Ярмарок майорів усім різноманіттям кольорів. Попри неврожай, у столицю з’їхалися всі, хто мав, що продавати, або хоч трошки грошей, аби потягнути велетенські ціни.
Чого тут не знайдеш! І вироби місцевих майстрів, які іноді купуються майже за безцінь, щоб потім дивувати своєю незвичайною красою закордонні краї. І заморські речі, що невідомо для чого зроблені, але їх так кортить мати. І тканини, і коні, і півні, і зброя... І живе, і мертве, і таке, що від живого простим оком не відрізниш.
Що уява зможе вигадати, а людські руки змайструвати, все знайдеш серед торгових рядів, але не це дивує найбільше. Ніде ще не можна побачити подібного єднання людей у захопленні, самотності та настороженості, як на ярмаркові.
***
Джуліанна йшла ярмарковими рядами. Синє вбрання огортало її, ніби небесною ковдрою, яка ховає від людських очей спантеличені душі.
– То стільки золота ти хочеш за це лахміття? – вередував гладкий чоловік. – Я за такі гроші коня можу купити, а не сукню власній дружині!
Принцеса посміхнулася, вирішивши, що дружина сьогодні все ж без сукні не залишиться, коли жаданий голос покликав її.
– Доброго дня, королівська донечко, – привітався Олекс, беручи дівчину за руку.
Він змінив костюм, але не колір. Тепер його важко було відрізнити від городянина, але у напівпорожніх очах причаївся сум, який не владний над серцем звичайної людини.
– І тобі доброго дня, Олексе, – промовила Джуліанна, мимохідь пригадавши, чи не зняла вона випадково амулет. – То корона мого батька підійшла тобі за розміром?
– Замала, – кинув чаклун, уже не сміючись. – Ти принесла те, про що ми домовлялись?
– Аякже, – зиркнула обабіч принцеса, передаючи йому рожеву шаль. – Я з нею ніколи не розлучаюся. Та тебе щось довго не було, я вже подумала, ніби ти звичайний грабіжник.
Олекс затис шаль у кулаку, роздумуючи над чимось. На мить Джуліанні радісно здалося, що він відмовиться їй допомагати, але дарма. Чаклун заховав шаль у рукав.
– Через три дні ти станеш спадкоємницею, – пообіцяв він. – Бувай здорова.
Олекс пішов, а Джуліанна стояла посеред вулиці, бажаючи його повернути і разом залишити все, як є, і не помічала, що одна пара очей до неї небайдужа.
– Подайте, гарна пані, – попрохав бридкий жіночий голос.
Ходейна відсахнулась, але знайшла у кишені мідну монетку й кинула рудій злидарці.
– Добра пані, тепер у мене вистачить на вечерю, – зраділа жінка і додала вже іншим тоном: – Особливо коли добрій пані самій будь-якої миті може знадобитись копієчка.
Ходейна хотіла пройти повз, але жебрачка схопила її за сукню.
– У заморської принцеси є таємниця. Скільки вона за неї заплатить?
– Про що ти патякаєш?! – принцеса вирвала край темно-зеленої сукні з брудних рук.
– Я не патякаю, – образилася жебрачка. – Лише кажу про тих, кого ви за пращурів маєте.
Ходейна змінилася в лиці – невже у Граньянському королівстві кожен злидар про панські таємниці знає? Але швидко опанувала свої почуття.
– Чого тобі треба?
– Поговорити.
Руда підвелася і повела принцесу в якийсь закуток, де порядні люди зазвичай не зупиняються.
– Чого тобі треба? – перепитала Ходейна, і коли б руда прислухалася до її інтонацій, то тікала б світ за очі.
– Грошей, – розсміялася жінка, граючись мотузкою, що заміняла їй пояс на спідниці. – У вас їх багато, а в мене нема. Ділитися треба, добра пані.
– За що ж я маю тобі платити? – принцеса прислухалася до того, що діється на ярмарковій вулиці.
– Я знаю, від кого гостя нашого короля веде рід, – радісно протягнула жебрачка.
– Коли б ти справді це знала, то не наважилась би розмовляти зі мною, – спокійно сказала Ходейна, і раптом пронизливо подивилася на шантажистку.
Юрич, а це була саме вона, здалося, що її голова розколюється на друзки – такий біль полонив її тіло. Руда відступила на крок, але позаду була шорстка стіна. Зір відмовився слугувати, перефарбувавши світ на яскраво-біле. Мов із далекої відстані чула жінка голос принцеси.
– Кому ти служиш?
– Королю і Небові, – не відповідати було неможливо.
– Хто тебе прислав сюди?
– Сама прийшла.
– Нащо?
– Хочу жити заможно.
– Звідки дізналася, що мені казати?
– У шинку підслухала.
– Від кого?
– Молодь говорила.
– Хто саме?
– Співець Кзен, якого міський люд любить, Нейт, Івейн та Вікор – його друзі, і той заможний юнак, що на площі відьму захищав. Інших я не знаю.
Біле світло перестало бити в очі, світ повільно набував справжніх кольорів. Юрич відчула, що ноги її не тримають, а на землі лежати більш зручно. Принцеса стояла над нею, й очі чужинки поступово втрачали потойбічний блиск.