Чайка - бойовий човен запорожців.
Вітаю, дорогі друзі та читачі!
У цей святковий день публікую новий розділ.
Паралельно з публікацією книги, буду викладати блоги, які краще допоможуть Вам зрозуміти, як жили козаки, як одягались, якою зброєю воювали. Я планував це робити ще з початку написання, але війна внесла свої корективи. Один блог на цю тему вийшов - "Про січ і волю". Можете ознайомитись.
Якщо ж Вам буде цікава така подача, пишіть відгуки, побажання і я постарвюсь знайти для Вас щось цікаве.
Отже "Чайка" - безпалубний човен, який використовували запорізькі козаки. Він міг рухатись, як за допомогою вітрила (воно було одне, а щогла знімною), так і за допомогою весел (10 - 15 пар). Його довжина сягала 18 метрів, а ширина й висота бортів 4 метрів. Цікаво те, що у човна не було киля, який би допомагав краще тримат рівновагу на воді. Він являв собою довбанку з цільного стовбура (зазвичай липового) з ботами нарощеними завдяки дошкам, які кріпились нагелями. Зовні чайку оперезував пояс зі снопів очерету. Це покращувало остійність, зменшувало силу удару при абордажі інших суден і посилювало захист від вогнепальної зброї ворога.
На човні могло розміститись до 70 козаків. При поході, на судно брали фальконети (малокаліберні гармати восновному 4 штуки) і гаківниці (гвинтівки великого калібру).
Чайки, не зважаючи на свою простоту, могли долати значні відстані, що доводить неодноразові походи на Османську імперію через Чорне море. Вони були достатньо маневрені і швидкі, що допомвгало палити галеони і навіть галери.
Приємного читання.
Христос Воскрес!
Слава Україні!
4 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиВоістину воскрес! Дякую за цікаву інформацію
Anny Mills, Завжди радію, коли хтось дізнається щось цікаве, особливо завдяки мені)))
Во iстуну воскрес! До речі , був ще і підводний варіант. Як правда підводний човен працював я достеменно не пам'ятаю, але могли деякі чайки ( точну вже не пам'ятаю, але там здається дві одна на одну ставили) занурюватися під воду, для того, щоб непомітно наблизитися до ворога.
Лео Нур, Були й такі. Але їх використовували пізніше. Найчастіше за Івана Сірка. Думаю, що про них також напишу.
Дякую, дуже цікава інформація
Наталия Золотоверхая, Прошу) Дякую за вілгу)))
Дякую за цікаві факти)
Таня Толчин, Прошу)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати