ЧАСТИНА 14
1976
Сльози
Хата млинаря Остапа стояла самотньо і була вона не заселена. А незаселена тому, що в селі знали - Олесь може живий і колись може повернеться. Трави на подвір’ї косили сусіди, гледіли, щоб хто не зробив якої шкоди. От час прийшов і Олесь повернувся.
Калина тиждень мила підлоги, вікна, збирала сміття та павутиння. Зранку другого тижня з вулиці почули мекання. Олесь, Калина з Гнатом вийшли і віри не йняли – посеред двору стояла припнута шнурком коза з малим козеням, а в клітці з тонкої сітки - чималенька купа курчат! За всією цією живністю стояли і щиро посміхались люди.
Прийшло безліч людей. Олеся пам’ятали. Вже і гуску принесли, і двійко каченят. Олесь розчулився до сліз, а потім господиньки позносили різних наїдків, а господарі різних напитків.
Хтось з жіночок схлипував. А потім був пишний сирник і пригадали собі – ким Олесь був до війни. Але сирник спробували, відклали і попросили оповідати про страшне пережите в буцигарні і в таборах. Олесь і розказував, але не все, дещо занадто боліло. Тут вже сльоза в Олеся виступила. Починало сутеніти і Грицько, новий голова місцевого колгоспу, подивившись на пусті стіни сказав:
Всі жваво підхопились, Калина з Олесем навіть не встигли зреагувати і вибігли з хати.
За якийсь квадранс часу, а може і менше, в двері занесли великий гарний образ Матінки Божої з маленьким Ісусиком на руках, потім ще два образи – один з Ісусом, який дивиться сумно і з Марією. Марія посміхалась до людей. Наприкінці - два різьблені по дереву портрети. Шевченко і Франко.
І приніс «Будителів» не хто інший, як голова колгоспу Гриць. Комуніст, до речі. Розмова затягнулась, погомоніли, і тут Грицько питає Калину:
Так зранку і було. Маленька хатинка слугувала за школу, Калина - вчителька мови і літератури, пан Івась - вчитель математики, фізики, хімії. Заодно і фізкультурник, і вчитель праці. Пані Степанида Олександрівна - вчителька іноземної мови, іноземної літератури і ще там чогось. От і вся школа в селі. Добре, що хоч така.
Того ранку Олесь пішов глянути на батьків млин. Неділя, після Служби за Олесем і Гнат з Калиною. Вже здалеку було видно вкопані палі, залишки стін. Обгорілі залишки. На місці греблі лишень якісь залишки і клапті дерева. Ставу не було. Росли буйні трави та очерет. Олесь стояв мовчки, став навіть ніби нижче зростом і біліше головою. Мовчки плакав. Одна думка не йшла – «За що то мені? За що»?