Присвячується неймовірно мужнім дівчаткам -—Тані Савічевій, Ганні Франк, Сасакі Садако* та Саманті Сміт.
~•••~•••~•••~~
До світанку ще далеко, ще далі додому...
Білий паперовий журавлик, що можна порівняти з тугою,
Кличе піснею, що недописана, мрією незнайомою,
Недозбираних тисячі тисяч посмішок змішаних з тишею...
Над рисовими полями, над річкою, над сном, повз Дому,
Відлітає нездійсненими просторами юних щасливих мрій...
Безкорисливим теплом повертається знову й знову,
У беззоряному небі світлим добром, радістю надій...
Не розповість таємницю мрії нікому, навіть вітру,
Білий паперовий журавлик забере її в небо із собою...
Нерозказаним життям не померклому світлу
Створить диво, та на світанку повернеться додому...
~травень•2021 ~
*У наші дні легенду про те, що зроблені з паперу журавлі можуть виконати бажання, знають у всьому світі. Але мало хто пам'ятає про те, за яких трагічних обставин ця легенда стала загальновідомою. Від атомного бомбардування Хіросіми у серпні 1945 р. постраждали десятки тисяч японців, у тому числі маленька дівчинка, ознаки хвороби якої виявилися лише через 9 років. Легенда про тисячу паперових журавлів була її останньою надією – як і багато японців, Садако вірила в те, що вони зможуть виконати її заповітне бажання…
Коли США скинули на Хіросіму першу в історії людства атомну бомбу, Садако Сасакі було лише 2 роки. Епіцентр вибуху знаходився за два кілометри від її будинку, ударною хвилею її викинуло з вікна, але дівчинка не отримала жодних видимих пошкоджень. Ознаки променевої хвороби виявилися у неї лише через 9 років. Якось під час шкільної естафети Садако відчула себе погано, потім напади запаморочень та сильної втоми почали повторюватися все частіше. У ході медичного обстеження з'ясувалося, що Садако – лейкемія (рак крові).
У лютому 1955 р. дівчинку госпіталізували. Прогнози лікарів були невтішні — їй залишалося жити не більше року. У лікарні її часто відвідували друзі, і одного разу один із них нагадав їй давню японську легенду про те, що тисяча паперових журавлів можуть подарувати зцілення навіть важко хворій людині. Справа в тому, що журавель у Японії здавна вважався символом довголіття, щастя та безкорисливої допомоги. Ще в епоху середньовіччя стала дуже поширеною традиція виготовлення орігамі – фігурок із паперу. Однією з найпростіших був «цуру» – журавель. Пізніше виникло повір'я: якщо загадати бажання та скласти тисячу цуру, воно неодмінно здійсниться.
Легенду інтерпретували по-різному, називаючи журавля то символом довголіття, то просто виконавцем будь-яких бажань: «Якщо з любов'ю та ретельністю згорнути тисячу паперових журавликів, подарувати їх оточуючим, та отримати у відповідь тисячу посмішок – виконаються усі бажання».
Садако повірила в цю легенду, тисяча паперових журавлів стала її останньою надією на зцілення. За однією версією, вона встигла зібрати набагато більше тисячі журавлів, пізніше народилася легенда про те, що вона встигла зробити лише 644 журавлі, оскільки сили покидали дівчинку надто швидко. 25 жовтня 1955 р. Садако Сасакі померла, але її друзі доробили паперових журавлів після її смерті, та на її похорон зібралося набагато більше тисячі журавлів.
Незабаром історія маленької японки стала відома у всьому світі. Люди були вражені її терпінням, мужністю та незгасною надією. Її ім'я, як і сам паперовий журавлик, стали символом боротьби за мир та постійним нагадуванням про страшні наслідки ядерного вибуху. Люди з усієї Японії почали збирати кошти, щоб встановити монумент на згадку про Садако та про всіх загиблих після бомбардувань Хіросіми та Нагасакі.
У 1958 р. у Парку Миру в Хіросімі було встановлено монумент, що зображує Садако з паперовим журавлем у руках. На постаменті було написано: "Це наш крик. Це наша молитва. Мир у всьому світі".
Пам'ятник дівчинці з'явився ще й у Парку Миру у Сіетлі (США). У 1995 р. у Санта-Барбарі (Каліфорнія, США) відкрили Сад Світу Садако. Трагічна доля маленької японки надихнула поетів, режисерів, художників та скульпторів з усього світу.
На згадку про Садако досі складають із паперу журавлів, що символізують надію на мир у всьому світі...
Відредаговано: 04.09.2024