Зимовий спогад Мірановського

2

Микола
Микола йшов засніженим містом із суперечливими почуттями. По-перше, сьогоднішній день навряд чи можна було назвати вдалим. Через погоду довелося скасувати дві зустрічі, і всі плани полетіли шкереберть. Через ожеледицю на дорогах сталося кілька аварій, і пів міста майже нерухомо стояли в заторах. Він півтори години просидів у машині, але зрештою вирішив залишити її й піти пішки, аби хоч щось устигнути сьогодні.
По-друге, через погоду скасували сімейну вечерю. Це було більше доброю новиною, ніж поганою. По-третє, його дружина заявила зранку, що її дратує цей холод і слизькі вулиці, тож увечері вона збиратиме валізи й вирушає кудись у теплі краї, щоб погрітися на сонці. Звучало майже як музика. Пів години тому вона повідомила, що квитки вже куплені, і вони з подругою вилітають уже сьогодні ввечері. Якийсь час після цього він дивився через лобове скло на те, як вітер жене сніжинки. А потім, просунувшись у ряді машин, залишив свою в якомусь дворі й пішов пішки.
Погода була на любителя: морозний вітер, сніг, що перетворився на кашу на тротуарі й застиг, мокрі слизькі дороги. Але раптом усе це здалося красивим і навіть приємним. Він був без шапки, у темно-коричневому пальті та шарфі з темно-зеленим відтінком. З машини взяв лише смартфон і гаманець.
Йти було хвилин сорок, а погода не радувала теплом, тож, дійшовши до зупинки трамвая, він задумався. Як давно він на ньому не їздив? Здається, це було ще тоді, коли працював у кафе й бунтував проти батька та його надмірної опіки. Захотілося сміятися. Щасливі були часи. Пізніше він став співвласником і виходив на роботу зрідка, щоб розвіятися та побачити, як усе працює зсередини.
Минуло багато років, і ось: його позашляховик стоїть десь у дворах, а він збирається їхати на старому трамваї, випущеному ще за радянських часів. Звучало майже як весела пригода.
Холод потроху пробирався під пальто, розраховане здебільшого на поїздки в машині, але настрій це не псувало. До того ж довкола почали кружляти великі сніжинки. Сам не помітив, як застиг, розглядаючи їх. Марина* часто раділа, як дитина, побачивши сніг, а Олеся* та Марійка* одразу починали проситися звозити їх на каток. Цікаво, чи цього разу вони зателефонують йому? Чи попросять Романа? І коли так сталося, що всі вони стали йому ближчою родиною, ніж рідні батьки й дружина? Від цього ставало і сумно, і радісно водночас.
Із замисленого стану його вивів знайомий звук. Він не одразу зрозумів, що з ним не так, але миттєво повернув голову, розшукуючи винуватця. У цьому світі було не так багато людей, кому він міг дозволити безкарно отак знімати себе на вулиці. Погляд вихопив жіночу постать із фотоапаратом у руках. Десь позаду почувся звук трамвая, що майже повністю заглушив її голос. І тоді він зрозумів, що саме здалося дивним. У її руках був старий плівковий фотоапарат. Він добре його знав. Колись сам ганявся за подібним. У одного зі знайомих такий був у колекції раритетів. І це було абсолютно не те, що він сподівався побачити в такій ситуації. Зробив два кроки вперед і помітив, що вона тремтить. Коли ж вона прибрала фотоапарат від обличчя, то зрозумів, що перед ним зовсім дівча. Можливо, школярка?
— Я сама не знаю, що на мене найшло, — почув він нарешті її трохи наляканий голос. — Просто ви так гарно виглядали серед цього снігу... Я люблю фотографії і... Вибачте, я...
— Зачекайте, — спинив він її, не знаючи, як заспокоїти. — Це... це у вас Київ-4?
— Т... так, — кивнула дівчина й притисла фотоапарат до себе, ніби він збирався його забрати.
— Ого... раритет.
Почувши звук зупинки трамвая, він обернувся й зрозумів, що номер не той. Поглянув знову на перелякану дівчину й, у спробі заспокоїти, додав:
— Не лякайтесь так, я професійно займаюся фотографією. Спочатку подумав, що ви журналістка чи щось подібне, але... ви, здається, не схожі... — він окинув її поглядом. Її одяг був далекий від модного стилю людей зі згаданої ним сфери. Вона й справді здавалася зовсім дівчиськом. — Я маю на увазі, що ще не бачив папараці з раритетними камерами. Чи ви...? — раптом подумав він, що вона, можливо, намагається заробити, продавши його фото в якомусь виданні, або ж вона блогерка, яка збирається поширити цей знімок в інтернеті.
— Я просто студентка коледжу, який поруч, — махнула вона рукою кудись назад. У цей момент він і справді згадав, що поруч є коледж. А потім її знову затрясло. — Мені дійсно соромно! Вибачте! Я не хотіла... Точніше... Я можу віддати вам фото, коли проявлю. Ну, якщо вам цікаво... Або... можу віддати вам плівку... я її тільки-но поставила нову...
На очах дівчини виступили сльози, і це остаточно вибило його з рівноваги. Невже він так налякав її своїм суворим виглядом? Марина, Роман, та і його працівники не раз говорили, що його погляд змушує людей боятися. Хоча іноді він навмисно користувався цим, але завжди думав, що це скоріше через його статус, а не через сам погляд.
— Заспокойтеся, заспокойтеся, — врешті спробував він її заспокоїти. — Я вас так налякав? Не треба плакати. Просто так сталося, що мене часто фотографують без дозволу, а я цього дуже не люблю. Але вперше це сталося на плівку, ще й на такий скарб, — він дістав із кишені пачку паперових хустинок, які завжди носив із собою для Марини — її останнім часом часто штормило. Хто ж міг знати, що вони знадобляться ось так? — Тримайте. Я навіть можу сказати, що це честь, що мене вирішили отак сфотографувати, — спробував пожартувати. — Принаймні такий знімок я б навіть не проти побачити в таблоїдах, тож не бійтеся, — він посміхнувся, уявивши заголовок: "Микола Мірановський на трамвайній зупинці: банкрутство чи примхи мільйонерів?" І не стримав сміх.
— А ви...? — по її вигляду він зрозумів, що дівчина не знає, хто він. Стало трохи незручно. Звиклий до того, що його знають майже всі, тепер він відчув себе якимось марнославним покидьком. Ця проблема постійно переслідувала його після одруження й іноді навіть дратувала.
— Я Микола Мірановський, — представився він. Але, побачивши, що її погляд залишився таким самим розгубленим, засміявся ще більше. — Добре, виявляється, у цьому місті ще хтось мене не знає. Ось, тримайте, — він дістав візитку з внутрішньої кишені й простягнув їй. Вона кілька секунд вдивлялася в букви, а потім підняла на нього свої очі. Гарні очі. Колись він би не втримався, а зараз вона здавалася йому лише милою дівчинкою. На кілька років молодшою? Можливо. Чи могла б бути його дочкою? Ні, якщо вона з коледжу — занадто доросла для цього.
Дівчина явно була розгубленою й не знала, що робити. Їх урятував трамвай, що саме під’їхав. Микола усміхнувся — з яких пір він став лякати дівчат на вулиці? Зовсім уже починає бути схожим на батька зі своєю "страшною аурою".
— А ось і мій. Вам теж на нього? — запитав він, усміхаючись незнайомці.
— Т... так.
Почувався досить дивно. Наче мав сердитися, що його фотографують на вулиці... Але хто б насправді сердився? Десь у глибині душі прокинулося давно забуте відчуття захвату. Ніби він не знаний бізнесмен, а просто хлопчисько, якого сфотографувала дівчина на культову фотокамеру.
Сходи були слизькими, тож за звичкою подав дівчині руку. Вона, почервонівши, несміливо схопилася за неї. Це було так мило, що усмішка сама собою з’явилася на його обличчі. До них підійшов чоловік у формі з сумкою — кондуктор, як він інтуїтивно здогадався. І тут сталося те, чого Микола не врахував. По-перше, востаннє він користувався трамваєм за кордоном, де оплату здійснював картою. По-друге, у його гаманці залишилися лише купюри по 500 гривень. Старенький кондуктор лише похитав головою. Микола вже думав віддати гроші без здачі чи попросити когось обміняти, як раптом дівчина простягнула потрібну купюру:
— Ось, тримайте.
Він так розгубився, що не встиг заперечити. Кондуктор вправно взяв гривню, поклав її до купки грошей і швидко видав квиток. Дівчина прокомпостувала обидва квитки й один із них простягнула йому. У цей момент Микола усвідомив, що стоїть, мов дурень, і тільки рота закрив.
— Не знаю, як вам віддячити, може... — нарешті спробував щось сказати, але вона його перебила:
— Нехай це буде моїм вибаченням за фотографію. Або уявімо, що я заплатила вам за позування... — дівчина раптом запнулася й почервоніла, знову піднявши на нього перелякані очі.
— Заплатити за позування? — він не зміг стримати сміх. Йому, Мірановському, сину олігарха, пропонують заплатити одну гривню за позування. Ще й на таку камеру! Розкажи комусь — не повірять. Темур* точно оцінить. А Роман* із Мариною будуть сміятися роками. Вартувало поїхати трамваєм бодай заради цього.
— Вибачте, — перервала його думки дівчина. Вона досі розгублено дивилася на нього, не знаючи, що робити.
— Ні, ні... — нарешті заговорив він. — Це досить весела пригода! Уявити собі! Давно мені такого ніхто не казав! — Він дивився на неї, як на диво. Її шапка трохи з’їхала, і кілька пасм темно-рудого волосся вибилися з-під неї. Йому раптом захотілося поправити ту шапку, але він стримався. "Ні, Мірановський, юність давно минула. Той хлопчисько залишився десь у стінах "Магнолії", як простий офіціант," — з іронією пожартував він над собою подумки.
— І справді, — додав уголос. — Напевно, я просто забув, як це. Але я не можу все так залишити! Якщо вам знадобиться якась допомога — звертайтеся. Просто скажіть моїй секретарці, що знімки з Києва-4 готові, і ви хочете їх передати.
— Д... добре... — здається, він знову сказав щось не те, бо її настороженість так і не зникла. А потім вона раптом схопилася:
— Ой, наступна зупинка моя! — Дівчина швидко зібрала речі й підвелася так, наче хотіла втекти.
— Добре. Радий був вас зустріти. Вважайте мене своїм боржником. І, сподіваюся, наступного разу ви розкажете, звідки цей раритет.
— Обов’язково, — кивнула вона й, подарувавши йому прощальну усмішку, пішла до дверей, що саме відкривалися.
Така тепла й щира. Йому раптом згадалося, як багато років тому він познайомився з Мариною. Від неї теж віяло чимось подібним. Тоді він не зрозумів, який це скарб, а Роман одразу розгледів. Напевно, життя сьогодні вирішило подарувати йому маленьке передріздвяне чудо у вигляді цієї теплої зустрічі.
Але перед тим як вийти, дівчина на мить обернулася, ще раз усміхнулася й махнула рукою. І виглядало це так... якось близько й по-дружньому, що на душі стало тепло. Уже коли її постать зникла за вікном, він помітив, що на підлозі поруч лежить в’язана рукавичка — одна з тих, які незнайомка тримала в руках.
“Як Попелюшка, їй-Богу”, — тихо розсміявся, прикривши рот рукою. Узявши рукавичку до рук, поклав її в кишеню. Подумалося, що, можливо, дівчина все ж зателефонує, щоб віддати ту фотографію, і тоді він рукавичку й поверне. А поки збереже її як маленький скарб.




Поскаржитись




Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше