Харід був надзвичайно талановитим. За ним не стояв високий рід, але він походив з дуже багатої сім'ї, здобув блискучу освіту і зібрав навколо себе таких самих обдарованих однодумців. За минулі десять років вони зробили стільки винаходів, що можна було тільки дивуватися.
Родині Харіда належало кілька різнопрофільних підприємств на Аймірі та інших островах, тож усі його напрацювання миттєво втілювалися у життя і починали приносити дохід.
З ідеєю велосипеда на ланцюговій передачі Таріс запізнився. Педальні ровіри, винайдені Харідом, давно вже їздили по островах, просто ентар про це не знав. Не цікавили його до походу на Землю такі дрібниці, як транспорт для простого люду. А от головний винахід аймірця - мануби, не пропустив би ніхто, тому що він був не тільки надзвичайно видовищним, але й вирішив багато економічних питань.
Таріонські моря майже не придатні для судноплавства, занадто мілкі, з м'яким мулистим дном – судно застрягне, мости не наведеш. До епохи дирижаблів для транспортування вантажів використовували баржі, які курсували між островами по каналах, заглиблених у морське дно. Але ці шляхи швидко замулювались і вимагали частого відновлення. Харідові мануби вирішили проблему. На нінішній день між островами курсувало одинадцять дирижаблів, а дванадцятий ось-ось мав зійти зі стапелів.
За ідеї, принесені першопроходцем, Харід вчепився драконячою хваткою. У першу зустріч він уважно роздивився все, що Таріс забажав йому показати і забрав із собою у якості зразків не лише медичне приладдя, але й рюкзак, і одяг, і взуття. Не хотів ентар віддавати кеди, дуже вже зручними вони виявилися, морочитися після них із гичами не було бажання, але і кеди Харід змусив зняти. Проте, невдовзі повернув усе. А потім і результати своєї роботи представив. Вражаючі, до речі, результати. Харідові умільці скопіювали все: і блискавки, і кнопки, і стрічку велькро, і клямки на рюкзаку. Які верстати для цього їм довелося створити, Таріс не відав, але від цього дня на Таріоні почалася ера спортивного одягу і взуття.
Ще Таріс попросив зробити йому літанієве джерело живлення для планшета, а натомість віддав Харідові один із калькуляторів
***
На жаль, калькулятори не оцінив ніхто, крім Харіда та Айкита. Дев'ятьох ентарів вони зацікавили лише на кілька хвилин. Більшість сприйняли їх за іншосвітові іграшки, Лотар не зміг нічого роздивитися на екрані, а Кейтарові було просто не до того. Отже, задумана ТарІсом реформа рахункових знаків провалилася не розпочавшись.
Не знайшла вона підтримки і серед мудріших. Літні люди, на зразок Тонара, не бажали нічого міняти, тим більше, що рахувати їм самим доводилося рідко - розрахунки були прерогативою студіозусів. А студіозуси, на жаль, права голосу не мали.
- От недолугі, - прокоментував ситуацію Харід. - З новими знаками за кілька років усе населення Таріону вміло б рахувати.
Сам він освоїв земний рахунок дуже швидко, а потім і впровадив його у власній технічній школі, де навчалися обдаровані хлопчики.
***
Ввести Харіда до правління Дому виявилося зовсім не складно. Ще й керівника невдоволених вдалося при цьому нейтралізувати.
У свої сорок років Харід був усе ще неодружений, а в очільника опозиції була дочка цілком відповідного віку і не було інших спадкоємців. Коли Таріс запропонував об'єднати високий, але не багатий і загасаючий рід із великими грошима, заперечень ні в кого не виникло. Діва (її звали Дамаріс) теж нічого проти не мала. Вона швидко збагнула, що в цьому шлюбі отримає набагато більше, ніж у будь-якому іншому, а чоловік, захоплений своєю справою, їй не заважатиме, якщо, звичайно, вона забезпечить йому міцний тил.
- Я не змогла б так, без кохання, - сумно прокоментувала народження нової сім'ї Люсьяна. - Мені шкода нареченої. Їй буде нелегко.
“Ех, пташеня, - подумав Таріс, - ти збираєшся стати дружиною правителя, якщо комусь і буде нелегко, то це тобі. На тебе вже замахнулися. Хто знає, що чекає тебе на цьому шляху?”
Після весілля батько Дамаріс, як і було домовлено, поступився своїм місцем у правлінні зятю. Таким чином, у Домі Аймір з'явився новий високий рід - рід Харіді.
***
Через дев'ять декад після повернення Таріс вже настільки натренувався у відкритті точкових порталів, що, здавалося, міг би закинути кульку з жуйки навіть на Вільні Острови. Але цього було замало.
Тепер усі свої вільні хвилини ентар проводив у лабораторії ментальної фізики. Рішення йому допомагали шукати троє мудріших.
Освоєний Тарісом місцевий мініпортал слід було трансформувати в міжсвітовій, а потім підвести якомога ближче до тієї точки на планшеті, де розташовувалася антена.
Те, що антена в планшеті є, розуміли всі, але де саме вона знаходиться ніхто не знав, а розбирати прилад, як на тому наполягали молоді співробітники, Таріс категорично заборонив.
- Це не має сенсу, - погодився з ним мудріший керівник. - Іншосвітова антена, напевно, виглядає зовсім не так, як ми собі уявляємо, згадайте калькулятор, який вже розібрали і нічого не зрозуміли. Ми, можливо, побачимо її та не впізнаємо. Пропоную повільно переміщати портал по всьому корпусу приладу аж доки він не натрапить на потрібну точку.
Цей метод потребував дуже багато зусиль, але нічого більш економного ніхто не запропонував.
***
Про свою ідею застосувати мініпортал у лікуванні Лотара, Айкит не забув. І навіть поділився нею зі своїм вінценосним родичем. Звичайно, Лотар одразу ж вчепився за подібну можливість. Проте, кузен його розчарував:
- Я не володію цією технікою, - сказав він. - Єдине, на що я здатен, це повністю витягти твій мозок з черепної коробки, а це навряд чи тобі сподобається. Але твій син досяг у створенні мініатюрних порталів надзвичайних успіхів.
- Кейтар? - скинувся правитель.
- Чому Кейтар? - здивувався мудріший. - Таріс!
Знову Таріс! Тінь невдоволення промайнула на лиці правителя. Надто вже багато Таріса стало в його житті останнім часом. Через це почастішали сварки з Тіері. От і тепер скандалу не уникнути - тільки-но Лотар викличе молодшого сина до себе, про це одразу ж донесуть дружині, у неї шпигуни є скрізь. І все ж, спокуса була занадто великою.
- Скажи Тарісу, що я хочу бачити його негайно, - сказав він Айкиту.