Критик розповідає, як сам написав би, якби умів?

 

Потрапила мені до рук  збірка літературно-критичних статей Софії Філоненко, а в передмові до неї — цікаві роздуми. котрими мені захотілося поділитися з читачами та авторами Букнету. Йдеться у ній, зокрема, про сучасну літературну критику та про те, як відрізнити власне критиків, котрі приносять користь письменникам, даючи цінні рекомендації, від критиканів, мета яких — лише висловити своє “фе” і нічого більше…

Уже не вперше ведуться дебати про місію критики для сучасної літератури. Коло питань стабільне: хто має право називатися критиком? для кого пише критик і які його завдання? на які питання щодо твору має відповісти? на які стандарти орієнтуватися під час оцінювання тексту? які можливості в читачів ознайомитися з фаховими оцінками книжкових новинок і чи потребують вони їх? де проходить межа між читацьким відгуком і рецензією?

Письменники нарікають або на повну відсутність критики, або на відсутність системності, суб’єктивну вибірковість аналізованих творів, або на розпливчастість критеріїв оцінки. Для більшості рецензентів чи оглядачів це зайняття наразі залишається хобі або волонтерством. 

В останні 10–15 років літературна критика втекла із друкованих видань у віртуальну реальність, тепер вона існує переважно на Інтернет-ресурсах, в оглядах на Youtube (рух буктьюберів), а також у соціальній мережі Facebook . Переваги мережевої критики загальновідомі: оперативність,демократичність (долучитися до неї можуть не лише фахівці), максимально широке охоплення аудиторії та інтерактивність (за кожною публікацією йдуть лайки, репости, коментарі). Однак, як слушно зауважив Євгеній Стасіневич, «молоді автори є дітьми соцмереж, а тому привносять у критику формат емоційного фейсбучного посту»1. Відтак, емоційне (часом істеричне) начало, трапляється,превалює над аналітикою та виваженими оцінками. Блогерська критика подеколи хитається між двома полюсами: знищити або звеличити письменника. Масове рекрутування до критики нефахівців, які не володіють інструментами літературного аналізу і не знають ширшого культурного контексту, не вміють користуватися літературознавчими термінами,  також має негативні наслідки: критика трансформується в хроніку літературного життя, у переказ змісту творів (або їх анотацій) і читацький відгук. Це явище цілком достойне, але тоді не називайте себе критиками. Або ж, щоб дійсно відповідати взятим на себе зобов’язанням, займайтеся самоосвітою, підвищуйте власну грамотність, читайте класиків літкритики та навчайтесь у них, щоб вам же не було соромно за свої “опуси”...

Проблема критики сучасної української масової літератури вирізняється в дискусіях окремо. Для всіх гравців книжкового ринку: авторів, видавців, перекладачів, журналістів– зрозуміло, що критика не встигає відрефлектувати весь потік новинок, які з’являються друком: детективів, трилерів, мелодрам, пригодницько-історичних романів тощо. Значна кількість книжок цих жанрів залишається поза увагою критиків – неосмисленими, невидимими, як інша сторона Місяця, невписаними в літературний процес. У першу чергу, це шкодить самим авторам, які не отримують фахової оцінки написаного. Орієнтуючись тільки на відгуки читачів, вони можуть  скласти хибне враження, що створили шедевр… але потім може прийти гірке розчарування.

Читачі, обираючи твори в книгарні чи бібліотеці, також не привчені орієнтуватися на критику й керуються здебільшого рекомендаціями знайомих, порадами й рейтингами на читацьких форумах чи рекламою. Сегмент масової літератури наразі активно розвивається, кількість видань поступово переходить у літературну якість. Засадничо автори жанрового письменства– «ремісники» – не націлені на створення шедеврів, не пишуть для вічності.Чи годиться і чи прагнеться критику розмінювати талант і присвячувати свої тексти творам-«одноденкам», які, ймовірно,стануть «гумусом» для книжок із високої полиці? Разом із тим постає питання критеріїв оцінки популярних текстів, яка має враховувати їхню специфіку: не можна з одною міркою підходити, приміром, до романів Марселя Пруста і Стівена Кінга. 

В елітарної і масової літератури різні «логіки» і«практики», якщо скористатися словами Кена Гелдера, різні функції, і читачі мають щодо них абсолютно різні очікування.Подеколи в сучасних критиків існує спокуса стерти на порох авторів «недолугих» і «примітивних» розважальних текстів. На моє переконання, теперішньому критику годиться пам’ятати, що він або вона має справу з індустрією та ринком, які ще тільки формуються, а англійський газон, як відомо,плекають 300 років. Важливо бачити кожне явище в розвитку і в перспективі. 

Окрім недоліків і прорахунків, критик повинен шукати й позитивні моменти в аналізованих творах, намагатися «не придушити дитину в колисці» своїм різким та необережним словом. Ідучи за ідеєю Юрія Шереха, культивувати не «критику нагляду», а«критику вгляду»: «Критика нагляду має свої раз усталені зразки і свої більш чи менш вузькі раз усталені вимоги.Кожний новий твір вона приміряє до цих зразків і вимог – і відповідно до цього схвалює або засуджує його. Вона не вчувається ні в літературний процес, ні в душу автора: вона виконує відповідно до своїх поглядів функцію оцінки й нагляду – своєрідну поліційно-критичну функцію. Не те критика вгляду. Вона свідомо відмовляється від літературно-поліційних функцій. Намагаючися схопити невідтворну сутність твору і принцип взаємопов’язаності його складників,вона хоче цим авторові допомогти усвідомити себе, а читачеві – зрозуміти автора. Це не літературна поліція, а радше – літературна консультація» 

Особисто я — за "критику вгляду". І сама. оцінюючи твори колег, намагаюся керувати такими ж принципами — “конструктив і нічого крім конструктиву”. А якою критику та критиків хотіли б бачити ви? Чи подобається вам так звана “жорстка” критика, якою автор ніби хизується — “от, дивіться. який я крутий!” ( хоча немає за нею ні відповідних знань, ні великої кількості прочитаних творів, а лише досвід спілкування в соцмережах і відповідно, звідти ж узяті хейтерські методи)? Чи для самопіару ( якщо критик — ще й автор, який бажає привернути увагу до своїх творів) і такі методи підійдуть?

 


 

16 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти

Вповні згоден - щоби критикувати, потрібно мати вимір відповідальності за слово. Це має бути культурний, вишуканий формат сприйняття-розуміння сенсів того чи іншого тексту, його специфіки й унікальності зпоміж інших творів.

Мар'яна Доля
19.07.2020, 20:35:11

Анатолій Хільченко, Дуже точно сказали!

Я не прочитала до кінця) забагато букаф))
Сама завжди звертаю увагу на здорову критику (де є практичні й доцільні поради як покращити письмо, виправити і тд).

Мар'яна Доля
19.07.2020, 17:43:31

Хелен Соул, Так. конструктивна критика - це благо. і добре. як вдається порозумітися тому. хто критикує і тому. хто стає об'єктом "розгляду під мікроскопом"))

avatar
Moonraise Darkness
19.07.2020, 15:11:02

Тобто з цієї статті випливає, що не філолог і не літературознавець не може писати критику. Виходить, що висловлені враження про книгу звичайними людьми інших професій будуть називатися читацьким відгуками.
Дякую за корисну інформацію - завдяки таким дописам тепер відомо як і що правильно називається)

Найгірше, коли у критичних зауваженнях або читацьких відгуках брешуть, при цьому неприпустимим є явище як нещирої похвали з певних корисливих мотивів для автора такого відгуку, так і неконструктивне хейтерство з метою помсти чи реклами себе і свого.
А до інших видів зауважень ставлюсь позитивно, адже цікаві насамперед справжні враження читача, як позитивні, так і негативні)

Мар'яна Доля
19.07.2020, 15:16:34

Moonraise Darkness, Це так і є, мені самій подобається критика, коли видно, що людина реально читала і висловлює свою думку, навіть якщо ця думка й не дуже схвальна.

avatar
Інна Камікадз
18.07.2020, 17:12:08

Я нещодавно критики нахапалася, тепер страшно відгуки читати. А ще мені пишуть, що мало б бути у книзі, бо їм так здається краще. Проте, я погоджусь з Іриною Ярошенко, головна проблема не в критиці, а відсутності відгуків взагалі.

Показати 10 відповідей
Мар'яна Доля
18.07.2020, 23:31:11

Ярина Мартин, І то правда))

avatar
Ярина Мартин
18.07.2020, 20:42:52

Інколи дуже важлива думка зі сторони. Я як починала писати, то зовсім не уявляла як мій текст сприйматиметься. Критика дуже допомогла)
А ще, думається мені, що не можна відштовхуватись від відгуку лише однієї людини. Краще слідкувати за статистикою. Комусь одному робота може не сподобатись, зате сподобається трьом іншим. Слід враховувати персональні вподобання, вікові категорії та багато інших факторів. Хоча, поки в тому розберешся... Я от до сих пір не розібралась)

Показати 2 відповіді
Ярина Мартин
18.07.2020, 22:44:45

Мар'яна Доля, Як скоро чекати нового блогу з хитрощами просування книг?)))

avatar
Лана Іссан
18.07.2020, 20:49:48

Дякую. Дуже пізнавальна вийшла стаття і дискусія. Про критику і критиканство можна без кінця говорити. Я теж за конструктивну критику. Але вважаю (може з огляду на власну не впевненість), що негативні моменти варто казати авторові лише особисто, а не під книгою. Так легше сприйняти і "не випасти в осад". Деякі висловлювання помогли мені зрозуміти, над чим варто попрацювати. Вдячна за це людям. А з іншого боку помітила, що є й такі, що з надто вже підозрілим натхненням обливають брудом. Таке враження, що справді для того, аби привернути увагу до власної персони і творів.

Показати 2 відповіді
Лана Іссан
18.07.2020, 22:11:20

Мар'яна Доля, Дякую. Приємно, що погоджуєтеся зі мною. Якби ж усі так.

avatar
Сергій Волошин
18.07.2020, 18:55:23

"Намагаючися схопити невідтворну сутність твору і принцип взаємопов’язаності його складників"
Не знаю як Ви, а особисто я просто млію від такого...

Показати 3 відповіді
Мар'яна Доля
18.07.2020, 19:33:09

Сергій Волошин, О, на щастя мене ця чаша минула)) хіба жовтенятком встигла побути))

avatar
Ірина Ярошенко
18.07.2020, 16:51:13

Критиканство і хейтерство, то вбивці творчості. Але й критику, особливо молодим авторам та початківцям, треба вчитися сприймати. Не приміряти усе підряд до себе, обурюючись після посту, який хтось десь написав, а розглядати з позиції "ага, таке пишуть, треба подивитися, чи можу я щось із цим зробити, чи можу уникнути таких помилок і що зробить мій твір кращим?" Я вже розповідала, що, коли вперше ризикнула виставити свою творчість в інтернет, то були люди, які побачили перспективу, радили, над чим мені попрацювати, але дехто, у кого корона на голові виросла від перемоги в одному конкурсі, кричав "фу". То мені оце слово відбило бажання виставляти щось на огляд читачів на багато років. Тому що я не вміла відрізняти критику і критиканство. Зараз же я реагую більш спокійно, хоча, коли відкриваю коментар до твору, то серце раптово пропускає удар - а, раптом, людині не сподобалося. Але усім подобатися неможливо, тому, якщо хтось і висловився негативно, я не скаржуся, навпаки, дивлюся з позиції читача. Це допомагає. Тож, головна проблема навіть не у критиці, а у відсутності відгуків взагалі. Люди ліниві. А критики, як мені іноді здається, живуть у якомусь паралельному всесвіті.

Показати 2 відповіді
Мар'яна Доля
18.07.2020, 18:10:51

Ірина Ярошенко, Так і є! Конструктивна критика - це велике благо. Мені подобається брати участь у марафонах читання тут на сайті де ти читаєш твори і висловлюєш свої враження, і водночас так само читають твої твори.

avatar
Орися
18.07.2020, 17:08:41

О так Маряна не хоче, щоб я її читала і я теж не хочу її читати. Мені страшно її критикувати. І взагалі маряна переконала мене цього не робити більше. І плюс це насправді складно. Це ж не просто треба читати а ще шукати логічні неувязки. Дійсно нехай цим займаються професіонали. Ти Маряночка права. Думаю ти таки закінчила філологічний, на відміну від більшості авторів. Інколи треба сказати стоп, сказати, що це чуш і ахінея. Мій друг витратив 1000 доларів щоб видати книгу і всім їм дарує, всі улибаються і беруть. А дехто через силу читає. Був такий проект Хайвей там якраз платили за рецензії, зрозуміло. що автори хочуть, щоб їх читали. Я розумію література єдине, що забирає в людини це час це не ютуб канал де потрібний хороший компютер для монтажу, потрібна камера, мікрофон і сценарій. Ясно. що якщо ти хочеш професійно заробляти на творчості то напевне той канал є цікавішим. Ми живемо в капіталістичному світі і користуємося правилами капіталізму. Ціність твоєї роботи визначається кількістю грошей, які ти заробив. Думаю це сама правильна критика. сама вірна критика є від тих людей які або змогли продати себе, або помагають тобі тебе продавати.

Мар'яна Доля
18.07.2020, 18:07:09

Орися, Критикуйте, я не страшна)) Насправді, я можу психонути, але відходжу прямо вмить. Одна наша авторка мене покритикувала, я з нею посварилася, а в результаті цього ми тепер друзями стали))

avatar
Орися
18.07.2020, 17:18:32

Щодо уваги до творів. Я думаю це мертве місце. якби була віра. Що це реально то напевне все піддавалося дуже сильній вичитці і коректурі.Як метод спілкування із зовнішнім світом то напевне так. Напевне через те така агресія. Як єдиний спосіб заставити із собою спілкуватися..Так бо це скучно три перегляди і один комент. а потім цей комент перетворюється на прохання підписатися і ти така підписуєшся ну, що тобі те коштує. Мені просто треба визнати, що я нічого в тому не розумію і не писати більше.

Мар'яна Доля
18.07.2020, 18:01:16

Орися, Ой, це у всіх так відразу після реєстрації, чесно. Та ж сама була історія, як я почала викладати першу книгу - її ніхто не читав. То все з часом вирішується. Вам Таня Гудима, здається, кидала посилання на групу в ФБ, є канал у Телеграм, там можна ближче познайомитися з іншими авторами, читачами, але негативний посил до інших колег тільки відштовхує, тому краще дружити)) Хоча і критика може мати місце, чому б і ні.

avatar
Іван Дурський
18.07.2020, 15:17:34

Люблю такі дописи. Я в критиці за конструктив. Там мінуси, там плюси. Якщо робити з цього висновки, можна підняти якість своїх робіт

Показати 2 відповіді
Іван Дурський
18.07.2020, 16:06:05

Мар'яна Доля, Теж читаю коментарі. Досить крута штука виходить. Можна взяти зось для себе, не будучи автором тих опусів.

avatar
Наталія Р
18.07.2020, 12:57:13

Доброго дня) Спробуйте ще прочитати книгу Даниленка "Лісоруб у пустелі". Неймовірно цікава книга про сучасний літературний процес

Мар'яна Доля
18.07.2020, 13:10:49

Наталія Р, Дякую за рекомендацію! Обов'язково почитаю.

Інші блоги
Сьогодні не вийде виставити главу, через мій стан(
Доброго вечора, мої улюблені читачі!❤️ На жаль, цього разу я не зможу викласти нову главу "Перекладачка між світами: замкові війни" через невеличку хворобу. Обіцяю, як тільки почуватимусь краще, одразу повернусь
Як підраховують регулярних читачів?
Як відомо, щоб отримати статус комерційного автора, потрібно мати понад 75 регулярних читачів. Переглядів першої частини моєї книги «Знак Ареса» на сьогоднішній день на сайті - 13027, завантажень до бібліотеки - 219, а регулярних
Трішки роздумів.
Дорогі мої, хочу трішки поділитися з вами своїми роздумами... По-перше, я в тупику свого життя, не знаю, що саме відбувається, але з цим поступово розберемось. По-друге, я пишу. Активно, адже поставила собі дедлайн і хочу до нього
А коли продовження?
Всім привіт! Зараз кінець семестру, і у мене багато роботи. Коли є вільний час, я займаюся книгою. Це не завжди легко, адже робота займає багато сил, але я намагаюся знайти моменти для творчості. Через тиждень у мене канікули,
22 грудня я завершу третій борг!
Дорогі читачі! Хороші новини: ще один борг на моїй сторінці буде завершуватися з 22 грудня! І це твір "Оггі та кукарачі", посилання на книгу яку я кидаю вам СЮДИ! Нові останні сім розділів вийдуть успішно й швидко,
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше