"Хеппі-енд" чи ж навпаки?
Вітаю всіх! Нещодавно довелось розмірковувати над тим, що краще в книзі
"хеппі-енд" чи ж навпаки?
Напевно, на це не можна відповісти однозначно.
В першу чергу, кожен очікує щось своє від прочитаної книги. Подібно до цього автор бачить в своєму творі свій кінець. Іноді буває важко, зокрема для читача, коли його погляди не збігаються з поглядами автора, бо у кожного своє бачення фіналу. До прикладу, надія на щасливий фінал іноді розбивається так само, як морські шторми розбиваються об скелі, утворюючи вибух води, який можна порівняти з виром емоцій, які викликані якоюсь сумною (не обов'язково) для читача подією, наприклад смертю головного героя. В даному випадку, можна відчути емоційне протиріччя: з одного боку, розуміння того, що так все могло б закінчитися, було, тому доведеться прийняти це, а з іншого - хочеться щось змінити, виникає почуття несправедливості, особливо, якщо головний герой імпонував читачу. Буває, що таке протиріччя викликається і у щасливому фіналі. Тому тут найголовніше - логічність. Вбивство в кінці твору персонажа, аби зробити "неочікуваний" безглуздий фінал, наврядчи можна назвати гарним кінцем, хоча, як для кого.
По-друге, скільки людей, стільки й думок. Хтось любить лише щасливий кінець в книгах, бо не хочеться отримати порцію негативу, якого і так вистачає комусь в житті. Комусь навпаки подобається нещасливий фінал: трагічний кінець завжди запам'ятовується, змушує задуматися, обдумати знову всі події книги, аби зрозуміти, що стало причиною такого закінчення. Не завжди це так і все дуууже індивідуально.
Ще, як варіант закінчення твору, може бути відкритий фінал. Тобто історія не закінчилась і попереду у неї невідоме майбутнє. Але мені особисто не подобається така неоднозначність в деяких творах з відкритим фіналом. Хоч, у такий спосіб, створюється гарний простір для роздумів, засмучує лиш те, що не завжди зрозуміло, що автор хотів донести.
Не могла не згадати також альтернативний варіант фіналу, який нещодавно зустрічався у книгах, це кінець у двох епілогах: один - щасливий, інший - навпаки. Тут читач обирає те, що йому до вподоби.
В усіх випадках найголовніше, аби просто не "злили кінець". Тут вже знову важлива логічність в сюжеті.
Особисто я віддаю перевагу чомусь середньому між щасливим та трагічним фіналами. Щоб щось закінчилося добре, а щось не дуже. Бо є різні герої, з різним життєвим досвідом, становленням, з різними перешкодами у своєму житті тощо. Та й для кожного слово "щастя" набуває свого значення.
На цю тему, напевно, можна ще багато чого написати. Але мені було б не менш цікаво дізнатись,
що думають про це інші та чому віддають перевагу?
4 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЗ приводу логічностi. Тут мені згадався Станислав Лем "Повернення з зірок" . Вся книга йде в досить таки темних тонах, про трагічну історію астронавта який повернувся на землю з глибин космосу. Більшість його знайомих померли, або доживають свої дні. Свiт змінився на стільки, що герою там не має місця. I тут вин перебирається в окремий дiм, бачить нову сусідку , i накрило амурами. Разок побачили, i жити один без одного уже не можуть.
Лео Нур, Тут вже як автор подасть) Напевно, найголовніше
Надаю перевагу бед-енд. Як ви й писали, змушує задуматись. А якщо автор правильно подав, то ще й шокувати. Якось такі фінали мені більше запам'ятовуються. Але при цьому все має бути логічно і гармонічно.
У своїх творах в основному роблю неоднозначний фінал, коли можна назвати його як хорошим, так і поганим. Але "темний" бік часто переважає))
Словом, дуже цікаву тему ви підняли!)
Віталій Партицький, Дякую за Вашу думку) Так, тут справді важливо ще й як автор подасть кінець.
Гадаю, тут дійсно потрібно підходити відповідально, щоб не "злити кінець".
Хоча і правда у тому, що фінал автора може розчарувати багато фанатів. Хіба можливо віднайти ту саму золоту середину, баланс? Тоді треба поставити собі запитання: "Для кого була ця історія?" І зрозуміла річ, що якщо ви пишите твір, то ви розраховуєте на його прочитання. Але маленька дрібниця - ви автор історії і вам краще знати, куди ця історія прийде у кінці. Тому логічно, що потрібно все продумати і зважити перед тим як визначитися з фіналом. Особисто я у своїх творах доволі часто вдавася до бед-енду, і це, насправді, мені набридло :)
Вибір залежить лише від автора, якось так.
Кирило Олейнич, Так, звичайно, якщо писати, аби підійшло всим, то вийде не авторський твір, а збірка чужих думок. Та й підійти кожному не може.
Вітаю!) Напевно що віддаю перевагу коли у фіналі є доречність та гармонійність. Логічність звісно добре, але інколи буває, що її відсутність лише на користь. Одного разу читала книгу, де логічним завершенням було б поєднання закоханих. Та все скінчилось неочікувано трагічно. Чесно кажучи - я плакала. Здавалось, це мало б розчарувати - всю книгу чекала щасливого кінця. Але автор настільки гармонійно це описав, що фінал сприйнявся так, наче інакше й бути не могло.
Nastazi Kaverd, ♥)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати