Про літературну критику
Автори не люблять критику, що й зрозуміло. Бо, по-перше, кожен автор ставиться до свого твору, як до улюбленої дитини. А, по-друге, більшість критиків намагаються не стільки допомогти автору, вказавши на помилки, які, звісно, трапляються у всіх, скільки образити автора і показати, що він, критик, найрозумніший. «Автор дурний; автор зовсім не розуміється та тому, що пише; автор зробив помилку у якомусь слові, а значить він взагалі не володіє українською мовою...» Кожен, хто пише, рано чи пізно зустрічається з таким зарозумілим типом. І це, якщо чесно, неприємно. Так, начебто потопталися по душі.
Критики дошкуляли і классикам. Але ті вміли мститися: виводили критиків у своїх книгах у смішному вигляді.
Але, якщо добре подумати, зараз не найгірший час! У середні віки ображений феодал міг повісити менестреля, який проспівав щось не те. А у Стародавньому Римі був один цікавий випадок критики...
Імператор Гай Юлій Цезар Август Германік більше відомий під прізвиськом «Калігула». Що зрозуміло, бо з таким набором імен його було б важко відрізнити від видатних предків, які носили схоже ім’я. Але така вже була римська традиція... Тож імператор Гай Калігула одного разу вирішив влаштувати поетичний конкурс. Звісно, у власну честь. А літературним критиком став він сам!!!
Запрошені поети не насмілилися відмовитися і у призначений день з’явилися з віршами на честь імператора. Тих, чиї твори йому сподобалися, імператор щедро нагородив. А тих, чиї вірші не припали до смаку Калігулі, він розкритикував. Але як саме він це проробив!
У ті часи писали на табличках, покритих воском. Вицарапували літери паличками, які називалися «стило», «стилос» або «стилус». Звідти і з’явилося слово «стиль», яке спочатку вживалося щодо манери написання, а потім перейшло у інші галузі життя. Коли помилялися – розгладжували воск і писали знову. На папірус переписували тільки начисто. Так ось: Калігула поставив перед собою поетів-невдах, які тримали таблички з віршами, що не сподобалися імператору. І звелів їм язиками вилизувати свою писанину, аж поки віск не розгладиться!
Ось так виглядали таблички для писання.
А це - інтелектуальне давньоримське подружжя: жінка з табличками, а чоловік з папірусним згортком.
Якщо вам хочеться почитати про інші, не менш дивні вибрики імператора Гая, то запрошую до книги "Ночі Калігули".
12 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиТак цікаво про критику я ще не читала!))) І книгою також зацікавили.)))
Ана Пест, Дякую. Сподіваюся, вам сподобається.
Цікавий історичний факт. Дякую!
Якось робила класифікацію критиків. Треба буде знайти. :)
Наталія Девятко (Natalia Devyatko), Дякую вам, Наталіє!
Цікавий історичний факт. Добре, що в наш час автори і критики обмежуються лише словами))
Moonrais Tenebris, Схоже, до того і йдемо. До речі, це може послужити цікавою ідеєю для тих, хто пише футуристичні романи!
Ах так, народ, на Букнеті критики нема. Тільки спробуй вказати на помилки автора, як отримаєш в десять разів більше негативу. Скільки книжок я тут не оглядав, не читав, ніде дійсно критичних коментарів не потраплялось (може видаляють автори, залишаючи лише позитивні коментарі, хто-зна).
Палаш, Оце точно - тут найчастіше або хвалять, або критикують автора, а не його твір(що часто виглядає смішно, але не сприяє літературному розвитку), або просто видаляють критичні коментарі.
Я завжди прекрасно відношусь до критики, незалежно яка вона. Якщо конструктивна, то добре, дозволить залатати дірки в роботах на майбутнє, якщо деструктивна - то можна і посміятися.
Цікаво було про таке почитати. Дякую!
Kate Mag, Дуже приємно )
Якось потрапила на очі стаття про правління Калігули, цікавеньке життя було в чолов'яги , певно, тому одразу забрала вашу книгу до бібліотеки)))
Інна Камікадз, Дякую! Так. А все почалося з нещасного дитинства і поганого прикладу перед очима... :)
Це ще півбіди, коли критикує людина з величезним творчим доробком і армією читачів. А коли це якесь нещастячко, що пише нікому не цікаві книжечки - то це вже викликає в більшості авторів бажання змусити цього критика злизувати свій коментар з воскової таблички))) Та й взагалі, я люблю знаходити в чужих книгах сильні сторони, а не слабкі. Твір може не сподобатись мені, але знайти багато інших прихильників. Кожен і так підсвідомо знає де в нього просідає майстерність.
А Калігула - це взагалі дикий персонаж історії. Тепер хочу прочитати те, на що він Вас надихнув))
Марта Кейс, Так! У мене декілька разів було таке, що я помітила якусь неточність у хорошій книзі і хотіла написати автору. А потім передумала і не написала. Щоб не образити. Бо хто знає, як сприйме автор? Можливо, його вже дістали критики...
Треба посилання на цей епізод кидати злісним критикам)) Цікаво було прочитати, дякую!
Мар'яна Доля, Ага! Правда, тут саме Калігула виступає критиком невдалих літературних творів. :) Але і він, отримав своє, коли дістав усіх своїми жорстокими жартами. Його просто вбили.
❤️
Мария Евтушенко, :) Дякую!
Цікаво!)
Леся Найденко, Дякую!
Калігула дуже неоднозначна постать, додала в бібліотеку, цікаво буде почитати.
А про критиків і критиканів якось сама писала блог.
Анна Пахомова, Дякую! Треба буде пошукати і почитати, бо тема важлива.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати