Школа молодого автора: участь у конкурсах

Привіт!

Сьогодні хочу поговорити про такий цікавий аспект письменницького життя, як участь у літературних конкурсах.

Не секрет, що нині проводиться велика кількість різноманітних конкурсів для авторів різних жанрів. У нас на Букнеті також на сьогоднішній день триває два конкурси: "Кохання не купити" (для авторів любовних романів) та "Супергерой поруч" (для авторів фентезі). Хто ще не знає про них і захоче взяти участь - то перейшовши за посиланням, знайдете й умови конкурсу, і зможете подати заявку.

А зараз я б хотіла запросити всіх наших авторів до розмови, чи варто брати участь у конкурсах, як це робити грамотно, і яких помилок при цьому варто уникати. Для цього я зібрала кілька суджень, які прочитала в коментарях під оголошеннями про конкурси в мережі Фейсбук.

1. Треба брати участь у абсолютно всіх конкурсах, десь та й пощастить.  Така думка зустрічається дуже часто, особливо у авторів-початківців. Бажання заявити про себе дуже сильне, амбіції зашкалюють. І ти подумки вже бачиш себе на вершині п'єдисталу та в'їжджаєш на золотій колісниці на вершину Літературного Олімпу. З такими думками автор біжить писати одночасно десяток творів: і наукову фантастику для одного конкурсу, і дитячу казку для другого, і вірш для третього, і  краєзнавче дослідження для четвертого... Так і хочеться крикнути: зупиніться! Знаєте, є така народна мудрість: за двома зайцями поженешся - жодного не спіймаєш. А якщо зайців водночас десяток - то шансів стає ще менше. Якщо вам потрібно за короткий проміжок часу створити з нуля багато різножанрових творів, то ви в результаті розпорошитеся і жодного з них не напишете якісно.

Хтось мені закине - і це пише авторка, яка сама бере участь відразу в двох конкурсах з трьома книгами? Так, це правда, каюся)) Але до того я йшла тривалий час і виробила в собі навик одночасного написання кількох творів. І все одно, хоч і навчилася таке робити, це до біса важко! Ось останні дні я завершувала роман "Два життя", і внаслідок чого кілька днів не давала оновлення "Містянки", і за цей час книга добре посунулася вниз у рейтингу. Так завжди - на чомусь одному концентруєш увагу - інше незмінно буде страждати. Сподіваюся, читачі мене вибачать, надалі в мене залишилося тільки два конкурсних твори. і вони вже оновлюватимуться  вчасно.

А взагалі моє резюме таке - моніторити всі конкурси, які проходять в Україні не тільки можна, а й треба! Це зручно зробити, підписавшись на відповідні групи в соцмережах, наприклад, у своїй  спільноті "Читацький клуб Мар'яни Долі" я регулярно розміщую інформацію про різні конкурси, які тільки знаходжу на просторах інтернету. Отож, в конкурсах брати участь треба, але тільки тоді, якщо їхня тема вам близька ( наприклад, ви пишете в тому жанрі, який пропонується учасникам). Або ж ще краще - у вас вже є готовий твір, який можна подати під цей конкурс. Не варто надсилати твори на регіональні конкурси, якщо там вказано, що участь беруть лише жителі такого-то міста чи області, а ви такими не є. Також, на мою суб'єктивну думку, не варті уваги конкурси, де автори в результаті отримують лише грамоту і можливість видати свій твір у якійсь збірці чи журналі, попередньо за це заплативши. Це всього лиш маркетинговий хід - вітаємо, ви переможець, а тепер платіть нам гроші. щоб ми взяли ваше оповідання до свого журналу. Хіба що ви готові просто таким чином потішити своє самолюбство, а реально ці конкурси взагалі конкурсами не є. 

Хоча навіть перемога у досить престижному конкурсі зовсім не значить, що тепер за вами будуть бігати видавці і навперебій пропонувати контракти. Свого часу я стала переможцем конкурсу "Гранослов" і отримала в подарунок друк своєї книги за кошти видавництва. Також варті уваги конкурси, де є якісь грошові призи. А якщо вам за вашу роботу подарують журнал чи брошуру з творами попередніх учасників, за доставку якої ви ще й заплатите зі своєї кишені... я б у такому конкурсі брати участь пошкодувала часу і сил. 

2. Конкурси - це дуже складно, така купа вимог, нічого не розумію в них. Насправді, всі умови ( принаймні у конкурсах на Букнеті)  досить прості. Якщо ви й так регулярно тут пишете. то це взагалі зручно - водночас пишете твір на конкурс і вивчаєте думку читачів, можете, керуючись їхніми порадами, на ходу вдосконалювати його)) Головне - правильно розрахувати свій час, щоб вписатися у терміни.

Але навіть якщо ви не встигнете дописати твір до завершення конкурсу - то все одно виграєте те, що у вас буде читацька аудиторія ( бо ніде правди діти - конкурсні твори краще читають, ніж просто розміщені на вашій сторінці). Плюс - цінний досвід для майбутніх конкурсів ( бо ви вже знатимете, яких помилок варто уникати).

Крім цього - редагуйте, редагуйте і ще раз редагуйте! Не женіться за кількістю знаків, "забиваючи" на якість тексту. Бо зараз читаю деякі конкурсні романи і бачу масу помилок. У мене самої трапляються і помилки, і одруківки, але перед тим, як відправляти вже завершену книгу на конкурс, я сідаю, уважно перечитую її. озброївшись словниками, і правлю)) Не шкодуйте на це часу! 

3. Я не знаю, як написати синопсис. Це слово багатьох лякає. Ну, не вчили нас у школі й вузі це робити ( хіба хто навчався на творчих спеціальностях). Але, якщо ви збираєтеся стати справжнім письменником, із синопсисом потрібно бути на "ти". Бо його вимагають в обов'язковому порядку як організатори конкурсів, так і видавці. 

 

Що ж таке синопсис? 

 

По суті, цей короткий виклад історії, про яку ви написали книгу. Причому зверніть увагу, не переказ, а виклад. Переказ - це перерахування основних подій від прологу до слів "кінець". А виклад - це творчий аналіз твору. У нього включаються не лише подієві моменти, але і суть обстановки і ідеї, суть конфлікту і інтриги, а також суть значущості головного героя (чи декількох). 

 

Об'єм синопсису має бути невеликим. Ніхто не розбиратиметься в хитросплетіннях авторської інтриги, викладеної на десяти аркушах.

 

Об'єм викладу вашої історії не повинен перевищувати двох сторінок, або 4000-5000 знаків з пропусками. А чим він меншим вийде - тим краще. Головне, щоб синопсис відбивав суть історії. Для цього варто дотримуватися нескладних правил:

 

1. Виклад - в теперішньому часі і від третьої особи, навіть якщо ваш роман написаний від першої особи.

 

2. Стиль - публіцистичний, пропозиції - місткі і короткі, гумор, сарказм або іронія - не доречні, вказівки на вашу геніальність - теж.

 

3. У тексті синопсису важливо коротко відповісти на наступні питання :

 

про що історія; 

 

хто головні герої і які їх особливості; 

 

у чому конфлікт; 

 

яка мета героїв і чому вона така;

 

у якому світі відбуваються події.

 

4. Зайві подробиці, так само як і авторські емоції, - виключені. Голі факти, розказані просто і безпристрасно : наприклад,народився незвичайним серед простих людей - встав на шляху у лиходія - переміг зло - одружився - помер у старості в оточенні онуків. І все.

 

5. Обов'язково чітко змалювати кінцівку, а за наявності продовження книги - вказати на нього і позначити коротко, що герой має намір робити далі.

 

6. У синопсисі ( якщо ви надсилаєте його в видавництво) також важливо вказати ваші ПІБ і контакти, назву книги, яка це книга в циклі, позначити жанр і бажано - видавничу серію, на яку ви націлювалися.

 

7. Якщо зустріли слово "синопсис" на сайті видавництва, не поспішайте шукати інформацію в Інтернеті. Уважно вивчіть сайт і спочатку пошукайте вимоги на місці, бо для різних видавництв вони можуть відрізнятися. 

 

Особисто про себе можу сказати. що писати синопсис досить складно, адже потрібно вичленити з твору все важливе і потрібне і разом з тим уникнути багатослівності і нагромадження подробиць. 

 

Мені сподобалося, як про написання синопсису сказала письмениця Дарина Гущина: "Незнайомій людині подробиці не потрібні. Редактор - це ваш потенційний працедавець. І синопсис - це, по суті, резюме, яке ви відправляєте на здобуття посади при працевлаштуванні. Коротка і містка схема вашого життя, дивлячись на яку працедавець скаже - "Підходить". А коли ви складаєте резюме - то абстрагуєтеся від непотрібних деталей на зразок пікніків на природі і любові до риболовлі, вірно? Так при написанні синопсису максимально абстрагуйтеся від подій історії і емоцій, який вона викликає.

 

І напишіть його так, щоб редактор сказав: "Підходить" - і взявся за читання роману.

 

І пам'ятаєте: змальовуючи суть історії, редактора - як і будь-якого читача - треба зацікавити! Спробуйте знайти у своєму творі те цінне і важливе, чого більше немає ніде. І не забудьте побіжно про цю особливість згадати. Але - тільки побіжно. Читати просторі міркування, написані на "простирадлах" нікому нецікаво...

 

Ось тут ще є гарний блог Світлани Овчіннікової, де можна більше дізнатися про написання синопсису. 

 

А ви берете участь в конкурсах? Які маєте успіхи? Діліться секретами і лайфхаками в коментарях))

 

 

10 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Окса Фом
27.01.2021, 16:48:50

Про синопсис дуже цікаво і зрозуміло. Шукала на багатьох сайтах, але там інформація викладена у доволі приблизній формі, а тут коротко і зрозуміло. Дякую!

Мар'яна Доля
27.01.2021, 17:22:42

Окса Фом, І вам дякую, що зазирнули! Рада, що інформація виявилася корисною))

avatar
Oli Gnats
27.01.2021, 11:19:59

Синопсис - наче мій особистий ворог, пишу графічний роман паралельно з роботою на тутешній конкурс і синопсис.. це найбільш болюча точка, четвертий раз переписую. Так що так - комікси , романи, видавцям треба ця штука і голова вже кипить. Дякую за посилання, буду читати про цю головну синопситичну біль.

Мар'яна Доля
27.01.2021, 11:47:46

Oli Gnats, Будь ласка! Можливо, почерпнете для себе щось корисне, я як уперше писала синопсис, то теж тричі переписувала))

avatar
Анна Пахомова
26.01.2021, 15:17:24

З свого куцого досвіду скажу що організовувати конкурси цікавіше ніж брати участь в них))) а може справа у відсутності азарту)

Показати 7 відповідей
Інна Прохорова
27.01.2021, 10:07:42

Хелен Соул, Чекаю на конкурс. Буде цікавою

avatar
Марко Войт
26.01.2021, 12:10:59

Слушні поради. Але особисто я зарікся брати участь у будь-яких конкурсах (хоча своїх суджень не змініють тільки дурні та покійники). Насамперед через те, що будь-яке оцінювання літературного доробку є дуже суб’єктивним і автор не завжди знає усі тонкощі цієї кухні. Моя упередженість часто пов’язана з тим, що переглядаючи список переможців, іноді не можу зрозуміти, за якими критеріями обрано саме їх (при умові, що сам знайомий із текстами допущених до змагань товрів). Мені чомусь часто припадають до душі твори, які на вершину п’єдесталу не здійнялися, а переможці не завжди викликають бажання дочитати до кінця. Можливо, такий різнобій - це виключно специфіка мого світосприйняття, але схожі думки часто чую й від інших після того, як той чи інший конкурс завершено.

Показати 8 відповідей
Інна Прохорова
27.01.2021, 10:06:44

Мар'яна Доля, Дякую за підтримку

avatar
Ніка Єнжель
26.01.2021, 20:23:38

Взагалі дивуюся авторам, яким вдається 3-4 книги водночас писати, і вони все встигають. Тим більше початківець:'D А так конкурси - хороша штука. Шкода, іноді хороші ідеї приходять пізно, щоб подати їх на конкурс, та написати все одно варто. А синопсис... Хоч "розжували", та страшно х) Треба буде спробувати для себе якось написати. Хороший блог! А я думала, коли наступний випуск "школи" :)

Мар'яна Доля
26.01.2021, 20:50:29

Ніка Єнжель, Дякую! Про синопсис - воно наче спочатку й страшно, але очі бояться, а руки роблять... А вдруге вже легше)) А щодо ідей - то не варто від них відмовлятися, навіть якщо з якоїсь причини не вийшло взяти участь у конкурсі - адже хтозна, може саме ця книга принесе вам успіх і популярність!

avatar
Олена Блашкун
26.01.2021, 14:45:39

Дякую, було дуже корисно й цікаво) Особливо про синопсис)

Мар'яна Доля
26.01.2021, 15:10:53

Олена Блашкун, Будь ласка! Рада, якщо інформація виявилася корисною))

avatar
Ярина Мартин
26.01.2021, 13:12:07

Люблю конкурси! Це чудова можливість випробувати власні сили.

Мар'яна Доля
26.01.2021, 13:41:03

Ярина Мартин, Це правда!

avatar
Лана Іссан
26.01.2021, 12:50:49

Дякую. Дуже влучні думки. Погоджуюся з усім вищесказаним. Варто пробувати свої сили в конкурсах, але тільки тих, де реально підходить жанр творчості, в якому працюєш і нагорода відповідна. А не скрізь і всюди. Аби було... Теж уперше в житті подала на конкурс "Кохання не купити" дві свої книги. Хвилююся, бо непросто встигнути. І синопсис трохи лякав. І те, що, як уже згадували в коментарях, об'єктивної оцінки навряд, чи дочекаєшся. Бо творів багато, і т. Д. Та, не святі горішки ліплять. Якщо докласти зусиль, то чогось таки можна досягнути. Усім бажаю успіхів.

Показати 2 відповіді
Лана Іссан
26.01.2021, 13:28:45

Мар'яна Доля, Так. Дякую.

Інші блоги
Добрий вечір
По яким критеріям ви оцінюєте книгу? якою для вас може бути ідеальна книга?
Трішки роздумів.
Дорогі мої, хочу трішки поділитися з вами своїми роздумами... По-перше, я в тупику свого життя, не знаю, що саме відбувається, але з цим поступово розберемось. По-друге, я пишу. Активно, адже поставила собі дедлайн і хочу до нього
Як підраховують регулярних читачів?
Як відомо, щоб отримати статус комерційного автора, потрібно мати понад 75 регулярних читачів. Переглядів першої частини моєї книги «Знак Ареса» на сьогоднішній день на сайті - 13027, завантажень до бібліотеки - 219, а регулярних
Візуали до Дракона, роздуми автора і не тільки))
Привіт мої любі читачі та гості мого блогу! Що робити коли через хворобу тебе буквально прикувало до ліжка і немає ніякого бажання ні натхнення, ні фізичної можливості писати? Правильно! Брати телефона до рук і шукати/створювати
Новий 4 Розділ "Відчуття великої загрози"
Вітаю усіх друзі! Після прочитання Ваших детективних думок у коментарях вирішив, що час додати до нашого списку ще декілька теорій стосовно того, що коїться у Долині. Майкл вирушає на пошуки того, хто залишив сліди сам,
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше