Реєстрація

Поговоримо про жанри: історичний роман

 

Користуючись нагодою, хочу подякувати своїм читачам, яких у мене відсьогодні рівно 400! І продовжую свою розповідь про різні літературні жанри.

На черзі — історичний роман. Це твір, побудований на історичному сюжеті, який відтворює у художній формі якусь епоху, певний період історії. В історичному романі історична правда поєднується з художньою правдою, історичний факт — з художнім вимислом, справжні історичні особи — з особами вигаданими, вимисел уміщений в межі зображуваної епохи. 

Цей жанр є досить давнім, він виник ще в І ст.. н.е , разом із творами про Александра Македонського, Троянську війну, а також  сюди відносять французькі псевдоісторичні романи 17 ст. У них історія була лише тлом для змалювання незвичайних пригод персонажів, а історичні факти нерідко підмінювалися фантастикою (звідси назва «псевдоісторичний роман»). 

Перші справжні історичні романи створив Вальтер Скотт ( “Веверлі”, “Роб Рой”, “Айвенго”, “Квентін Дорвард”), котрий зумів поєднати реальні історичні факти з художнім вимислом, користуючись при цьому як романтичними. так і реалістичними способами зображення. 

В епоху романтизму історичний роман став одним із найпоширеніших літературних жанрів, що було викликано глибоким зацікавленням історіософією. Для реалістичного історичного роману 19-20 ст. вірність історичній правді не виключає звернення до злободенних проблем сучасності. Через те історичний роман нерідко виконує певне ідеологічне призначення. Іноді історична епоха — лише тло для змалювання актуальних подій. Для сучасного історичного роману характерне зближення з іншими різновидами роману — пригодницьким, психологічним тощо. Останнім часом набув поширення такий піджанр, як історичне фентезі — це жанр фентезі, пов'язаний з історичною белетристикою, що використовує окремі елементи реальної історії світу. Він використовується як загальний термін жанру «меча і магії».  Основні ознаки історичного фентезі, які відрізняють його від класичного історичного роману:  магія, міфічні істоти або інші надприродні елементи співіснують невидимо з матеріальним світом, з більшістю людей, які про це не знають. При цьому жанр має близьку подібність із сучасним фентезі.Історичне фентезі може включати в себе альтернативну історію, де минуле чи теперішнє було значно змінене, а реальна історична подія проявила себе по-іншому. Дія історичного фентезі відбувається у вторинному світі, з конкретними і відомими паралелями щодо відомого місця (або місця) і певного історичного періоду. Багато творів фентезійних авторів отримують ідеї і натхнення з реальних подій.

Дуже часто наші автори плутають поняття “історичного роману” та “фентезі”. Недавно я прочитала цікаву статтю Юлії Джугастрянської на цю тему, цитатами з якої й хочу поділитися.

Частина перша: що таке історична проза, з чого вона складається і як виникла?

За робоче визначення пропонується таке: історичний роман – це жанр вигаданої оповіді про події в минулому, автори якої докладають зусиль для ретельного відтворення обставин, культури й особистостей, віддалених у часі, якомога точніше, глибше та правдоподібніше.

Але кожен автор у процесі роботи послуговується своїм визначенням і розставляє свої акценти. Поза тим, певні усталені характеристики жанр усе-таки має.

Оповідь вигадана – бо письменник, не історик і не мусить достеменно відтворювати описувану добу. Натомість «робота історичного письменника полягає в тому, щоби ввести читача в оману, примусивши повірити у вигаданий світ, створений у романі замість реального. Історичний світ, який претендує на те, щоб автентично представляти конкретний час і місце в історії. І на цьому базується решта визначення».

Рамки часової віддаленості від описуваних подій для історичного тексту (за Вальтером Скоттом і його послідовниками) – 60 років, щоб усі очевидці подій встигли зникнути з цього світу і не могли закинути авторові недостовірність. Існує і протилежна думка: тоді, мовляв, будь-який художній текст про невідоме минуле можна назвати історичним. Професор у рамках курсу не претендує на розв’язок цього питання.

Зображення обставин і людей достовірно, правдоподібно і глибоко. Про достовірність багато буде далі. Правдоподібність дуже важлива для читачів, за нею вони визначають «великий історичний роман». «Але перевірка правдоподібності полягає у тому, щоб переконати вашого читача, що саме цей діалог міг відбуватися у цій кімнаті, яка має саме такий вигляд, запах, як описано. Думаю, більшість авторів історичної прози погодяться зі мною, що правдоподібність – це планка значного вищого рівня, ніж достовірність. Легко розшукати архітектурні особливості, щоб визначити, що це маєток 18 століття, і ретельно описати його у художньому творі. Значно складніше – уявити й описати людську взаємодію, яка може відбуватися в тому будинку, і зобразити її переконливо. Достатня міра правдоподібності – ось що підтримує художню ілюзію у романі.

У багатьох відношеннях саме в цьому й полягає суть історичного роману: створювати і підтримувати стійку ілюзію минулого, достатньо переконливу та правдоподібну для того, щоб читач продовжував перегортати сторінки».

«Якось Стівен Кінг написав, що художня проза – це правда, загорнута у брехню. Але як авторам історичної прози, нам би хотілося обернути навпаки цю тезу й зауважити, що для історична проза – це брехня, загорнута у правду. Іншими словами, стійка ілюзія, заснована на відомих історичних подіях і фактах».

Три формотворчі елементи історичного роману:

– мультичасовість (написано в один час, відбувається в інший, читається ще в третій), історичний роман як діахронічний жанр;

– жанрова гібридність (на півдорозі між фікшн і нон-фікшн, є те, що автор знає достеменно, і те, чого не знатиме ніколи), історичний роман як змішаний жанр;

– історичний мімезис (відтворює у наративі історичну дійсність, складність людини і тотальність епохи, розрив між реальністю та наслідуванням виникає там, де приходить критик і/або читач), історичний роман як міметичний/імітативний жанр.

Походження історичної прози

Перша праця про історичний роман: George Saintsbury, журналіст, літературний критик і знаменитий винний експерт, 1895 рік, The Historical Novel. Вважав прототипом історичного роману «Кіропедію» Ксенофана, 4 ст до н.е. , однак визнавав, що грек писав політичний трактат, філософський твір, а не роман у сучасному розумінні. Через ісландські саги, середньовічний епос він виходить на сера Вальтера Скотта. Далі його міркування часом збігаються з сучасними поглядами на походження історичного роману, а часом сучасники пішли далі. Однак саме Сейнтсбері першим описав прикметну рису історичної художньої прози: її самоусвідомлення у стосунках з нехудожньою. На думку Джорджа Сейнтсбері, історична тематика у худліті цікава авторові, а ще більше читачеві, наявністю поважного історичного матеріалу і можливістю публічного знайомства з ним. Іншими словами, щоб створити історичний фікшн, культура потребує чіткого історичного чуття і матеріалу. Щоб відрізнити історичну прозу від власне історії, автор і читач мають уміти чітко відокремлювати: де факти, а де авторське художнє бачення.

Однак окремі дослідники визначають джерела історичного роману ще у Ренесансі, називаючи «Кентерберійські оповідання» Вільяма Чосера, написані наприкінці 14 ст, та історію «Томас Редінг», написану сучасником Шекспіра Томасом Делоні, шовкопрядом і співцем балад, а заодно вже й автором роману, та опубліковану 1599 року. «Сісілі, або Народна троянда» була написана Агнес Масгрейв і видана в Англії 1795 року. Свого часу книжка була дуже популярною. У передмові авторка описувала нині добре відому історію знайдення щоденника леді Сісілі, чию історію нібито переказано в книзі. Агнес Масгрейв нібито переконали друзі: розкажи цю історію, не змінюючи ні подій, ані стилю, але так, щоб це було цікаво зараз. Вийшла суміш відомих історичних фактів із коханням і пригодами. На цю книжку у 1796 була опублікована рецензія в The Critical Review. У ній ішлося, зокрема, про таке: «Як зазначалося часто і справедливо, та суміш правдивих речей, яка робить роман цікавим, робить його водночас оманливим. Звісно деякі факти, вплетені у канву художнього твору, спантеличують недосвідченого читача. Відповідь на це питання досі трохи софістична, однак хіба автор, який поринаючи у простір фантазії, пробуджує до викликає до дії вищі, яскравіші енергії людської психіки, то хіба не кращі здобутки отримує зі своїх творчих особливостей, ніж той відвертий оповідач, чиї брудні й огидні факти так часто плямують сторінки історії»?

Брюс Гольсінгер звертає увагу слухачів на те, що вже наприкінці 18 століття анонімний рецензент, говорячи про геть новий жанр, порушує питання правди і вигадки, розуміння історичного роману як форми брехні. Що для нас краще: читати історичні романи з усіма їхніми вигадками, чи історичні розвідки з усіма брудними подробицями? Іншими словами, чи є художня проза більш достойною, вищою формою, ніж нон-фікшн? Ці питання залишатимуться актуальними впродовж двох наступних століть розвитку історичної художньої прози і в наступних лекціях професор обіцяє дослідити їх на прикладі двох романів.

Частина друга: хто і як починає писати історичну прозу?

Насамперед автор береться вивчати матеріал, «архіви», як каже професор. Архів уданому контексті – це і буквально сховище документів, і переносно – сукупність усіх свідчень, які можуть бути використані, як першоджерела: листи, зображення, книги, аж до природних урочищ, де розгорталися ті чи інші епізоди. Письменник має право художньої їх переосмислювати, а відтак – може змінювати емоційну тональність описуваних подій. Як приклад наведено лист тюремника Анни Болейн до Томаса Кромвеля, де описана її поведінка у день перед стратою та знаменита фраза про тонку шию. Судячи з листа, Анна Болейн поводиться дивно: «Вона викликала мене запискою, а коли я прийшов, запитала: «Містере Кінгстон, я дізналася, що помру не раніше полудня, і мені вельми прикро, бо я сподівалася до того часу вже бути мертва і пережити весь біль. Я заперечив їй, що болю не буде, хіба що геть трохи. А вона відповіла: «Я чула, що кат вправний, а у мене тоненька шия». Узяла себе за шию обома руками і щиро розреготалася. Я бачив багато чоловіків і жінок перед стратою, всі вони переживали глибокий смуток, а ця леді, наскільки мені відомо, дуже тішилася своєю смертю», – писав про неї сер Вільям Кінгстон, констебль лондонського Тауера. Можна собі уявити: тендітна панночка жартома бере себе за шию і приказує, що не завдасть клопоту катові, бо ж шия у неї тоненька.

Професор Гольсінгер коментує: «Саме це порівняння повідомляє все, що треба знати про те, як велика історична [художня] проза працює з архівами, шануючи домовленості з читачем щодо історизму, але продовжуючи загравати з межами художнього задоволення. Цей приклад показує нам, як автор може залишатися вірним історичному джерелу і водночас використовувати його як відправну точку для вигадок і припущень. Ширше кажучи, один із найпоміркованіших способів аналізу історичної прози, випливає з ознайомлення з першоджерелами. Наскільки точні архіви автор збирає, творячи свою оповідь? Адже відтворення фактів на сторінках художнього тексту є одним із найбільших викликів історичної прози. Сподіваюся, розуміння та інтерпретація цього стануть для вас одним із найбільших читацьких задоволень».

Ну і не можу не згадати про такий літературний  піджанр, як альтернативна історія.  Це жанр фантастики, присвячений зображенню реальності, яка могла б бути, якби історія, в один зі своїх переломних моментів (точок біфуркації або точок розвилки) пішла іншим шляхом. У творах цього жанру неодмінним елементом сюжету є зміна історії в минулому (щодо моменту створення твору). За ідеєю автора, в деякий момент минулого з якої-небудь причини або випадково, або в результаті втручання зовнішніх сил, наприклад, прибульців із майбутнього, відбувається щось відмінне від того, що відбувалося в реальній історії.

Події можуть бути пов'язані з широко відомими історичними епізодами чи особами, а може видаватися, на перший погляд, малозначним. У результаті цієї зміни відбувається «розгалуження» історії — події починають розвиватися за іншим сценарієм. У світі зі зміненою історією і відбувається дія книги.

В одних випадках описуються події, пов'язані з самим «розгалуженням», в інших виклад фокусується на ситуаціях, незвичайних чинності зміни реальності, в третіх основною темою стають спроби героїв за допомогою подорожі в часі повернути історію в початкове русло, вдруге змінити її в іншому напрямку або, навпаки, «закріпити» змінену реальність.

У деяких творах замість або разом з ідеєю переміщення в часі використовується ідея паралельних світів — «альтернативний» варіант історії реалізується не в нашому світі, а в паралельному, де історія йде іншим шляхом. Таке трактування дозволяє усунути відомий логічний парадокс подорожі в часі, відомий як “парадокс убитого дідуся”. 

Парадокс полягає в такому: припустимо, що людина за допомогою машини часу відправилася назад в минуле і вбила свого біологічного діда до того, як останній зустрів бабусю мандрівника. В результаті один з батьків мандрівника (і, як наслідок, сам мандрівник) ніколи б не був народжений. Це означає, що він в кінцевому результаті не міг би подорожувати в часі, що, в свою чергу, означає, що його дід залишився б живий і мандрівник був би народжений, а це дозволило йому подорожувати в часі і вбити свого дідуся. Таким чином, кожна можливість передбачає заперечення самої себе, створюючи логічний парадокс. Варіант його розв'язання такий: той факт, що мандрівник у часі живе в даний час, означає, що він просто не прагне вбити свого прабатька. Це означає, що можна діяти з повною свободою, але, що б ви не робили в минулому, не можете змінити сьогодення, бо його наслідки вже відчуваються.

Незважаючи на назву, парадокс убитого дідуся розглядає не тільки неможливість власного народження. В першу чергу він стосується будь-яких дій, які унеможливлюють подорожі в часі. Приклад назви парадоксу є лише першим «що приходить в голову», якщо вибирати з усього спектра подібних можливих дій. Іншим прикладом може бути використання наукових знань для винаходу машини часу, подальше повернення назад у часі і (чи то вбивством, чи іншим способом) перешкоджання роботі вчених над тим, що потім призведе до отримання інформації, яку ви використовували, щоб винайти машину часу. Еквівалентний парадокс відомий в філософії як «автоінфантицид»: повернення в минуле і вбивство самого себе в дитинстві.

Парадокс убитого дідуся часто використовується для твердження про те, що подорожування у часі в минуле неможливо. Тим не менш, було запропоновано ряд гіпотез, щоб уникнути парадоксу: такі, як припущення про те, що минулого змінити не можна, тому дід вже повинен був пережити замах на вбивство (як говорилося раніше), або ж що мандрівник у часі створює альтернативну лінію часу, в якій він ніколи не буде народжений.

Споріднені з альтернативною історією піджанри: 

Альтернативна географія передбачає інший розвиток історії, виходячи з припущення, що у Землі інша географія.

Криптоісторія — різновид альтернативної історії, присвячена далекому минулому. Виходить з припущення, що стародавня історія відрізнялася від відомої нам, була сфальсифікована тощо.

Постапокаліпсис — жанр, присвячений опису цивілізацій, які пережили важкий катаклізм (ядерну війну, екологічну катастрофу, епідемію). Близький до жанру антиутопії.

Стімпанк — жанр, присвячений опису суспільств, що знаходяться на рівні технологій XIX — початку XX століття.

Сподіваюся, не дуже втомила вас великою кількістю літер та допомогла краще розібратися, чим відрізняється історичний роман від фентезі та фантастики. Ну. і на правах реклами, запрошую почитати мій  історичний роман "Тисячу років тому" ( якраз сьогодні ввечері вийде новий розділ).

А в наступному моєму “розборі жанрів” мова йтиме про жіночий роман та любовний роман, їхні спільні та відмінні риси й особливості кожного з цих жанрів. Не пропустіть! 

А про інші жанри можна прочитати тут:

Найпоширеніші помилки авторів у визначенні жанрів

Фантастика

Фентезі. містика, жахи

Детектив

Трилер

2 коментаря

Авторизуйтесь, щоб додавати коментарі

Увійти
avatar
Ірина Звонок
04.06.2020, 16:46:12

Мій улюблений жанр. Найцікавіший, але один із найважчих. Бо завжди знайдеться хтось, хто скаже: "Насправді все було не так! Автор нічого не знає і взагалі не розбирається у історії!" І не знаєш що йому відповісти, бо те, що автор художнього твору має право на свою інтерпретацію їсторії і на авторську фантазію, таких критиків не цікавить...

Показати 3 відповіді
Мар'яна Доля
04.06.2020, 18:00:45

Ірина Звонок, Я теж захопилася історичними романами у підлітковому віці, і зараз з задоволенням їх читаю.

avatar
Ліна Алекс
04.06.2020, 12:14:16

Ґрунтовний допис вийшов. Цікаво.

Мар'яна Доля
04.06.2020, 12:48:00

Ліна Алекс, Дякую! Таки ж і історичні романи зазвичай великі за об'ємом, то й допис вийшов немаленький))

Інші блоги
Можливо хтось підкаже про конкурс?
Дуже цікава тема для нового конкурсу, але не зрозумілий пункт про новий акаунт. Тобто для цього конкурсу треба бути новачком на Букнеті, правильно? Хто давно тут є, брати участь не вийде? Чи я щось наплутала) Модераторам
Важливі новини!
Сьогодні для мене важлива подія. Моє любовне фентезі "Врятувати чужинку" - надійшло у передплату. Дякую усім читачам за увагу до книги! Усім хто коментував, дарував зірочки та просто читав мовчки - ДЯКУЮ! Ваша підтримка
Одна ніч, що змінила життя..
Вітаю, мої любі! Сьогодні знижка на книгу "Помилка" 20% Це історія кохання, що розпочалася доволі незвично. Двоє незнайомців провели разом ніч і розійшлись своїми шляхами. Та зовсім скоро стало зрозуміло,
Початок - половина справи!
Нарешті закінчила обкладинку! Довго продумувала, що та як зробити і нарешті готово! Пролог відредагувала та опублікувала! Далі головне не втратити натхнення і продовжити! Приблизно порахувала написане в цій історії
Що обрати на вечір почитати!
Хто переможе в цій сусідській війні? Він чи Вона? Що виявиться міцнішим? Стіни будинку чи нерви головного героя? Мерщій вболівати! Час звернути увагу! Доречі обидві книжки з цієї серії вже дописані та безкоштовні! Гумор
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше