий селянин у гонитві за фальшивими цінностями, він усе втрачає, фільм “Наймичка” вийшов у січні 1964 року, а “Сто тисяч” могли побачити вже у 1957 році.
- На честь письменника названо Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого.
2 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиНу ви як уже копіпастите, то хоч ставте посилання на джерело.
І у вас нумерація загубилася.
https://tsikavi-fakty.com.ua/tsikavi-fakty-pro-ivana-karpenko-karogo/#google_vignette
Оооо, кайф) один з найулюбленіших українських драматургів)
Колись вчився в КНУКіТ)
Інколи ваші дописи налихають мене на розбір роботи автора. Не знаю, чому)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати