ЧАСТИНА 12
1945
Помста
Моторошне місце з моторошною страшною історією. Починаючи з 1889 року і до сучасних днів місце гріха і помсти за гріх. Тюрма на Лонцького. Немезидо, твоя гра тут просто страшна.
В тюрмі, кабінет полковника НКВД. За столом сидить полковник, медалі, обличчя зле, він щось пише олівцем (або ручка з пером). Випростався і з перекошеним обличчям (наслідки контузії) кричить:
Похапцем заходить у військовій формі секретарка Людка і говорить:
Майор Копитко боявся полковника. Всі боялись. А такий боягуз і лизоблюд як Копитко боявся страшенно.
Полковник сміється і від цього обличчя в нього ще страшніше. Копитко ледве живий тихенько присів на табуретку (в кабінеті була одна табуретка і вона була прикручена до підлоги). Майор спробував підсунути табуретку, але не зміг. Полковник прокашлявся, сплюнув на підлогу і хриплим голосом продовжив:
Задзвонив телефон. Полковник бере слухавку і через пару секунд хутко встає, майор, так само дивлячись на полковника, підривається:
Полковник кладе трубку і сідає в крісло, чоло в нього мокре. Майор стоїть, трясеться, він думає, що дзвонив сам верховний.
Квартира з високими стелями. Старий австрійський дім. Майор, його дружина (типова російська селючка) з дитиною на руках з роззявленими ротами ходили по просторій, багато облаштованій квартирі. На полиці каміну стояла мінора (зрозуміло, в кого німці колись забрали квартиру).
Звечоріло і за столом сидить п’яний майор (вже підполковник). В кімнату заходить його дружина в нічній сорочці і радісно говорить:
Село палили в неділю зранку. І костел і церква стали за одну годину могилами, потім ще півдня дві групи - «польська» та «українська» - добивали по домах тих, хто не пішов послухати свою останню службу Божу. Божу? Дехто вижив і вони, плутаючись, розповідали про поляків та бандерівців, які розмовляють по-російськи.
Біля самого Львівського театру опери та балету, збоку - чудовий драматичний театр графа Скарбека або Марії Заньковецької тепер, з 1836 року започатковано ту будову. Які ж потаємні закавулки в цій знаній споруді. Міфи і привиди часів живуть тут, так само як і в Оперному поряд. Є зліва прохід до внутрішнього дворику, чи просто якийсь технічний під’їзд, а в ньому маленькі дверцята до квартири двірника. І хто може знати всі ці нори і закавулки? У маленькій квартирі двірника, необхідно підняти стареньке ліжко – відкриється потаємний вхід, а за ним - сходи у доволі глибокий та сухий підвал. Це був таємний штаб Львівської боївки УПА. В самісінькому центрі міста, під залом, в якому давали концерти і вистави «червоні» співаки і грали такі самі «червоні» театри, збирались часами люди, які не ходили в сам театр. Смак і освіченість не дозволяли їм спостерігати за розвагами простого «червоного» плебсу.
Тато вже був геть сивий. Олесь привітався. На столі світила гасова лямпа, за столом сидів старий знайомець і ще два молодші хлопці.
Невтішна новина була про знищене піді Львовом село Медівці. Село було з двох половин, української та польської. А влада поширювала чутки, що то поляки спалили церкву і півсела та інші чутки – українці, бандерівці спалили костел, вбили ксьонза. Сталін готувався до операції «Вісла». Але те, що комуна щось готує, було ясно. Але ті, що чудом врятувалсь, свідчили – «поляки» та «бандерівці» між собою розмовляли і матюкались російською.