Вона не була красунею. Але її жіноча звабність, грація та елегантність відразу впадали в око чоловікам.
А ще Роксолана володіла найціннішим жіночим даром – вона бачила чоловіків наскрізь, миттю вгадувала всі їхні найпотаємніші бажання і вміла спрямувати їх в потрібне русло.
Не просто задовольнити, а подарувати цілий світ насолоди, розуміння і розради. Вона вміла заспокоїти та розрадити свого вінценосного чоловіка, не принижуючи його гідність!
І розвеселити його, залишаючись загадкою для Сулеймана.
І це був її секрет. І хитрий психологічний хід, на який відразу попався володар Османської імперії Сулейман Пишний.
Він прожив з Роксоланою у парі майже 40 років, не дивлячись на інших жінок. Сулейман забув про інших дружин та розпустив свій величезний гарем із 300 одалісок – і вразив цим нечуваним вчинком увесь мусульманський світ.
Такого неймовірного кохання повелителя османів до однієї жінки, та ще й чужинки, не розумів ніхто.
«Для його величності султана це така кохана дружина, що, переказують, відколи він її спізнав, відтоді вже не хотів знати жодної іншої жінки; подібного не робив ніхто з його попередників, бо в турків є звичай міняти жінок», – доповідав сенату Венеціанської республіки у 1554 році, коли Роксолані було вже майже 50 років, посол у Стамбулі Доменіко Тревізано.
Але спочатку султана вразили дівочі очі.
Легенда стверджує: якось блукав знуджений Сулейман поміж гаремних красунь і натрапив раптом не на полохливий чи пристрасний, як зазвичай, а на пустотливо-зухвалий погляд очей на «ніжному й милому» обличчі.
І опустив на дівочі плечі хустину: знак, що вибрав її на цю ніч. Зазвичай наложниця, яку приводили до султана ввечері, ще до того, як він засинав, поверталася в гарем.
Однак Роксолана, яку вже звали Хуррем – «Та, що сміється», залишилася в Сулеймана до ранку. Важко уявити, що 14-річна дівчина чимось аж таким у ліжку могла вразити пересиченого жіночим догоджанням 25-річного султана, який уперше одружився ще в 16 літ.
Але дослідники в один голос заявляють, що розумний, освічений та романтичний Сулейман нарешті знайшов жінку, яка в усьому його розуміла.
Більше того – вміла мудро посперечатися, не нав’язуючи власну думку, вміла розумно підказати та невловимо спрямувати свого володаря в потрібне їй русло.
І втишити, розрадити – не лише в ліжку. Хуррем стала для Сулеймана і коханкою, і дружиною, і подругою, і особистим психологом, і навіть соратником.
А ще вміла розвеселити повелителя півсвіту і вселити в нього впевненість.
До речі, самі турки вважали Роксолану відьмою, яка приворожила їхнього падишаха чар-зіллям. Вона й справді не була покірною рабинею, а сама вміла повелівати власним чоловіком.
І всією Османською імперією!
За іншою легендою, Сулейман спочатку почув сумну пісню, що тривожно звучала в султанському гаремі. Падишах наказав вишикувати всіх своїх наложниць – щоб знайти ту, яка насмілилася порушити його спокій такою піснею.
І раптом серед прекрасних дівочих облич, які були схожі одне на одне й не привертали до себе увагу повелителя османів, Сулейман помітив рудоволосу дівчину, яка щось тихо муркотала собі під ніс, ніби не звертаючи на нього уваги.
Роксолана не звертала уваги на володаря наймогутнішої імперії світу, а Сулейман стояв і не знав, що робити – гніватися чи втішитися.
У такий незвичайний спосіб Хуррем відразу запам’яталася султану, який зацікавився дивною наложницею так, що ніжно накрив дівоче плече хусткою – на знак того, що Роксолана удостоїлася нечуваної честі задовольнити падишаха в ліжку та розважити його.
Дівчину викупали, намастили та вдягнули у святкові шати. Тепер Роксолана повинна віддатися повелителю та виконати всі його сексуальні забаганки.
І вона це зробила так, що вражений Сулейман забув про інших жінок. І відмовився від гарему – від чого нажахалися правовірні мусульмани.
Незабаром Хуррем народила сина. Ця дитина стане запорукою її безпеки. Після цього Сулейман назвав її своєю першою та улюбленою дружиною. І одружився офіційно.
Більше того – «відьма» Роксолана так підкорила собі Сулеймана, що той під час прийомів дозволив коханій дружині сидіти поруч із троном. А це було нечувано на ті часи!
Роксолана була хижачкою. Вона затято боролася за власне жіноче щастя. І за майбутню долю для своїх дітей.
Плела політичні інтриги, змушувала свого чоловіка вбивати небезпечних для неї вельмож, виганяла із султанського палацу красивих наложниць і рабинь – які апріорі були її конкурентками.
Сулейман перестав слухати навіть свою матір. І вислав геть свою першу дружину Махідевран – красуню із княжого черкеського роду.
Хуррем зуміла так підкорити собі султана, що той скарав на смерть і великого візира Ібрагіма, і свого старшого сина Мустафу, яких звинуватили в державній зраді.
Жінка перейшла через кров – заради свого сина Селіма, який потім всівся на трон свого батька. Вона навіть відкинула власне кохання, очоливши змову проти власного чоловіка.
Але безжальний Сулейман простив її!
Хоча й жорстоко покарав інших зрадників.
Хуррем була особливою жінкою – пристрасною і харизматичною. Інакше не змогла б на все життя причарувати гордого і сильного чоловіка – повелителя османів Сулеймана Пишного.
Роксолана вивчила Коран і знала напам’ять багато сур із цієї священної книги. А ще жінка читала праці мусульманських філософів і часто дискутувала на релігійні теми з відомими мудрецями Османської імперії.
І писала жагучі вірші своєму коханому чоловіку. Намагалася повністю заволодіти його душею. Бо тоді він сам віддасть їй тіло і забуде про інших жінок.
Варто прочитати ці любовні листи. Роксолана знає, як і чим зачепити чоловічу душу й достукатися до серця коханого.
«Султан душі моєї, світло моє, мій султан. Не проходить і ночі, щоб світ не палав у вогні моїх страждань. Не проходить і дня, щоб не роздерзлися небеса від крику мого, від великого бажання побачити Ваш променистий лик…
Відредаговано: 27.10.2020