На годиннику майже перша ночі. Я загортаюся у ковдру та мимоволі потроху провалююся в сон.
— Можна? — чую голос Дем’яна й відразу підскакую. Він не чекає мого дозволу та вправно перестрибує через підвіконня. Не вперше вже. — Твої батьки ніяк не лягали спати…
— Ти увесь цей час чекав на вулиці?
— Так, — байдуже хмикає.
Він нього пахне цигарковим димом в перемішку зі свіжістю осінньої ночі. Хоч я і проти куріння, але мені подобається цей запах.
— Їсти хочеш?
— Ні.
Але я знаю, що він голодний. Дем’ян завжди голодний, бо ж його практично не годують вдома. Велике щастя, коли хтось із маминих коханців принесе з собою закуску під випивку — тоді щось може й Дем’яну перепасти, та й то за умови, що він гарно поводитиметься. А гарно поводитись — не в його правилах.
Дістаю з письмового столу галетне печиво та кілька шоколадних цукерок. Це мені дали сердешні бабусі у церкві. Звісно, йому я про походження гостинців не кажу, інакше б він їх не торкнувся.
— Пригощайся.
Дем’ян трохи сумнівається, та все ж таки починає їсти. Спершу повільно відкушує шматочок печива, а потім налітає на нього, немов вже кілька днів голодує. Я думаю, що наступного разу треба принести для нього щось більш ситне. Головне, зробити це так, щоб батьки не помітили.
— То як твої справи? — питаю обережно. — Геть погано?
— Погано, — киває він. Навіть попри те, що єдиним джерелом світла у моїй кімнаті є тьмяний нічник, я бачу сум в його очах. Таке не приховати навіть темрявою.
— Тебе відрахували?
— Ні. Лише відсторонили від занять на два тижні… теж мені покарання… — він розгортає цукерку та кидає її до рота. — Директорка викликала мою маму в школу, але та, звісно, не прийде.
— Тоді чому ти такий пригнічений?
Дем’ян підіймає погляд на мене.
— Ти не розумієш? Саме через це… Всім настільки начхати на мене, що вчителям навіть поскаржитися нікому. Моя мама думає тільки своїх мужиків та горілку. Гадаю, вона б і не помітила, якби мене не стало. Я тупо нікому не потрібен…
— Мені потрібен, — кажу, заливаючись фарбою, бо ж ці слова звучать занадто інтимно.
Дем’ян ледь помітно посміхається. Самими лише кутиками губ.
— Я залишусь у тебе до ранку?
— Так, звісно.
Я дістаю з-під ліжка спальник. Він старий, куплений у ті часи, коли тато ще міг ходити й планував узяти мене з собою в похід. Тепер в цьому спальнику ночує Дем’ян. Спершу він лягав просто на підлогу, або ж спав, сидячи за письмовим столом. Потім я вигадала спосіб зробити його сон трохи комфортнішим.
— Інколи я так тобі заздрю… — промовляє Дем’ян, позіхаючи. Він гасить світло та вкладається у спальник. Дуже вправно вдає, наче йому там затишно.
— Мені?
— Так. У тебе є теплий будинок, сім’я…
— Цей будинок столітній і тримається на чесному слові. А моя сім’я — це двірничка та інвалід.
— І що?
— А те, що тут нічому заздрити.
— У мене й цього немає.
— Ну якщо так порівнювати, то в мене дійсно все не так погано… — я лежу на дивані та дивлюся у стелю. — Хоча інколи здається, що це дно.
— Повір, ти ще не на дні. Знаєш, як зрозуміти, що дісталася дна?
— Як?
— На дні ти побачиш мою маму, — сміється він. — От вона точно там. Сьогодні до неї прийшов колишній… Той, що бив нас протягом трьох років. Здається, тепер вони помирилися і знову житимуть разом. Я його боюся… кажуть, він продає наркотики. Тільки його гівна нам не вистачало.
— Ти ж скажеш мені, якщо з ним виникнуть проблеми?
— І що ти зробиш? Поставиш за мене свічку у своїй церкві?
Я забираю з-під голови декоративну вишиту подушку та жбурляю у нього. Ненавиджу його насмішки стосовно моєї роботи в церкві.
— Ти ж знаєш, що я ходжу туди не з власної волі! Це тато просить.
Дем’ян ловить подушку та підкладає її собі під голову.
— Переймається за твою душу?
— Напевно…
— Може, й мені з тобою якось піти? А то, відчуваю, моя душа геть зіпсована. Я прагну крові та помсти.
— А ти хочеш? Ходімо в суботу! В церкві будуть раді
— Надю, — зітхає Дем’ян, — я пожартував. Ноги моєї в тій божевільні не буде. Священники — брехуни, які працюють на владу, а парафіяни — безмозкі вівці, які вірять у все, що їм вкладають у голови. Церкву створили лише для того, щоб зомбувати та контролювати людей.
— Ти зараз принижуєш вірян.
— Так.
— Це негарно. Мої батьки теж ходять у церкву.
— Вони ходять туди, бо там їм дають гуманітарну допомогу. У відплату за це, посилають власну доньку на щотижневу промивку мізків.
— Ти нестерпний, — я накриваюся з головою. — Спи вже. Завтра на уроки вставати…
— Не мені.
— А, точно… Чим плануєш займатися цілий день?
— Назбираю якомога більше гріхів, щоб ти мала за кого молитися. Як гадаєш, встигну до повноліття порушити усі сім заповідей?
Я нічого не відповідаю. Закриваю очі та вдаю, ніби засинаю. Ніколи не зізнаюся йому в цьому, проте я і так кожної ночі молюся за нього. Він заслуговує бути щасливим, хоч інколи.
Відредаговано: 20.11.2024