Отже, «стукотить-гуркотить Кобиляча голова…»
Вітаю всіх! Незвично писати тут, але сьогодні я спробую вперше.
Я довго не наповнювала свій блог, бо просто не могла з'ясувати сама для себе, чим мені б хотілося поділитися. Та чи складний етап в моєму житті, чи якась зловісна масова апатія, яку доводиться спостерігати мало не щодня – не на жарт пригнічують, музи від того тікають і натхнення ледь жевріє. Але я не маю наміру їх відпускати, тож вирішила надихатися не лише книгами, а й блогами. Заодно і про свої творчі наміри згадаю. Але спочатку розповім про одне з власних джерел натхнення. Можливо просто розважу вас, а можливо ви теж згадаєте щось чудернацьке, але важливе для письменницької душі.
Я обожнюю українські народні казки, а найулюбленішою - саме і є казка під гостроцікавою назвою «Стукотить-гуркотить Кобиляча голова». Пам’ятаю в дитинстві я майже через день просила бабусю мені її розповісти, а потім вигадувала такі продовження, що зараз і сама дивуюся своїй дитячій уяві. Гадаю, з цієї казки й розпочалася моя любов до всього фантастичного, загадкового, дивовижного, а згодом і містичного. Звісно, існує досить багато її варіацій, але я розповім про ту, від якої шаленіла в далекі дев’яності. Ну гаразд, не такі вже й далекі:)
Початок казки нічим не відрізняється від багатьох інших, мова йде про сім’ю, де батько вдруге одружився і мачуха не любить свою пасербицю. Мабуть «не любить» м’яко сказано, адже вона вимагає, аби чоловік відвіз свою доньку до лісу і залишив її там на поталу диким звірам. В дусі «батька року» той так і зробив. В лісі стояла невеличка хатка, там батько й попросив доньку зачекати на нього, поки він, начебто нарубає дров. А сам прив’язав до сосни суху гілляку, щоб та від вітру стукала по стовбуру і здавалося, ніби він справді рубає ті дрова.
Донька моторна, відповідальна, турботлива, заходилася в хаті прибирати, а потім з харчів, що там були, ще й вечерю приготувала. Чекає на батька, чекає, а його нема й нема...
Аж ось стукотить-гуркотить Кобиляча голова:
- Дівчинко-дівчинко, а відчини-но мені двері.
Дівчина не злякалася та відчинила.
- Дівчинко-дівчинко, а пересади мене через поріг.
Дівчина пересадила.
- Дівчинко-дівчинко, а посади мене за стіл.
Дівчина посадила за стіл.
- Дівчинко-дівчинко, а нагодуй мене.
Дівчина нагодувала.
Дивиться на неї Кобиляча голова та й говорить:
- Бачу, що добре в тебе серце і світла душа. За твою доброзичливість хочу нагородити тебе. (А далі моя найулюбленіша частина). Влізь мене в праве вухо, а з лівого вилізь. – Ну, дівчина, власне так і зробила. Але з’явилася ще прекраснішою й милішою, ніж була. Та на додачу отримала ще й скриню з коштовностями, золотими монетами і різноманітними сукнями. Нагородила Кобиляча голова дівчину та й зникла. А на ранок батько приїхав з чувалом, аби кістки доньки зібрати, але побачив перед собою справжню принцесу ще й з приданим.
Повернулися вони додому, а мачуха зі своєю рідною донькою місця собі від заздрості не знаходять. От мачуха і примусила пасербицю розповісти, як було та наступного ж дня відрядила чоловіка разом з рідною донькою до тієї самої хатинки на ночівлю. Та ця донька ледачою була, всілася собі на кожуха посеред хати і похрумала всі харчі. Аж ось стукотить-гуркотить Кобиляча голова:
- Дівчинко-дівчинко, а відчини-но мені двері.
- Невелика пані, сама відчиниш!
Кобиляча голова відчинила.
- Дівчинко-дівчинко, а пересади мене через поріг.
- Невелика пані, сама переступиш!
Кобиляча голова переступила.
- Дівчинко-дівчинко, а посади мене за стіл.
- Невелика пані, сама злізеш!
Кобиляча голова сіла за стіл.
- Дівчинко-дівчинко, а нагодуй мене.
- Ти що, з глузду з’їхала, чим я тебе нагодую? Нема чого їсти.
Бачить Кобиляча голова, що діла не буде та й запропонувала той самий фокус з вухами. Дівчина в праве влізла, а з лівого висипалася гора кісток. На ранок батько їх зібрав і привіз мачусі, яка від люті збожеволіла та втекла.
Через їхнє село їхав королівський син, побачив батькову доньку та й закохався одразу. А згодом і весілля зіграли, до замку перебралися та стали собі поживати й добра наживати. Ось і казочці кінець, а хто слухав..., а ніхто не слухав, бо всі читали:)
Насправді дуже повчальна казка, хоч місцями і жахає не на жарт. Якщо ви дочитали її, поділіться, якою уявляєте собі Кобилячу голову?:)
Для мене це особлива казка, хоч я її і називаю «і сміх, і гріх», але вона справді викликає бажання написати про щось незвичайне й загадкове. Тож в мене стукотить-гуркотить своя «Кобиляча голова»:) Незабаром я почну публікувати новий детектив, поки під робочою назвою «Контракт», з елементами містики, хоча чи містика то, дізнаємося в процесі розслідування. Обіцяю заплутати і повести такими хвилястими стежками, що нудьгувати не доведеться. Щиро дякую за увагу і бажаю всім натхнення, творчої наснаги та душевного окрилення.
Ваша Саша.
5 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиТак дійсно є багато схожих казок,але про кобилячу голову вражає,це ж треба таке придумати
Людмила, О, це точно) Найкрутіша казка)))
Знайома казка, але щось подібне я про корівку дивилась)))) якщо не плутаю.
Може в мене фантазія хромає, але сьогодні кобиляча голова, то кобиляча голова(звісно без крові і нутрощів).
Натіко Маер (NAtiKO), Погоджуюсь)
Це ж треба, я і не знала про таку казку "Кобиляча голова", але в дитинстві моя улюблена казка була "Крошечка-хаврошечка" (сподіваюся правильно написала:) Співпадіння? не думаю. Віра творить чудеса. Успіху тобі Сашо!
Алена, Точно не збіг) Теж гарна казка) Погоджуюсь, віра дійсно творить дива) Щиро дякую за коментар і побажання)
От тільки батько, якийсь відверто безхребетний)))) і не поніс покарання.
Мене в свій час вразив фільм. Кобиляча голова давала шанс, в той час як я спостерігав за "Чужим".
Zinkevych Ihor, Та батько тут взагалі страшна людина) Якби казка ожила, я б тікала не від кобилячої голови з її "універсальними" вухами, якщо б десь не догодила, а від такого татуся)
А "Чужий" - це ж класика) Пам'ятаю свої враження від першого фільму, Рідлі Скотт непогано впорався)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати