"Письменницький блок". Як боремося?

Якщо чесно. на Букнеті в мене таке вперше за два роки практично щоденного письма. А може, тому. що воно було щоденним, без відпусток та канікул, таке явище, як "вигорання" стало неминучим?

Отже, симптоми: задуми є, твори, практично написані ( принаймні уже продумані всі подробиці сюжету, залишається просто сідати і писати) теж у наявності. З часом - трохи складніше, але при бажанні можна знайти. Не вистачає ентузіазму.

Коли беру себе за "шкірки", струшую і змушую працювати - воно пишеться, і пишеться непогано. Але оце "змусити себе" мене пригнічує. Бо досі ходила, робила різні справи, а в душі зріло нетерпіння - швидше б за комп'ютер, бо треба писати новий розділ.

Зараз таке відчуття, ніби письмеництво для мене - як підйом на високу гору. Трохи пройду - і треба стати перепочити. Сподіваюся, це явище тимчасове, принаймні, я обіцяю, що не кидатиму писати, маючи надію, що незабаром цей стан мине, і знову писатиметься з натхненням.

Ось полізла в інтернет почитати поради про те, як подолати цей самий "письменницький блок". Найцікавішими хочу поділитися.

1) Поговоріть з уявним другом. Уявіть, що у вас є вірний читач, ваш справжній фанат. який завжди вас підтримує. Можна навіть придумати йому ім'я. І коли у вас щось "не клеїться", спробуйте поговорити з ним. викласти свої проблеми, обговорити, про що ваша книга, що ви хочете нею сказати, і чи не варто щось у ній змінити.

2) Змініть текстовий редактор, колір шрифту, додайте до книги ілюстрації, придумайте ще щось, що витягне вас із рутинної щоденної праці.

3) Якщо є можливість, вирушіть у коротку подорож. Або просто в рідному місті чи селі підіть погуляйте в нову для вас місцевість або те місце, де вам добре і спокійно. Особисто мені багато ідей приходить під час подорожей та прогулянок.

4) Враховувати потреби цільової аудиторії і писати про те, що їм цікаво, – важливо і правильно. Але іноді від цієї практики потрібно відходити. Якщо ви відчуваєте сильний письменницький блок, краще спробувати написати про те, що цікаво саме вам замість того, щоб підлаштовуватися під читачів. Спробуйте у вигляді експерименту змінити жанр чи стиль письма і подивіться. що вийде.

5) Припиніть писати за планом. Всім відомо, що заздалегідь складений план книги може значно прискорити процес її написання. Так, це правда. Але він також може висмоктати з нього і всю радість. Так що, якщо ви відчуваєте, що застрягли у якомусь місці історії, припиняйте ретельно дотримуватися запланованих поворотів сюжету! Пишіть перше, що прийде в голову. Хто знає, може, це буде найяскравіший епізод вашої книги.

6) Спробуйте писати в інший час. Наприклад, якщо ви завжди працюєте над книгою вдень, у вигляді експерименту ненадовго станьте "совою". І навпаки.

7) Вас коли-небудь осяювала чудова ідея, поки ви приймали душ? Можу посперечатися, таке траплялося. Адже наш мозок влаштований таким чином, що легше йому видати гарну ідею тільки після того, як він повністю  розслабився. Концентрація на проблемі не працює. Якщо вас не влаштовує варіант з душем або просто шкода витрачати воду по десять разів на дню, спробуйте інші заняття: помийте посуд, приберіть кімнату або виперіть білизну. Ваша головна мета – розслабитися (розумово), і тоді ідеї самі повалять у вашу голову.

8) Зробили всі домашні справи? Або вам просто не хочеться ними займатися? Тоді спробуйте інший метод – почніть ходити по кімнаті. Здається дурним, але це дійсно працює. Недарма великі письменники і вчені нерідко цим займалися. Ось і ви спробуйте. Візьміть диктофон і почніть наговорювати те, що приходить вам в голову. Потім перепишіть на папір.

9) Перечитайте свої власні твори, які ви вважаєте вдалими. Відчуваєте себе пригніченим? Втратили впевненість у собі і в здатності писати класні твори? Нічого страшного, з усіма таке трапляється. Замість того щоб картати себе за нездатність видати щось адекватне, згадайте свої найкращі історії. Знайдіть і уважно перечитайте їх. Тепер ви бачите, наскільки ви крути? Талант нікуди не зник. Він як і раніше сидить всередині вас. Просто треба про це частіше згадувати.

10) Це вже суто моя порада. Я неабиякий прокрастинатор. Якщо чогось не хочеться робити - то знайду тисячу причин, що в мене є багато важливіших справ, а небажане відкладу наостанок. Але це рішення викликає внутрішню напругу і тривогу, бо ти ж знаєш, що проду за тебе ніхто не напише, просто чим довше ти відкладатимеш, тим менше в тебе залишиться на неї сил. Отже, я просто розбиваю свій день на відрізки, скажімо, по півгодини. І чергую різні заняття, але стараюся не порушувати часові проміжки, можна навіть таймер ставити. Наприклад: 30 хв. займаюся домашніми справами, 30 хв. пишу, 30 хв присвячую сім'ї, 30 хв. гуляю чи відпочиваю ( читаю книгу, дивлюсь телевізор, просто лежу і "втикаю" в стелю - повірте, іноді це теж потрібно, щоб "розвантажити" голову). Ну це я приблизно написала, насправді, плани варіюються, головне - дотримуватися часу, відведеного на те чи інше заняття, і тоді здивуєтесь, що за день встигаєте набагато більше.

А які у вас є способи долати "письменницький блок"? Приготувалася записувати поради))

6 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Любов
28.06.2021, 21:59:14

Здається мені, що у будь-якій професії, де треба постійно креативити, планувати, займатися активним мислерухом, бути постійно на гребені хвилі, рано чи пізно, без перезавантаження чи відпочинку, наступає той період, коли мозок просто відмовляється видавати ідеї на-гора. І тут вже кава чи шоколад не допомагають. Сама через це періодично проходжу, хоча з письменництво пов‘язана дотично. Гарно допомагає зміна темпу життя: тут останній рік мене виручав карантин. Також робота руками: макраме не плету, а от випічка або просто процес приготування - чого б і ні. Кажуть, ще корисно в землі покопирсатися - типу щось вирощувати. Недарма діткам пропонують багато робити ручками: і дрібна моторика розвивається, і що найголовніше - мозок!
Також рекомендують фізичну активність - біг, їзда на велосипеді, просто заняття фітнесом. Кому що до душі! Головне, мозок переключити.
А подорожі на кілька днів/тижнів, зокрема, на море - ну це просто повне перезавантаження і релакс! Чи у гори: була раз - сподобалося - хочу ще :-)
Тому знайдені Вами поради будуть актуальними не тільки для письменників, а й для тих, хто змушує свій мозок активно творити у режимі нон-стоп.
Гарно Вам влітку відпочити! ❤️

Мар'яна Доля
28.06.2021, 22:51:50

Любов, Щиро дякую вам за такі гарні рекомендації! Усі поради, які ми тут зібрали, підійдуть не лише письменникам. але й людям будь-якої професії, всім. хто в якийсь період свого життя відчуває втому і професійне вигорання. Тому не перевтомлюймося. відпочиваймо. запасаємось позитивними емоціями, а там і сили та енергія повернуться!

В мене теж таке присутнє - буду до останнього відкладати, якщо щось дуже не хочеться робити) Писати через "не хочу", виправдовуючи себе тим, що треба, що читачі чекають, що дедлайни і т.д. пробувала, і після того почувалась дуже виснаженою. Хоча, тоді таке придумувала, що дійсно годилось, але зараз так стараюсь не робити. Мені допомагає простий відпочинок. Не хочеться писати - то відкладаю все вбік і стараюсь зовсім не думати про героїв чи про сюжет, а займаюсь хатніми справами, прогулянками чи просто дивлюсь фільм/читаю книгу... Минає день два, і така собі відпустка справді допомагає, і продовжую роботу з радістю))) Дякую за цей блог та цікаві поради❤️

Мар'яна Доля
28.06.2021, 21:07:31

Лександра Славич, Дякую! Я теж так роблю, сподіваюся читачі мене зрозуміють і не закидають тапками за перерви у викладенні нових розділів. Ще трішки перепочинку - і знову в бій))

avatar
Аріка Сант
28.06.2021, 21:01:44

Спочатку відпочиваємо і набираємося сил, а потім строчимо все, що в голову прийде))))

Мар'яна Доля
28.06.2021, 21:06:24

Аріка Сант, Гарний рецепт :)

avatar
Лана Іссан
28.06.2021, 16:34:25

Дякую, Мар'яно. Гарні поради. Дещо з цього роблю. Співчуваю вам. То, мабуть, неминуче, коли так багато працюєш без відпочинку. Шкода, що ми не якісь Достоєвські, чи Толсті, які могли роками писати один твір. Тепер все швидко, конкуренція шалена. Витискаємо з себе всі соки. Бажаю вам сил і хай натхнення буде вірним другом. У вас талант, тож обов'язково знайдіть спосіб писати далі. Може вдасться хоч не надовго відпочити і творити з новими силами. Будьте здорові.

Мар'яна Доля
28.06.2021, 16:55:41

Лана Іссан, Щиро дякую за підтримку і побажання! Буду сподіватися, що вони здійсняться))

avatar
Ніка Єнжель
28.06.2021, 16:01:59

Вельми корисні поради!:) Клята прокрастинація, завжди добирається до людей, коли її не просять. Та й натхнення - штука теж вибаглива, іноді з ним не дуже виходить, але без нього взагалі ніяк. Творчість задоволення хоч і приносить, але трохи дратує своєю непостійністю:D До мене ідеї приходять за миттям посуду, через що я ту справу полюбила. Недавно сталося взагалі дивне: посеред написання подзвонила товаришка, розіграла мене. Після розіграшу писати не хотілося вже, пішла спати. Не спала дві години через той розіграш. Потім прийшла ідея хорошого сюжетного повороту до книги у процесі. О 3 ночі я ледь не заливалася істеричним сміхом, бо як той розіграш надихнув мене - гадки не маю. Коротше, чудасія з тою писаниною... Вам бажаю набратися сил, бо за вас продовження справді ніхто не напише:) До слова, останнім часом спостерігаю за джмелями, бо квіток повно в мене. Ото дивлюся, як вони маються роботою, намагаючись залізти навіть в найменші квітки, чимось надихає, настрій підіймає(◍•ᴗ•◍)

Мар'яна Доля
28.06.2021, 16:11:46

Ніка Єнжель, Дякую! Треба й собі поспостерігати за працьовитими комахами)) А думки мені серед ночі теж приходять, беру телефон і починаю записувати))

Інші блоги
Середньовічний маєток, бал переможців
Чому ж уві сні її подруга прощається з нею? Норісса вдруге потрапляє до лап работорговців. Її свобода висить на волосині, а темний Владика вже чекає на свою здобич. Бандити не підозрюють, що перед ними Полуденна Вартова
Кого обереш з героїв та що обереш прочитати))
Вітання! Трішки поговоримо, перед вихідними?)) Ситуація, що складається в книзі "Бути другом" починає мені нагадувати фільм "Pearl Harbor (2001)". Ось цей? Бачили такий? Якщо ні, то хутко подивіться. Це ж такий
Колеги, а стільки ви пишете історій одночасно?
Знаю, що одночасно писати це вельми не професійно. Це збільшує ризик сюжетних дір, пропустити важливі моменти, і купа всілякого "не професійно". Ну так от, дотримуєтесь - одна історія - до кінця, чи грішите, і пишете
Новинка! Слр, 18+
«- Пацани, ось дивлюся я на вас і так шкода стає… ви ж тепер якісь… чи не повноцінні. Вас ваші баби скрутили та на короткі повідці посадили. - Та гаразд, Юрку! І твій час прийде! - Не дочекаєтеся! Маючи ваш приклад перед
Опитування
Вітаю! Питання до читачів, які вже прочитали більшість з моїх книг. Потрібна ваша допомога! Зараз у мене на сторінці є 3 незавершені цикли, і я прошу, щоб ви написали, продовження якого чекаєте найбільше. Обіцяю
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше