Коли чаклунство перетворює жінок на принцес
Вітаю, шанувальники романтичного фентезі!
Сьогодні я хочу поговорити про один важливий аспект, який залишається актуальним у нашому улюбленому жанрі, - сексистські штампи. Хоча романтичне фентезі приваблює багатьох читачів незвичайними світами, захоплюючими пригодами та незабутніми романтичними історіями, ми не можемо ігнорувати проблематичні стереотипи, що часто пронизують його сторінки.
Перерахую вам 5 штампів, які я виділила для себе, як найбільш шкідливі.
1. Дівчина у біді:
Занадто часто в романтичному фентезі героїня зображується як беззахисна, безсильна та залежна від чоловічого персонажа. Вона може мати потужні магічні здібності, але підкоряється ідеї, що її справжня мета - знайти кохання. Цей шаблон деградує образ жінки, нав'язуючи стереотипи про те, що її успіх обмежується тільки отриманням чоловіка.
І навпаки, чоловік зображається як єдиний герой, який може врятувати героїню від усіх небезпек. Це упевнює читачів, що жінка без допомоги чоловіка не може впоратися з труднощами, що стоять перед нею.
2. Звужене уявлення про красу:
У деяких романтичних фентезі, жіночі персонажі ідеалізуються, а їхні єдині аспекти, які розглядаються, - це зовнішність та краса. Це зводить жінок до ролі лише об'єктів привабливості, іграшок для героїв, а також підтримує неврівноважені стандарти краси.
Важливо, щоб героїням дозволялося бути сильними та красивими за своїми власними правилами, а не лише відповідати заздалегідь встановленим нормам.
Іноді сюди додається занадто ідеалізоване зображення цнотливості, якій можуть бути приписані магічні властивості. А її втрата вважається сакральною подією.
3. Насильство та контроль у стосунках:
Іноді романтична історія може виправдовувати агресію, насильство або контроль у стосунках як "прояв любові". Такі зображення можуть поширювати небезпечні ідеї про те, що схожа поведінка є природною та прийнятною.
У підлітковому віці мені подобалися романи в яких був надзвичайно ревнивий та неймовірно закоханий герой. Але на жаль ці книги сприяють поширенню такої ідеї: "якщо ваш чоловік не намагається контролювати кожний аспект вашого життя, то він насправді не ваш чоловік".
4. Контроль за емоціями:
У деяких романтичних фентезі можна помітити, що жіночі персонажі часто зображаються як вразливі та емоційно нестабільні, у той час, як чоловічі герої володіють стійкістю та впевненістю. Це закріплює стереотипи про те, що жінки не можуть контролювати свої емоції та не можуть приймати розумні рішення.
5. "Ненависть з першого погляду":
Занадто часто ми бачимо сюжетні лінії, де головний герой починає з ненависті до жіночого персонажа, але з часом їхні стосунки перетворюються у кохання. На мій погляд, це може давати неправильне повідомлення про те, що ненависть або зневажливе відношення - це прелюдія до романтики.
Чи погоджуєтеся зі мною?
14 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЯк добре, що Ви про це написали. Бо я думала, що тільки мене бісять однотипні рожеві тендітні принцеси, які нічого не можуть та нічого не вміють, в пошуках аб'юзу (це називається "стосунки з сильним чоловіком").
Мабуть рівність до ідеї тягати мішки важче 25 кг таки не моє. Усього в міру. Бо чоловік який навіть не запропонує допомогу донести торбу, тай питає згоди підтримати на крутому спуску дівчину з тією ж торбою, то таке... цікаве явище, ага з якнайдалі віддаля спостерігати. А це ж таки прояв типової рівності.
Анна Ліє Кейн, :) Отож споглядайте що там діти читають і буде всім як схочуть.
А від отого непорозуміння про рожеві шмаркалі до нестями і глупість на рівні тупості кому треба пройдуть повз. ;) Хто не пройшов - інші не до чого.
Добрий вечір. Тішить що не лише мені впадають в очі певні однобокі стереотипи. Так, чимало дівчат-жінок мріє потрапити в сильні чоловічі руки і купатися в коханні. Тому популярні романи про мільярд-мільйонерів..босів...бізнесменів або їхніх синів. Але ні одного де б головний герой був простий хлопець. А з іншої сторони а що дівчина? Вона що додаток? Невже вона не взмозі себе забезпечити? Сердить образ «чоловіка-пластиліна». Тобто , він такий прямолінійний-цинічний-жорстокий але біля своє «дами серця» це пухнастий котик. Це створює хибне враження що «поганий» хлопчик заради тебе перестане бути «поганим». Сюди ж можна додати емоційну стриманість що згадує автор. Дякую що підняли актуальну тему
Юля, Дякую!
Сподіваюся, що література буде змінюватися. І читачам вже набриднуть ці постійні «поганці-мільйонери». І прийде тренд на рівність та взаємоповагу)
Повністю з вами згодна. І дуууже ціную книги, де адекватна героїня, а не істречна особа, яка нічого не вміє, не знає, або навпаки от всі розумні, але до елементарних рішень, які приходять в голову 17 річки не дійшли. Питання, як вони вижили до її появи.
Тому самодостатні, адекватні, розсудливі героїні на вагу золота. Так само як і герої, які цінують ці якості, а не соплі, слюні.
Тіна Никитенко, Дякую!
У кожного автора свій підхід, але мені хочеться більше сильних (морально чи фізично, як кому подобається) героїнь у сучасній літературі.
За Вашою логікою література - вселенське зло, починаючи з дитячих казок та класичної літератури...
Попелюшку гнобть мачуха, вона це все собі дозволяє...
Коза та 7 козенят - сотня багатодітна матір...
Колобок - взагалі сомозакоханий та невдячний...
А класична література - зображення українців, які боряться протягом усіх періодів з (панами, кріпацтвом/тататарами/поляками/москалями...)
Тоді як має виглядати, на вашу думку жінка?
Як середньостатистичний (не красивий, а просто симпатичний) бульдозер, який може все робити самостійно, розумніше створіння на світі, яке за усіма характеристиками краще за чоловіка ???
Alesia, Так, для людини, яка більшу частину свого вільного часу присвячує літературі, саме вона для мене і є злом. Ви маєте рацію!
Попелюшку гнобить мачуха і саме це через це мачуха отримує у фіналі гарного принца і всі скарби? Мораль в іншому. Та й в якому часі жила Попелюшка?
Інші ваші приклади поза темою цього посту, а тому притягнуті за вуха.
Література, як і будь-яке мистецтво - зображення дійсності. Я писала цей пост про сучасну літературу. Сучасне фентезі, якщо ви не звернули на це увагу.
Жінка має виглядати так, як їй цього хочеться. Якщо вона хоче бути бульдозером, так тому й бути. Чи наші захисниці в ЗСУ не приклад прекрасної сильної жінки? Чи жінка не може бути розумною і сама себе забезпечувати? Чи не може вона присвятити себе кар'єрі, а не сім'ї?
Українські жінки -найкращі.А читати казки для нас як відпочинок від рутини, така собі паралельна реальність де добро завжди чи майже завжди перемагає зло .На деякий час відключаєш мізки і поринаєш в інший світ, де немає твоїх проблем, а , натомість, персонажі живуть своїм життям, яке ти проживаєш разом із ними.І не дуже хочеться все це поєднувати чи аналізувати.Просто читаєш і насолоджуєшся.
Галина Комарницька, Якщо психіка досить стійка для того, щоб відокремити реальне життя від художніх образів, це дійсно "просто читання". Але коли такого надто багато, і читають підлітки, то в них може скластися спотворена картина дійсності.
Ніколи над цим не задумувалась,читала просто ,щоб відволіктись,а після ваших штампів починаю проводити паралелі)))І так не можу з вами не погодитись
Тетяна Маркова, Є книги в яких такі штампи висміюють чи засуджують, щоб показати як НЕ треба. До таких претензій не маю) ну і до творів минулих століть, бо там інакшої картини дійсності бути не могло(
Колись і у нашому суспільстві були такі стереотипи. Жінки були зовсім безправні, не мали змоги жити самі - це було не припустимо! Повністю залежали від чоловіків, і тому остання і напевно єдина інстанція щастя - це отримання бажаного чоловіка. Тому дехто і переносить у свої романи. Насильство звичайно, ні у якому виді не може бути присутнім! Як і не може виникнути кохання із презирства і не поваги! А зі цнотою, теж згодна, вибудовують цілі сюжетні лінії на цьому, як будто це головна чеснота і гідність. Якщо більше до вподоби сучасна жінка, то ці 5 пунктів будуть недоречними. А ось контроль за емоціями, справа не проста. Інколи чоловіки не взмозі з ними впоратись)!
Kateryna Shepukhova, Згодна, що моєю помилкою було не написати, що я маю на увазі саме сучасні твори. І ті в яких такі штампи показують в позитивному світлі, а не засуджують чи висміюють. Коли це стає ідеалом відношення до себе і відносин з іншою людиною
Якщо з цього боку подивитись та з точки зору «незміцнілих підліткових умів» — то десь так воно і є…
Юлія, Це лише про сучасні книги, та твори в яких це ідеалізується. Напевно, ідеальний приклад "50 відтінків сірого". Хоч і не фентезі)
Згодна, з віком почала помічати, як сильно дратують усі ці штампи.
Повністю згодна
Супер!!! Бicять психiчно неврiвноваженi гг.
Із кожним словом погоджуюсь! Іноді аж вивертає від такого
З пунктами 3,4,5 погоджуюсь однозначно (особливо 3 небезпечний для підлітків).
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати