Помилки, які муляють очі.
Останнім часом я багато переглядаю блоги і анотації на цій платформі. Тож у мене склався деякий перелік помилок, більшість з яких я зустріла протягом останніх трьох днів.
Я вбачаю два типи помилок, які змушують мене від "не читати далі" до "закрити і не вертатися".
До першого типу відносяться такі помилки:
- чотирикрапка - виглядає так "....". В українській мові такого розділового знаку не існує. Є двокрапка ":", трьокрапка "...", є варіанти використання останньої із знаками питання та оклику: "!.." та "?..". Ні, зайва крапка ніяким чином не підсилює емоцію тексту, не вказує на красу й глибину душі автора, чи на щось там іще. Єдине, що вона робить - яскраво свідчить про те, як автор уважно читав правопис.
- приймати участь - як же мозолить очі ця словесна калька з російської! В Україні участь беруть! А приймають деякі речовини і тому не надто адекватні поправки до правопису.
- на протязі - та ж саме біда у вигляді кальки. Бо якщо протягом довгого часу сидіти на протязі - можна сильно застудитись.
- коми, коми, коми! Там, де вони потрібні - їх, як правило, немає. Там, де зайві - їх більше, ніж треба. По-перше, є ще інші розділові знаки - тире, крапка з комою, та ін. По-друге - невже так важко зкопіювати текст у ворд? Він підкреслює зелененьким більшість проблемних місць, де щось не так із комами.
- обдруківки. Так, вони трапляються і в мене, бо пишу через смартфон. А він у свою чергу полюбляє набирати не ті букви і замінювати слова на інші. Таким чином я одного разу набирала словосполучення "спритний хлопець". Мій телефон замінив його на "спиртний". Тут все просто - будьте уважні. Часто такі обдруківки доходять до абсурду і роблять текст майже нечитабельним.
- одягти на себе - на себе вдягають, а одягають когось у щось і щось на когось.
Подібних прикладів дуже багато, не бачу сенсу зупинятись на кожному.
- правопис у/в, та інші моменти правопису. О, цього дійсно багато.
Чому варто старатись писати без помилок, або намагатися робити їх якомога менше?
Причин кілька:
1. Люди, які вас читають, можуть також не знати правил. І завдяки вам упевнюватись, що саме так і потрібно. Не ведіть в оману.
2. Повага до наявних і майбутніх читачів, колег по перу й клавіатурі, а також до самого себе. Власне я завжди уявляю, що мій умовний читач на багато розумніший і уважніший за мене.
3. Знання це зброя. Уявіть, що ніж зовсім тупий із товстелезним шаром іржі та бруду. Скільки років ви ним пилятимете ковбасу, аби відрізати собі шматок? Отож.
І другий тип помилок, той, з причини якого я взагалі можу нічого не прочитати - це оформлення.
Я читаю все виключно з екрану телефона. І також маю проблеми із зором (міопія).
Тому деякі різновиди оформлення - то справжнє випробування для таких людей, як я.
1. Шрифт замілкий або завеликий. Першим страждають видавці. Другим автори блогів.
Перевіряйте у мобільному застосунку, як виглядає ваш текст.
2. Велика кількість одночасних оформлень: і жирним, і курсивом, і підкреслено і ще зверху чогось там накидаємо... Це все зайве. Достатньо виділити окремі важливі слова у тексті. Це приверне увагу. Подивіться, як це роблять у журналах, а також професійні блогери в мережі за межами букнет. Також у мережі є багато публікацій про те, як оформлювати текст блогу і реклами, щоби зацікавити читача. Це основи блоггінгу і копірайтингу. Погоджуюсь, що одноманітна стіна тексту також може відлякати. Однак міряю у першу чергу по собі. Я вірогідніше прочитаю стіну одноманітного але грамотного текста, ніж мегооформлений та малограмотний.
На сьогодні, гадаю, достатньо.
А які моменти і помилки муляють очі вам?
14 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиІ ще спіткнулася об "замілкий" шрифт - це русизм від слова "мелкий". Українською буде - занадто дрібний.
Анна Дейна, Ось точнісінько в таких умовах деякі автори пишуть книги. Про це не подумали? А просто втовкли їх носом.
Мені муляє найбільше, коли хтось пише про помилки інших, а в своєму оці й бревна не бачить. Невже так СКЛАДНО (а не важко) Скопіювати (а не зкопіювати) текст у ворд, перш ніж викладати подібний блог?
В мене після прочитання аж око сіпатися почало...
Анна Дейна, Висловлювати думку і тицяти носом - відчуваєте різницю? Можна все це було написати без пафосу, і було б чудово.
Помилок в блозі дуже багато, це лише приклад. Робота коректора коштує грошей і часу, тож сорі, решту залишу вам, пошукайте, повиправляйте. Це корисно.
Я про те, що перш ніж в такому тоні робити іншим зауваження, не завадить попрацювати над собою.
P.S. І кого це все мені нагадує?..
Перш ніж братися когось вчити, варто досягнути рівня вчителя. Інакше це просто смішно. І сміятимуться тихенько, а не скажуть вам прямо, як я.
У мене є всі вище згадані проблеми, але стараюсь виправлятись. А, найбільше, проблем, з, комами. )
Найбільше бісять русизми. Всілякі: руль, бархатний, рубашка, машина і т. п.
Анна Дейна, Саме так)
О! Не знала про "вдягнути" й "одягнути". Дякую за відкриття (для мене)!
Там у коментарях мене вже виправили. Надягати замість вдягати
До речі, слова "обдруківка" теж немає в українській мові.
Цікаві зауваження. Пізніше ще пошукаю. Отак звичне слово може виявитися ворогом, напівворогом, або не зовсім ворогом, або зовсім не ворогом.)))
Маю проблему з комами. Як я текст не вичитую через усілякі програми - мало допомагає. Перечитала правила, наче нормально, та однаково кажуть про зайві коми. НЕ знаю вже що його робити.
Нехай читачі кажуть про коми, які їм здаються зайвими. Обговорюйте з ними і перевіряйте їхні слова згідно правопису. Саме так можна надбати досвід у цьому.
Зізнаюсь, в самого трапляються русизми, але постійно редагую, лише з‘являється можливість. Але нічого, на мою думку, так не псує текст – як смайлики і зайві знаки оклику, або знаки запитання. По руках би за таке надавати. Ніби переписку в соц мережах читаєш, а не книгу...
Дякую за корисний блог!
Так, смайлики доречні у коментарях. У блозі можна - в окремих місцях - десь один на абзац, а то і рідше. Зайві знаки - то взагалі тотальна хвороба.
А в анотаціях і книгах таке робити взагалі зась! Книга має у першу чергу чогось навчати, як мінімум - грамотності.)
Підкажіть, в якому джерелі Ви знайшли про одягти і вдягти? Словники і Авраменко кажуть, що є різниця між словами одягати, надівати і надягати, про вдягати взагалі нічого нема. Одягати можна когось або себе, надягати - щось на когось, а наприклад, шапку на себе надівають.
Але погоджуюся з Вами щодо помилок на сайті. Тут вони око дуже мозолять.
Дякую за зауваження, мала на увазі саме одягати/надягати.
Дуже корисний блог!)
Дійсно помилки поширюються як епідемія в сучасному світі, бо в інтернеті пишуть багато, але часто з помилками...
Не подобаються явні русизми:
- ступені порівняння. Найбільш яскравий приклад: самий безграмотний))
- біль жіночого роду: це ж нестерпний біль філолога - ця жахлива біль))
- явні русизми, яких зроду не було в жодному українському словнику.
Теж часто читаю зі смартфону і найгірше, це коли формат тексту такий, що він увесь не стає по ширині екрану і доводиться одне речення читати кілька хвилин...
Обдруківки і "панування штучного інтелекту над людським" у вигляді автозаміни - це теж часто виливається у неможливість збагнути, що ж цим реченням взагалі хотів сказати автор!?
Теж дуже грішу пунктуацією, за що мені буде мабуть відведено окремий казан у пеклі)))
Та й у Вас там в даному блозі кілька обдруківок закралося)
Проблема дуже актуальна і з помилками безперечно варто боротись абсолютно кожному автору)
Знаю щодо обдруківок. З боку завжди видно краще. Я завжди відкрита для конструктиву.))
Мені всі муляють. Але часом їх так багато, що я просто мовчки проходжу повз.
Здебільшого також так роблю.)
Вітаю! Все правильно пишете, тільки от біда - це самвидав і деякі автори (звісно, не всі) вважають, що вони не зобов'язані писати правильно, бо на те є коректори та редактори. Мене дратують неправильно розставлені коми, на яких перечіпаєшся тоді, коли маєш насолоджуватися змістом, а ще оформлення діалогів, коли після репліки ставлять крапку, тире і починають з великої літери слова автора. Звісно, з кальками боротися важко, бо багато хто виріс, розмовляючи російською, а багато хто і зараз нею послуговується у побуті. Наприклад, моє улюблене - слово "прямо", коли треба писати "просто", хоча всі інші онлайн коректор виправляє добре.
Дякую за коментар.
Є таке діло. Я й сам грішний практично по всіх пунктах)). Щодо обдруківок і русизмів, то мені тут дуже допомагає (я сподіваюсь) онлайн перевірка правопису. Наприклад, ось: https://languagetool.org/uk/. А от з комами гірше. Я багато читав і навіть онлайн уроки передивлявся, але до пуття цю вершину так і не підкорив.
Дмитро Чорнота, Я ось теж думала про перевірку онлайн. Але все ж таки краще за редактора ніхто до ладу не приведе ;)) Чи може нормальну програму просто потрібно... Не знаю. Але правопис то страшна мука ;))
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати