ЧАСТИНА ДРУГА
І над очами очі ті ж
А губи ?
З медом та сльозами,
І він за нею
Усіма стежками…
Розділ 8 – Гість
Неначе вранішня лілея
Та ідеалів ідеал.
Ти загадкова як Помпеї,
І розум вище всіх похвал.
Тобі позаздрили богині,
Ти звела з розуму богів,
Без дурощів та без гордині,
Краса красунь,
Любов вітрів.
Міраж пустельника,
Що спраглий
Шукає крапельку води,
Троянда з шовковими листками,
Моя надія із надій.
А тепер, коли ти, читачу, вже знайомий із подіями, що передували перед цим і після цього, треба перейти до усіх тих подій, які відбулися далі, щоб зрозуміти наслідки того всього, що знайшла Беата.
1
Сталося це, коли Острог ще не знав про своє славетне майбутнє. Коли не розумів, яка велич чекає на нього після побудови Костянтином Острозьким Острозької Академії 1576 року, і до подій видання славнозвісної Острозької Біблії 1581 року давньоукраїнською мовою, яка пізніше (1620-го року буде зареєстрована в каталогах Оксфорда) і до того, як Острог отримав Магдебурзьке право в 1585 році. Сталося це тоді, коли ще нашим героям треба було пізнати один одного.
Але досить вже передмов. Сталося все описане нижче 1341 року в одному відомому домі лихваря в Острозі. Вже був майже вечір, коли почалося застілля.
За великим п-подібним столом, застеленим дорогими скатертинами, заставленим смачними стравами, серед яких і печене порося і телятина і ще багато смаколиків, засіли гості. Підсвічники заповнені новими свічками, які впевнено палахкотіли, красувалися на столі, освітлюючи кімнату. В центрі столу господар – лихвар, вдягнений в дорогу шовкову туніку-таларис, запозичену у візантійців і в плащі корнзо, який повністю копіює візантійську хламиду, пошите все із зовсім нової тканини, привезеної зі сходу.
Сам лихвар зовсім не худий, в нього чималий живіт, маленькі хитрі очі, великий рот і чорна борода, якою він так пишається. Коштовна шабля при ньому – лише прикраса. Він гордо сидить на своїй дерев’яній лаві, а біля нього сидять його товариші – також багаті лихварі в дорогих одягах і з шаблями, які вихвалялися своїми розкошами, а також інші купці, з якими господар мав укласти торгівельні угоди. Далі за столом – бідніші лихварі, з якими не варто ворогувати, багаті гончарі і всі місця заповнені, крім одного.
- Вдягнений як князь,- заздрісно шепочуться бідніші гості, але господар не помічає їхніх слів. Лише хитра посмішка видає - він все чує і йому явно подобаються такі заздрісні слова.
- Може ще трохи вина ?- припрошує він своїх гостей, але сам п’є мало, лише слідкує, щоб потрібні йому лихварі напилися.
- Чи спізнюється хтось до вас на гостину ?- питає худий і довгий лихвар, але господар лише посміхається. І не зрозумієш що за тією усмішкою – насмішка чи підтвердження. Але худий лихвар не дурний – він розуміє, розпитувати далі марно, тому притягає до себе таріль з бичими ребрами і виймає власний ніж, а потім спокійно розрізає м'ясо і їсть з кінчика ножа.
- Чи справді спізнюється ще один гість ?- допитуються інші гості, але хазяїн знову посміхається.
- Не турбуйтеся, друзі мої,- солодким голосом говорить він і знову припрошує всіх до вина.
За вікном вже зайшло сонце і скоро останні сутінки накривають місто. У вікнах багатіїв горять свічки, міщани економлять на освітленні, а в зовсім бідному районі свічка – це непомірна розкіш. На вулицях тихо. Тільки чутно рипіння снігу під ногами самотніх перехожих. Новий сніг повільно падає на засніжені вулиці, старі дахи і змушує закривати ставні міцніше й притискатися до пічок. Всюди біло і холодно. Вітер свистить на міській площі, викликаючи в танок сніг і тільки в будинку лихваря свято. В нього тепло і його гості вже захмеліли від вина.
Але тишу порушує стукіт копит, який стрімко наближається.
- А що думаєте щодо цих литовців ?
- А що можна думати про тих шайтанів ?! Спочатку були одні, ті проклятущі хозари, а тепер ще й ці ! Та вони як то нашестя ! Нещастя нашої землі.
#6813 в Любовні романи
#3331 в Фентезі
#818 в Міське фентезі
перше кохання, перше кохання і зрада, перше кохання незабутнє
Відредаговано: 09.01.2024