Міфи Украіни. Короткий огляд. Богиня Лада
Доброго дня, шановні читачі. Відсьогодні я розпочинаю нову серію блогів у якої я спробую донести інформацію стосовно української міфології. Стародавніх богів, міфічних істот і, навіть, демонів.
Як зазвичай буду подавати інформацію коротко, у декілька речень, намагаючись виділити найголовніше.
Лада
Праматір Всесвіту. Першоджерело всього сущого. Богиня світової гармонії, краси та любові. Також, богиня шлюбу та веселощів. Берегиня усього живого.
Існує повір'я, що Лада після смерті збирає душі праведників, які стали іскрами, і йде у людський світ, вкладаючи їх у лоно жінкам, які прагнуть дитини.
Символіка Лади: засіяне поле у вигляді ромба (Бережа), дерево життя, жінка з піднятими до неба руками (образ Берегині-Оранти).
Хочу відразу попередити, що українська міфологія не має читкої визначеної структури. Багато дослідників сперечаються між собою та часто видають ледь не протилежні пояснення. До того ж і я не професійний дослідник, тому можу помилятися.
Якщо ви, дорогі читачі, помітили помилку, або маєте додаткову інформацію, буду дуже вдячна, якщо поділитесь нею у коментарях.
І ще невеличке попередження. Блоги про міфологію України будуть виходити не кожен день, адже потребують доволі багато кропіткої праці. Проте, дуже сподіваюсь, що інформація про міфічних істот України буде для вас цікавою та корисною. Не все ж мавкою єдине (^.~)☆
Ну і як завжди, не забувайте підписуватись на автора (тиснути тут), аби не пропустити нові блоги та поповнення книг.
10 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиМої вибачення, але ще Потебня вважав Ладу плодом кабінетної міфології. Щодо всього живого і шлюбу, то зверніть увагу на Мокош - єдине жіноче божество, ідол якого стояв у спорудженому князем Володимиром київському капищі нарівні з ідолами інших богів. І на те,. що вона перейшла в християнську міфологію - як Параскева П'ятниця. Бо їй приписують винахід прядіння. І саме в п'ятницю жінкам заборонялося прясти. А ще є обряд Мокриди - принесення в жертву прядива й веретін - шляхом вкидання їх в колодязь. Тут прослідковується й еротичнав складова. Тобто за плотське кохання відповідала теж Мокош.
Ганна Зюман, Просто треба впевнитись, що цю думку не вклав у голову хтось з тих. у кого замість думок - маячня і намагання робити пропагандон з усього, що завгодно.
Наші сусіди крадуть міфологію,щоб було коасіво. Нам так робити не треба. Бо це своєрідний генетичний код. І зайва хромосома в ньому - то завжди біда.
Я можу покопатися у списку літератури по предмету який проходив, якщо потрібно. Дослідницька діяльність то завжди цікаво, якщо тема близька))
Лада ніби ще зображувалась як дух, але тут можна нагадати про протиріччя. Ще з нею були пов'язпні цікаві обряди, але за їх опис можуть видалити чудовий блог)
Ганна Зюман, Згаданий вами художник - невіглас і фантазер, що не має до науки жодного відношення. Він навіть за освітою якийсь провінційний інженер.
І треба відрізняти критику наукових концепцій в науковому середовищі, і той сміх впереміш із жахом, який викликають недолугі опуси того автора в науковому середовищі.
Людина може писати худліт, і там творити міфологію. Навіть повинна, якщо це фентезі. Але історія - нонфікшн. Міфологія як наука - теж. просто зазирніть в педівікію. Навіть з неї зрозуміло, що спиратися на фантазії художника не варто. Краще милуватися його картинами, якщо звісно така естетика подобається. Але не більше..
блін, це можна так круто використовувати у нашій українській літературі)
Лоре Лея, так, але мавку ми знаємо завдякі Лесі Українки, а крім неї існує дуже багато міфічних істот, і вони неймовірно цікаві.
Дуже цікаво))) А то я про грецьких богів знаю куди більше, ніж про українських)))
Ліка Радош, Ви далеко не одна :))) Я сама для себе багато чого цікавого відкрила.
Насправді це дійсність яку треба виправляти, бо навіть у фентезі можно зустріти кого завгодно, але не міфічних істот нашої рідної землі. А вони, доречі, набагато цікавіші.
Гарний початок. З нетерпінням буду чекати на нові блоги. Може десь в них натхнення на українське фентезі знайдеться)))
Ліліана Хант, Дякую. І сподіваюсь що герої вже вистроїлись до вас в чергу ;ь Бо вони таки дійсно дуже цікаві :)))
Дуже гарно написано. Коротко, але змістовно)
Лео Нур, Дякую :)))
Гарна ідея! Може (це лише моя думка - автору видніше його задум) варто було би почати з Рода, як родоначальника всього сущого, а тоді переходити до рожаниць - Лади та Лєлі? Якщо вже йти по вертикалі. В усякому разі, будь-яка інформація на цю тему завжди цікава))
Успіху Вам!
Ганна Зюман, :)
Чудова ідея і неймовірний арт!!!
Слідкуватиму за серією ))
Дякую
Alesia, ( ˘⌣˘)♡(˘⌣˘ )
Дуже крута і цікава ідея блога. Чекатиием і читатимем)
Єва Райн, Дякую ♡ ~('▽^人)
С задоволенням слідкуватиму за новою серією, бо мої знання на цю тему, на жаль, дуже обмежені. Дякую, що взялися за таку кропітку роботу. Корисно буде багатьом.
Єва Ромік, І вам дякую (^=◕ᴥ◕=^)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати