Міф перший. Фбр ловить серійних убивць
Руйнуємо голлівудські міфи про маніяків (колонка для авторів та читачів жанру)
Цей міф мало не призвів до того, що під час створення вітчизняного правоохоронного органу ДБР (Державне бюро розслідувань) парламентарі ледь не нагородили його функцією розслідування серійних убивств. Дійсно, у перших редакціях законопроекту про ДБР до підслідності останнього відносили розкриття серійних та садистсько-сексуальних убивств. В останню мить передумали, чому дають декілька пояснень. Перше — це відсутність у новоствореного органу достатніх ресурсів, аби забрати собі цю категорію кримінальних проваджень по всій Україні. Друге — небажання одразу нариватися на скандали, адже такі справи у всьому світі часто розслідуються десятиліттями, а від нових структур народ очікує блискавичної ефективності. Третє — створення ДБР як важелю впливу на топ-чиновників, а не на шмаркатих маніяків, які виють на повний місяць. Але найбільше я вірю у версію про те, що коли дійшло до обговорення, то хтось поцікавився, чи дійсно ФБР, з образу і подоби якого нібито малювали наш вітчизняний аналог, в дійсності розслідує злочини такої категорії. І, ясна річ, тоді правда спливла назовні.
Розумію, багатьох може засмутити той факт, що їх улюблені клариси старлінги та агенти купери — це фарс і штамп, яким читача/глядача введено в оману на самому старті, з сюжетного фундаменту.
Коли на місце вбивства прибувають екзальтовані люди в чорному і говорять дурнуватим полісменам, що ця справа відтепер поза їх компетенцією, — це всього лиш голівудський штамп, який не має під собою жодного об’єктивного підґрунтя. Нормальний полісмен у такому випадку має, щонайменше, запитати спеціального агента, чи викладали йому перед прийомом на службу основи правознавства. Адже федеральне бюро розслідувань займається лише ФЕДЕРАЛЬНИМИ злочинами, до яких вбивство (злочин за карним законодавством конкретного штату) не відноситься. Простіше кажучи, підслідність ФБР — це все те, що посягає не на штат, а на центр, саму федерацію, об’єднання штатів. Це пограбування банків, кібератаки, рекет, терористичні акти, інтернет-злочини, поштові злочини, ухилення від військової служби, але не маніяки з їхніми вигадливими crime scenes.
В цьому сенсі примітними є ресурси Вікіпедії. Російськомовна версія стверджує (щоправда, не посилаючись на джерела), що у складі Управління кримінальних розслідувань, реагування та кібернетики (Criminal, Cyber, Response, and Services Branch, CCRSB), є відділ кримінальних розслідувань (Criminal Investigative Division, CID), одним із завдань якого є розслідування серійних убивств. Україномовна та англомовна версія про це «сором’язливо» умовчують. Офіційний же сайт ФБР конкретизує, що CID займається розслідуванням:
службових злочинів;
кібератак;
терористичних актів;
злочинів, пов’язаних із використанням зброї масового ураження;
злочинів у сфері розвідки/контррозвідки;
організованої злочинності;
корупції;
злочинів, що посягають на федеральні цивільні права громадян;
насильницьких злочинів.
У свою чергу, до підслідних ФБР насильницьких на офіційному сайті віднесено:
бандитизм;
злочини проти дітей/онлайн педофілію;
злочини, вчинені на індіанських територіях;
торгівля людьми;
пограбування банків та пограбування ювелірних крамниць!
Що ж до серійних та масових вбивств, то на сайті лиш констатовано, що: «significant violent crime incidents such as mass killings, sniper murders, and serial killings can paralyze entire communities and stretch state and local law enforcement resources to their limits», тобто «значні насильницькі злочини, як масові вбивства, снайперські вбивства та серійні вбивства можуть паралізувати цілі громади та наблизити місцеві правоохоронні органі до межі їх ресурсів», що, погодьтесь, аж зовсім не означає розслідування ФБР таких злочинів. Про те, що бюро не розслідує злочини маніяків красномовно свідчать як щорічні звіти ФБР про досягнення у розслідуваннях підслідних йому злочинів, так і матеріали з сайту щодо сприяння іншим органам у розслідуванні серійних убитвств: «The goal of the NCAVC analysis process is to provide law enforcement agencies with a better understanding of the motivations and behaviors of serial offenders, to help identify them» («Мета аналітики NCAVC полягає у допомозі правоохоронним органам щодо кращого розуміння мотивів та поведінки серійних насильницьких злочинців, допомога в їх ідентифікації»).
Тому жахливого Бафало Біла з професором Лектером мали б ловити оті тупоголові копи замість блискучої випускниці академії ФБР Клариси Старлінг. Оті примітивні посіпаки з провінційного офісу шерифа мали б вийти на розгадку смерті Лори Палмер замість блискучого інтелектуала Купера. Те ж саме стосується ігро-індустрії, де агент «підрозділу серійних злочинів» ФБР Ітан Томас (Condemned: Criminal Origins) не може дати ради своїм розслідуванням щодо маніяків або ж агент Норман Джейден (Heavy Rain) втомлюється шукати порозуміння з місцевими копами. Таких прикладів величезна кількість.
Впевнений, багато з вас досі не вірять написаному. Тоді послухаємо самого ФБРівця:
«Дослідницький підрозділ підтримки, що є частиною Національного центру аналізу особливо небезпечних злочинів ФБР в Квонтіко, не ловить злочинців. Цим займається місцева поліція та, враховуючи колосальний тиск на неї, робить це у більшості випадків до біса добре. Ми ж намагаємося їй допомогти, спрямовуючи розслідування в потрібний бік та пропонуючи активні заходи, що здатні виявити злочинця. А коли його ловлять — я знову підкреслюю: поліцейські, а не ми, — виробляємо основні підходи та прийоми, які під час судового процесу дозволяють прокуророві повною мірою розкрити істину особистість підсудного».
Це слова Джона Дугласа з його книги «Мисливці за розумом» (за якою, до слова, зняли однойменний серіал, задля драматизму наситивши його все тими ж міфами про ФБР). Дуглас тривалий час очолював відділ NCAVC — біхевіористики (поведінкової психології), який базується на навчальній базі ФБР в Квонтіко, Вірджинія, та займається експертною діяльністю з дослідження поведінки у всіх видах злочинності. Вони надають свої рекомендації, висновки та психологічні портрети, як оперативникам свого відомства, ФБР, так і всім іншим правоохоронним органам США, а також іноземних країн. Тобто, за реаліями нашого кримінального процесуального законодавства, службовці цього відділу ФБР є не слідчими і не працівниками оперативного підрозділу, а лише спеціалістами, що долучаються до процесу розслідування, або, у кращому випадку, експертами з психології. Вони не вистежують маніяків і не бігають за ними з пістолетом у руці. Інші ж службовці ФБР взагалі не мають жодного відношення до розслідування вбивств, якщо це не, скажімо, вбивство на території індіанської резервації, вбивство сенатора чи федерального маршала, що будуть кваліфіковані не як вбивство, а злочин проти національної безпеки — терористичний акт або посягання на державного діяча (та й те, не здивуюся, що для таких випадків у них передбачено слідчі комісії чи спеціальні слідчі органи).
В США вбивства віднесено до підслідності поліції (втім, як і в нас, крім окремих винятків, коли, скажімо вбиває депутат, той самий поліцейський чи військовослужбовець).
Насамкінець кілька слів про причини появи цього міфу. Припускаю, що якщо не автором, то його активним просувачем у маси був той самий автор серії про походеньки канібала-Ганібала лектора-Лектера Томас Гарріс, який свого часу відвідував ознайомчий курс про злочинність на тій самій базі ФБР в Квонтіко. Він гарно переніс окремі риси таких серійних убивць США, як Тед Банді та Ед Гейн на своїх персонажів, водночас нагородивши їх низкою інших штампів та, видно, не до кінця розібрався у нормативній складовій роботи ФБР, оскільки романтизував образ агента, який замість справ державних, самовіддано займається розплутуванням кривавих драм.
Що ж, з підслідністю розібралися. Перейдемо до суб’єкта злочину, про що в наступній статті та в трилогії «Експеримент Каменєва» на Букнеті.
6 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДякую за такий цікавий і корисний допис!
Розповсюдженість цього міфу вражає.
Ніби в інтернеті повно різної інформації, а відшукати правду не так вже й просто, як показав випадок з нашими парламентарями) Хоча в них мали б бути якісь конкретні достовірні джерела інформації)))
Колись була ідея написати детектив про роботу правоохоронців в українських реаліях, але щоб недопустити подібних феєричних ляпів в тому, хто які функції виконує і кому підпорядковується, простому рядовому автору знадобилася б, напевне, надскладна схема, подібна до плану захоплення світу)))
Moonraise Darkness, Так, до підслідності СБУ теж не відносяться убивства. І Ви праві, якраз СБ і є найближчим аналогом ФБР у нас, а не ДБР, незважаючи на назву. Різниця між ДБР та СБУ передусім у тому, що останні - військовослужбовці та справжня спецслужба зі своєю розвідкою. Інша чільна різниця - саме у підслідності, ДБР - для загальнокримінальних злочинів вищих посадовців (НАБУ - для корупційних злочинів вищих посадовців), а СБУ - для злочинів проти нацбезпеки (шпигунства, диверсій тощо). Це якщо схематично, бо там багато винятків та нюансів
...цікавий допис. Однак, є реалії життя. Майже всі серійні маніяки, із значною кількістю жертв, мали доступ до оперативної слідчої інформації. Дехто був або правооохоронцем або родичем або мав знайомих із тих кіл. Онопрієнко був дружинником. Двічі він був у відділках міліції із ножем та мотузкою (!). Однак міліціянти, яким він "виставляв поляни" і т. д його не пов'язували із злочинами.
Будь-який погляд з-боку - навіть аналіз збігів присутніх та свідків вказував на нього...
Тому, коли кілька убивст мають один почерк вже є доцільним перевірити можливість "витоку інформації"...тому не все так просто. І далеко не все про ФБР є чи буде відомим. І тому, колишні ФБР-ці мають право на усілякі фантазії, крім того, за що дали підписку про нерозголошення. Тим більше, що всі ці байки ще більш "заплутують" інформацію про цю організацію...
Так що, авторам не варто себе надто обмежувати - головне щоб казочка була цікавою та дотепною :--)
P.S. Наше ДБР не знайде навіть сокирки за лавкою, їх завдання просте - "димова завіса" над дією олігархів. Бо у нас немає ні стратегії, ні тактики, ні будь-якої продуманої програми державотворення - якщо не сприймати за таке набір закликів, гасел та міфів.
Moonraise Darkness, Дійсно, є маніяки, які цікавляться ходом розслідування, але не думаю, що в якійсь країні їм зливають інформацію з органів. Так що відомо їм не більше, ніж іншим з газет.
Є маніки-правоохоронці, переважно колишні, як той же Ткач чи Довженко.
Чикатило був великим активістом і пару разів у складі дружини шукав сам себе.
Але оці всі водіння правоохоронців за носа - це якраз голлівудський міф. Украй рідко маніяк комунікує з органами на кшталт Ганнібала Лектера чи кіношного Джека Різника.
А питання чи правоохоронці можуть прогавити маніяка поруч - це складова питання про взагалі успішність боротьби проти серійних убивць. В усьому світі немає супер-ефективних методик розслідування таких злочинів. Але й бувають просто ідіотські випадки, приміром, коли в Америці з-під варти утікав Банді й продовжував убивати чи коли в Союзі пару разів відпускали Чикатила (зокрема, через помилку в результатах імунологічної експертизи) або ж на самому початку відмовилися затримувати того самого Ткача, який сам повідомив про своє перше вбивство. Так що сказати, що правоохоронці (усього світу) діють ідеально не можна. Але в що байдити б'ють або вже абсолютно по-дурному ведуть слідство теж не можна
Я й сам цього не знав. Люблю такі дописи!
Відрадно бачити людину, що розуміється на написаному матеріалі)) наскільки ж це краще, ніж історії про скажімо дівчину яка вивчалась на юриста в штатах і приїхала працевлаштовуватись юристом в Україні
Анна Пахомова, Значить, я неправильно зрозумів ваш натяк
Цікаво. Дякую за інформацію.
Ліна Алекс, Прошу. Сподіваюся, наступні статті теж будуть для вас цікавими
Дякую за інформацію! Чекаємо продовження))
Мар'яна Доля, Прошу) Продовженню неодмінно бути
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати