Легенди "Лігва Змієва": Скарби Мазепи
Привіт, любі мої!
Пдготувала для вас чергову цікавинку з новорічного оповідання "Лігво змієве".
Підписуйтеся, щоб першим дізнатися про мої новинки!
Жодним словом вона не обмовилася про зустріч з золотим смичілем. Не розповіла, як випадково вичитала на містичному сайті легенду про таємничого змія з Дорогожичів. Як у відчайдушний надії рилася в інтернеті, і врешті знайшла заклинання, яке мало прикликати з лігва велесового змія й змусити поділитися скарбом. Мазепиним скарбом, як там писали.
Нещасний Мазепа. Де він прикопав незліченне багатство, на яке можна було купити весь Київ?
Іван Мазепа був одним з найбагатших людей свого часу. В нього позичав гроші сам шведський король!
Скарб Мазепи є одним з найзагадковіших та найдивніших втрачених скарбів України поряд із золотом Полуботка, спадком Сагайдачного, бібліотекою Ярослава Мудрого, клейнодами Данили Галицького.
Мазепа був живою легендою свого часу. Він був на короткій нозі з правителями Роійської імперії та Швеції, Польші й Молдови. Батурин, гетьманська столиця, ломився від золота. Мазепа отримав багато нагород, в тому числі чотири ордени, які також безслідно зникли.
В скарбниці гетьмана були і залишки майна заарештованого гетьмана Івана Самойловича, і прибутки з численних податків, в тому чслі на оренду і імпорт товарів.
Цікаво, що за часів І. Мазепи військова та особиста скарбниця гетьмана були неподільні. До неї стікалися всі фінансові потоки Гетьманщини, а потім з неї ж ішли витрати на будівництво храмів, друкарень, навчальних закладів, спорядження та утримання війська, подарунки послам та великим государям. І Мазепа дійсно витрачав величезні суми на мецентатство.
Тікаючи, Мазепа зміг взяти з собою лише частину своїх гетьманських клейнодів та особисто отриманих нагород, які, до того ж, були викрадені з його могили у першу ж ніч після поховання.
Кужди поділася решта? Кажуть, частину статків він вивіз у Молдову. Є свідчення, що перед самою втечею Мазепа, зібравши козацьких старшин, сказав: "Нехай кожен закопає в землю все дороге, що є у нього..." і направився до Батурина, де пробув тільки одну ніч. Батурин захопили швидко завдяки зраді, але коштовності зникли. Люди все ще шукають золоту карету, на якій нібито Мазепа приїхв до Бендер.
Яворницький вважає, що скарби навічно поховані на дні Дніпра: "Першим прискакав до Дніпра гетьман Мазепа й негайно поспішив переправитися через Дніпро: він привіз кілька мішків срібла й дві бочки золота, крім того безліч іншого «добра». Червня 27 числа в 4 години дня Мазепа та кілька його однодумців сіли у човни й почали переправлятися з дніпровського лівобережжя до правого берега. Але оскільки з ним не було багато казни, то його люди почали тонути, і Мазепа наказав кидати гроші за борт, і так «майже три долі» того багатства опинилися на дні Дніпра."
А от Костомаров вважає навпаки: "Та все ж таки Мазепа встигнув вхопити із собою величезні на той час грошові суми. Він мав можливість уже у своєму вигнанні дати Карлу XII у борг 240000 талерів, а після смерті Мазепи, як кажуть, знайдено було 160000 червінців, крім срібного начиння й різноманітних прикрас".
Схоже, ця загадка так і залишиться таємницею.
3 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиТеж для мене нова інформація)) Дякую! Хоча історії про загублені скарби завжди цікавили)) От би хоч маленький знайти...)))
Юлія Міхаліна, Бггггг )))
Вау! Дуже цікавий факт! Чесно зізнаюсь, навіть не цікавилась ним аж так...)))
Лара Роса, Я подумаю ;)
Деяким таємницям краще такими і залишатися. У нас на Харківщині теж довго бродили чутки про ніби-то прихований від військ Катерини у старому козацькому монастирі скарб. Шукали зарарбники, шукали наступники, шукали авантюристи... Наскільки мені відомо, досі ніхто не знайшов.
Оксана Зіентек, О, в це я вірю як ніхто :) Бачила, як навіть невеликі знахідки приносили нещастя.
І це чудово лінкується з прагматизмом, адже просто є речі, звязки, матерії, які ще не відкриті наукою.
Ну як от коли люди не знали, що таке магнітне поле, але ж магніти від цього не переставали працювати.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати