— Але чому?!
— Я думаю, ти все ще занадто мала для самостійного життя!
— Мамо! Мені вже сто шістдесят років!
— Це взагалі не вік!
— Ти хвалилася, що в сто п’ятдесят уже вперше вийшла заміж.
— Так часи які були!
— Які?!
— Янні, світло очей моїх, давай так! Ти вселяєшся в людину, протягом року доводиш, що можеш утриматися з відтятою пуповиною. А потім роби що хочеш. Згода?
— Ну мам! Рік?!
— Це взагалі не термін!
— Ох-х-х, ну гаразд...
***
— Не може бути!
— Ось тобі хрест! — Єжи розмашисто перехрестився.
Янек поглянув на довгу сорочку-каіс, субун із синього сукна та широкі зелені шаровари приятеля і хитро звузив очі. Звичайно, незважаючи на кінець червня, у кам’яному напівпідвальному приміщенні було досить прохолодно, але Янека бентежив фасон.
— А ти в бусурманську віру часом не перейшов?! А то батько ж твій, я чув, католиком став. Може, і...
— От ти дурний! Церкву можна й змінити, а от Бога не міняють...
— Ну гаразд! Ти складно брешеш! Завжди був мастак. Давай далі!
Дружніми вони з Янеком ніколи не були — у дитинстві різниця у віці в кілька років здається непереборною перешкодою для дружби. Але оскільки хлопчаків у шляхетських Кульчицях було небагато, компанія в них була спільна. Приятелювали.
Утім, сам Єжи односельчанина в житті б не впізнав. Був білявий хлопчик, а нині — вусатий чолов’яга із шаблею на боку. Але той, коли ввійшов до крамниці, спочатку довго вдивлявся, а потім раптом перейшов з поганенької німецької на рідне наріччя. Мові Єжи не здивувався — вихідці з різних воєводств Речі Посполитої в багатолюдній і багатонаціональній столиці австрійських Габсбургів були частими гостями. Просто відповів звичне: «Як справи, братику-серденьку?» І це змусило відвідувача зареготати, розкинути руки й кинутися в обійми. Земляк.
— А я ж через тебе потім теж до запорозьких козаків утік, — трохи пізніше розповідав Янек. — Матінка твоя листи мало не всьому селу читала. Ми заздрили — страх, усе чекали, поки підростемо. Мені, вважай, чотири роки чекати довелося.
— О! У цей час я вже в турків у полоні
кукував. Там, до речі, і до одягу їхнього привчився, — Єжи сунув руки в кишені свого розстібнутого каптана, погладив вишивку — Багато зручностей у ньому є, про які наші й не замислюються. Ось, наприклад...
Але про одежу Янеку було нецікаво.
— Як же так?! Ти ж їх бив! Бився з ними, а потім... жив — не тужив?
Єжи неспішно налив у чашку якусь пахучу рідину, сьорбнув, покатав у роті...
— І мову вивчив. І звичаям навчився, турки — теж люди, хоч і бусурмани. Сміливий не той, Янеку, хто смерть від руки ворога прийме, а хто так виживе, щоб це потім користь принесло. Козак у полоні живе не тим, що є, а тим, що буде. Ось і я чекав...
— І як же ти врятувався?!
Ех, молодість. Максималізм і непримиренність. Єхидство й недовіра, немов кислий сироп, заповнювали інтонації земляка. Але Єжи таким було не вколоти.
— А сербський купець Мілорад Багіч мене викупив. Йому тлумач шибко потрібен був, він і...
— Так серби ж теж під турками, — здивувався Янек.
— Точно! Але серби — християни!
— А-а-а, — з розумінням закивав односельчанин і тут же знову підозріло скривився. — Тлумач?! Ти що й сербську знаєш?
— Ну, це довга історія. А в мене до вечора ще кілька зустрічей призначено, і торф’яного порошку закупити треба, а то он риба... — Єжи непевно махнув за спину рукою. — Через війну погана торгівля стала. Я ж не порохом торгую. А по Відню все більш наполегливі чутки ходять, що Кара-Мустафа із завойованої Угорщини йде прямо на столицю. Ви ж, напевно, тому тут?
— Точно! — в Янека заблищали очі. — Будемо турків османських бити, як бабка Текля козу...
— Ну-ну... — великого зросту Бог Єжи не дав, тож Янек височів над ним майже на голову. — У тебе хто в старшинах?
— Максим Чомуха.
— Не чув. Де стоїте?
— Ну... — Янек опустив очі й почав смикати ріденький вус. — Узагалі-то рейменту нашого осавул генеральний — Леонтій Побожій, я з ним сюди прибув... Але там кого тільки немає! І селяни, і міщани, і навіть ченці... Разом з пахолками, я думаю, під тисячу душ набереться. Але я ж раніше пішов, під Польською Короною в реєстрі не числюся. Ось і вирішив спробувати сотню серйознішу пошукати. І винагороду кращу. Поблукаю кілька днів по Відню.
— Ну, де знайти мене, тепер знаєш. До вечора повернуся. Ти щось купуватимеш узагалі?
— Так я ж і не вибирав ще!
Єжи стукнув кулаком у дерев’яні двері комори й перейшов на німецьку.
— Феліксе, виходь!
У дверях з’явився товстий лисий дідок із синіми прожилками на носі. Вітатися з клієнтом не став, глянув оцінююче на запорожця, обмежився кивком.