Ранок наступного дня мало чим відрізнявся від інших ранкових годин. Але цього разу схоплюватися з ліжка Васильовичу не хотілося.
"Що це було? Що це за голос? Якщо комусь сказати – піднімуть на сміх. Але ж я чув! Адже я чітко чув.
Це звернення вищого «Я» чи…» - Олександра знову кинуло в піт при думці про те, що це була інстанція вище вищого «Я». Ось чому не хотілося, ні сперечатися, ні виправдовуватися, ні викручуватися, ні лукавити.
«Боже мій, з чого ж почати? Давай, хлопець, визначимося з вихідними даними, з умовами завдання, перш ніж вирішувати це завдання. Отже, що ми маємо?
Ми маємо за останні 14 років перманентні поразки. Яка причина цих поразок цієї чорної смуги в історії мого клубу?
Криза у головного тренера? Можливо, сам підхід до тренувального процесу? А чому я соромлюся самого себе?» – Чубенко поправив сиве волосся і підтягнув окуляри до самого перенісся.
"Небо мені вручило карт-бланш, і я ще в чомусь сумніваюся?" - Васильович схопився з ліжка і почав ходити туди-сюди по кімнаті в одних трусах, не прикриваючи своє, далеко вже не атлетичне, тіло квартирним халатом. Діалог із самим собою продовжувався.
«Що мені не подобається у моїй команді? Ні, не так. Що мені подобається у моїй команді? Так буде простіше, тому що список буде явно коротким. То що? По-перше, гарний прийом м'яча після жорстких передач. Так, це справді добре.
Що далі? Колективний відбір м'яча. Носовський тут добре попрацював. Такого відбору я не бачив у жодній команді світу. Щоправда, кажуть, що на його тренуваннях є позамежні навантаження. Але з цим я потім розберуся. Що ще?
Ще швидкий перехід від оборони до атаки та навпаки. Думаю, що тут все добре все з тієї ж причини, що й високий рівень колективного відбору – чудова витривалість, відмінний рівень фізичної підготовки. Тут із Носовським не посперечаєшся. Що ще?
Це що все? Схоже, що все. Середній дистанції діагоналі ще заслуговують на оцінки задовільно. Так, мало не забув. Ще жорстка гра у відборі та боротьбі за м'яч.
Так, це добре виглядає, але, чи критично таке вміння? Чи воно наближає до перемоги? І так і ні. Гаразд, із цим я теж розберуся пізніше.
Що ще? Здається все. О Боже! А як же індивідуальне обведення? А як же, двоногість? А як ударне мистецтво, зокрема удари шведою? А як же кастингове мистецтво?
А вивіреність квазіпаралельних передач на хід?» – Олександр Васильович Чубенко схопився за голову, не вірячи тим висновкам, які він зробив завдяки елементарному поверхневому аналізу.
«А чи все це було тоді, коли бралися гучні кубки? Тільки чесно, Сашко, чесно відповідай самому собі» – умовляв свого внутрішнього опонента футбольний аналітик-початківець.
«Не було всього цього й у ті роки. А чи було все це в інших, навіть найкрутіших команд світу? Теж не було» – чесно і з сумом відповів сам собі Чубенко.
«Виходить, що справа не в Носовському, а в системі? У якій системі? У цьому доведеться розбиратися…» - Васильович одягнув спортивну форму, кросівки та вибіг надвір.
Цього, як і будь-якого, ранку, він мав пробігти в легкому темпі три кілометри навколо озера Тельбін, наприкінці пробіжки відвідати майданчик із тренажерами загального користування і потім вже повернутися додому. Свідомість Олександра була загострена на міркування та думки про те, що йому доручено, як він вважав, і в чому не має права не розібратися.
«Будь-яка справа починається з думки, з ідеї, з теорії. Виходить, що у футболі має існувати футбольна наука, правильно? Спочатку було Слово…» – чомусь згадав слова з Біблії Чубенка. Він біг звичним маршрутом.
Праворуч від стежки красувалося обрамлене бетоном озеро, яке давно прокинулося, заповнюючи навколишній простір гучним жаб'ячим кваканням. «Здається, по обіді буде дощ. Занадто енергійно спілкуються між собою жаби» - дискомфорт від перших десятків метрів початку пробігу дистанції зник.
Чубенко дихало рівно і спокійно. Ніщо не заважало його роздумам.
"Куди йти? Де шукати інформацію? Сходжу я на кафедру футболу, в університет фізкультури» – подумав Олександр, що й зробив згодом.
Минуло кілька днів. Записатися до бібліотеки виявилося справою зовсім не складною, навіть для людей з вулиці. Треба було подати лише паспорт.
Але була умова. Працювати з літературою, таким, як я, тобто, випадковим людям, які не мають відношення до університету, можна було лише у читальній залі. Чубенко не дуже засмутився від такого обмеження, оскільки вільний час мав.
Переглянувши картотеку, присвячену грі у футбол, Васильович обрав кілька книжок. Одні були п'ятирічної давності, а інші – навіть тридцятирічної та ще давнішої.
"З чого взагалі починається футбол?" - задав собі абсолютно природне, абсолютно правильне і своєчасне питання Чубенко.
"Зрозуміло, з правил" - Олександр почав вивчати офіційні правила гри, але, на свій подив, він не виявив визначення суті самої гри. Це було дивно. У правилах було все: інформація про футбольне поле, про форму футболіста, про заміни тощо. і т.п., але не було того, що шукав аналітик-початківець.
Тоді Чубенко почав шукати інформацію в інших джерелах і виявив, що в різних варіаціях, але поняття «футбол» визначається як «командна гра» або «командний вид спорту», що в принципі одне й те саме.
"Якщо футбол це командна гра, то що таке "футбольна команда"?" – Олександр Васильович розумів, що для успіху своєї роботи, необхідно копати максимально глибоко, потрібно шукати початок всіх початків, інакше те, що залишиться непоміченим на старті, може виявитися небажаним і драматичним чином.
Маючи вищу технічну освіту, Олександр Васильович чудово знав, що будь-яка наука складається з пакету базових понять, без яких вона не може існувати, ні теоретично, ні практично. Наприклад, астрономія не може існувати без таких понять, як "галактика", "зірка", "метеорит", "планета" і т.д.
Будь-яке з перелічених вище понять, безумовно, розшифровано. Цим поняттям надано чіткі визначення. Отже, ставлячи собі питання про те, що таке «футбольна команда», Олександр розумів, що повинен знати і мати чітке визначення цього поняття. Розпочався пошук розшифрування цього фундаментального поняття у футбольній літературі.
#1496 в Молодіжна проза
#2489 в Різне
футбольна художня література, нова футбольна ідеологія, український футбольний тріумф
Відредаговано: 20.09.2023