Тест Бекдела. Як перевірити твір на сексизм?

Тест який колись виник із жарту завдяки американський художниці  коміксів.  Зараз все більше і більше використується в критиці.  Тест як метод оцінки зображення жінок у творах. Я випадково на нього натрапила, і ознайомилась із  списком блокбастерів, які його провалили:

 

  1. Володар перснів  (вся трилогія)
  2. Зоряні війни  (класична трилогія)
  3. Аватар
  4. Гаррі Поттер і Дари Смерті (частина 2)
  5. Соціальна мережа

 

Здавалось культові картини, клопітка робота,  різні  ідеї, теми, сюжети. Але єдине що їх поєднує - це провал тесту Бекдела. Тепер щодо самого тесту, перед тим, як з ним ознайомитись, я думала що це буде якась складна класифікація. Але ні, сам тест складається із трьох пунктів, які є доволі простими на перший погляд:

  • є принаймні дві жіночі персонажки з іменами
  • які розмовляють між собою
  • про щось, крім чоловіків.

Насправді всього цього у вище перелічених фільмах немає. А чи є ці пункти у творах, які читаєте ви?  Ніколи над цим не задумувалась, і навіть, чи дотримуються цих принципів стосовно чоловіків. Але як стверджують критики, чоловіків в творах  де вони розмовляють один з одним і не про жінок, як собак не різаних)

Аналізуючи свої твори, принаймні в останньому я впевнена точно.

Сама ж  доволі з недовірою  ставлюсь до таких тем, як сексизм і фемінізм. Бо зараз це застосувається в основному заради хайпу або в приверненні до себе уваги. А не у відстоюванні прав. Бо деякі їх постулати досягнули маразму. Наприклад, відмова від епіляції. І де  саме межує та показова сексуальність із  елементарною доглянутістю тіла? 
Копаючи цю тему глибше зрозуміла наскільки ця проблема ввійшла коренем в минуле. Аби перевірити на власному прикладі, автор із одного пізнавального відео запропонував згадати яскраві жіночі образи із книжок, які прочитали в дитинстві. В мене він один єдиний  - це Пеппі. Крім Попелюшок, Асоль, Білосніжки, Дюймовочка  і т.д -   де концепція образу бажання вийти заміж і мрія про принца. І нічого поганого в цьому немає, коли жінка бажає знайти кохану людину. І в цих творах теж, проблема в тому, що в них жіночі концепції якісь однакові.  Що в подальшому формує певний стереотип. І тут виникає вже проблема не тільки в гендерній рівності, а й в об’ємності жіночого образу. Аби перевірити створений  образ, слід подумки запитати у героїні, що захоплює її крім чоловіків? Не знаю, класична музика, таємниця єгипетських пірамід, танці в стилі реггетон. Що робить її жіночий образ оригінальним? Чим він запам’ятається?  
 Згодом натрапила іще на одну думку чоловіка-блогера, який проаналізував жіночі концепції у фільмах «Сутінки»  і «50 відтінків».  Що представляють ці жінки окремо від чоловіка? Вони ніхто, нічим не цікавляться, нічим не вирізняються. Крім того, що закохуються в чоловіка.   Якби взяти цей образ і змусити жити своїм життям, сюжет вийшов би прісним, а героїня не цікава. 
І я б сказала оцей сексизм в загальному відображається в тому, що жінка чекає на нього, а чоловік завжди рятує світ. 
Також виділяється ще одна  жіноча концепція «Сильна слабка дівчинка»  яка належить Кет Левенець.  Така собі пацанка, сильна, незалежна, впевнена.  Може вміти гарно битись, навіть краще ніж чоловік. Але сама по життю нещасна. І лише коли на неї звертає увагу чоловік, вона розквітає. Можна так уявити чоловіка? Який рятує світ, долає купу перешкод, але коли на його шляху з’являється краля він розквітає, саме цього йому не вистачало….

«Бойова-подруга», такий собі надійний тил, теж класно б’ється але обов’язково повинна бути в коротенькій  майці, або в занадто незручній, затісній формі.  От в Бонда бойові подруги як на підбір. І одразу згадала  Ксену принцесу воїна.

І ще в розкритті цієї теми згадується «принцип Смурфетти», коли в чоловічий склад героїв включають лише одну жінку. Тобто художньо зображується світ в якому переважно чоловіки, а жінка як виключення і як доповнення.

 

7 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Moonraise Darkness
09.11.2020, 21:48:26

Дуже відносний тест, бо в книзі може бути 1 персонаж, що обґрунтовано сюжетом чи навіть не бути персонажів взагалі, можуть бути відсутніми діалоги або ж описані професії, де мало жінок.
Натомість у будь-яку книгу можна втулити діалог ні про що.
На мою думку, образливо якось для представників тієї чи іншої статі, коли усі жіночі персонажі шаблонні, без якихось своїх інтересів, поглядів на життя та зациклені лише на тому, з ким би завести стосунки, а чоловіки - грошовиті груди м"язів без мізків і ще й з якимись збоченими нахилами.
Також є сексизмом, коли виправдовується приниження у будь-який спосіб осіб тієї чи іншої статі.
А діалоги мають бути перш за все цікаві, наповнені сенсом і відповідати ідеї книги)

Показати 7 відповідей
Марта Грейс
10.11.2020, 13:19:44

Мар'яна Доля, Ви праві, нажаль жінок-принців і навпаки, теж багатенько зараз)

avatar
Іван Дурський
10.11.2020, 06:18:45

А є хоч щось, крім серіалу Друзі, що взагалі пройшло цей тест? Я провалився в різних історіях, по різних пунктах. І, гадаю, не лише я.

Марта Грейс
10.11.2020, 10:18:32

Іван Дурський, Ну наприклад зі списку точно видно, що перша частина Гаррі Поттера, пройшла)))

Мені здається, що Толкіну, Лукасу і далі по списку, було начхати на подібні речі. Ще там якийсь тест, про який я дізнався з цього блогу буде говорити мені, що фільми, комікси, книги, які я люблю, є поганими.
Якщо мені хочеться написати роботу, де будуть тільки чоловічі персонажі, то це не сексизм, це моє, хай йому грець, бажання написати твір про чоловічих персонажів.
Хороший блог, придав трохи енергії))) хоч і через роздратованість((

Показати 4 відповіді

Марта Грейс, так, згодний)) майже у всіх випадках стереотипи бісять)

avatar
Анна Пахомова
09.11.2020, 17:28:45

В більшості любовних романів буде негативний результат проходження тесту.

Показати 5 відповідей
Марта Грейс
09.11.2020, 19:27:48

Анна Пахомова, Несказала б за допомогою йоги можна розкрити характер героїні наприклад. Або й взагалі те, що працює на ідею твору.

Інші блоги
Знайомство з героями
Вітаю, мої чудові. Історія Лідії у тілі Розі набирає обертів і саме час познайомитись із головними героями. Це Лідія. Цинічна редакторка романтичного фентезі. Вона любить свою роботу, але не любить тексти, з якими
Кінець історії, книга закінчена
Історія волошкового поля закінчена! Тож давайте ще раз згадаємо як все було… Дякую за те що читаєте моїх книги, і всього вам найкращого) І до нових зустрічей!
Любителі психологічних загадок, це питання для вас
✨ Як ви думаєте, що людина запам’ятовує краще: саму подію чи відчуття, які вона залишила після себе? Чи може бути так, що розум забуває, а тіло продовжує пам’ятати? Дуже цікаво почитати ваші думки, поки ви читаєте новий
Не ангел. Не демон. Каїр
Уявіть, що після катастрофи у вашій голові з’явився голос. Він не обіцяє порятунку. Не каже: “Ти впораєшся”. Не шкодує, коли боляче. Він просто рахує. Куди бігти. Кого бити першим. Яка рана смертельна. Коли
Просити? Це як? На череві перед нею повзати?
— Обернися і поїж! — командую їй. — Не збираюся їсти сире м’ясо! Його треба приготувати! — обурюється вона. — Навіщо готувати те, що й так смачне? — щиро дивуюся. — Воно — сире! —
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше