Антагоніст, протагоніст та лиходій – яка різниця?
Вітаю вас з Новим 2023 роком – роком чорного водяного кролика! Я не майстер вітань та побажань, але від всього серця все ж дещо побажаю: миру, добра, тепла, здоров’я та світла. Все іншу у вас й так обов’язково буде.
Навряд комусь будуть цікаві сухі цифри або перелік досягнень, та й плани – річ не постійна та швидкозмінна, тому перший блог у цьому році я хотіла б присвятити термінам, в яких сама колись плуталась.
Усі ж чули терміни “герой”, “протагоніст”, “антагоніст”, “антигерой” та “лиходій”? Як в них не заплутатись?
Почнемо, напевно, з найлегшого – героя. Хто ж такий літературний герой? Це будь-який образ людини, тварини або істоти в літературному творі. Наступні слова з переліку – це види героїв у творі.
Так от, головний герой літературного твору – це протагоніст. На це нам вказує сама назва, бо грецьке слово. πρωταγωνιστής складається з наступних частин: πρώτος «перший» + αγωνίζομαι «змагаюсь», αγωνιστής «борець», тобто головний(перший) борець. Прикладом протагоніста є Мілана з книги “Як пройти літню практику в іншому світі”.
З центральним образом розібралися, тому переходимо далі – до антогоніста. Це літературний герой, що є протилежністю протагоніста. Можна сказати, своєрідна палка у колеса для головного героя. По секрету скажу, що інколи бувають антагоністи, що крутіші за головних героїв) Приклад антагоніста ми можемо побачити в “Таємниці Нествільского лісу” у Дамірі, батьку Елісбел та братах. Вони в деякому сенсі заважали вести Еліс розслідування, збивали зі сліду та загалом заважали.
Хто такий антигерой? Це головний герой, але! Але він не чинить лише добро. Це персонаж, що не має рис героя-рятівника або наділен здебільшого рисами лиходія. Як на мене, антигероєм є Іринія з книги “Донька темряви, або Я Вам не дружина, Пане Синя Бородо”. Ця дівчина не боялася вбивати (в минулому житті), в першу чергу намагається думати про себе та свій добробут, хоча й риси героя їй притаманні.
На останок в нас лишилися лиходії. З ними, як і з героями, все просто: вони чинять зло через малозначущі причини, в них немає високої мети та їх лихі вчинки невиправдані. Такими героями в моїх творах є Джонатан та тітонька Міліс.
Якщо ця інформація була цікава, наступного разу можемо обговорити поняття “трикстер”, “девтерагоніст” та “тритагоніст”.
5 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиВсе приблизно так і є. Крім того, що вітати з роком кролика (або котика,то те саме) ранувато. Він ще не настав. Бо роки за східним календарем вираховуються за Місячними циклами й не збігаються з нашим календарем ) Тобто за цим календарем ми все ще в минулому році.
А щодо трикстера, то цікаво було б дізнатися, як ви його відрізняєте від антигероя, антагоніста і тритагоніста - за якими ознаками.
Рома Аріведерчі, Дякую ♥
Ого, та скільки ж їх, чесно, не знала. Звісно, просвітіть, будь ласка. Люблю нові терміни. :)
Лана Василенко, З поверненям ! Радію, що ви знову тут.
З Новим роком та море натхнення!
Дуже цікавий блог ;)
Ганна Зюман, Навзаєм, дякую ♥
З новим роком
Sultan Celik, Навзаєм ♥
Дякую! Дуууже цікаво
Каміла Дані, ♥
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати