ЧАСТИНА 6
1939
Кондитер
Зовсім поряд, не так вже і далеко, блискавично зорганізувався німецький порядок. Поділ Європи відбувався. Влада звертала свою звірячу увагу на простих людей. Мало, але з кожним днем все більше і більше. Тут так само блискавично запанувала «Червона армія». Чия звіряча і кривава пика була страшнішою? «Коричнева» чи «Червона»?
Довид стояв за лядою, яка прикривала вхід за шинквас в його шинку. Думки були темні як ніч. «Може правда треба звідси тікати-їхати як Герш? Мо я даремно тут сиджу і тим «шлімазлам, лайдакам» догоджаю? Нашо мені той злотий ще єдин?».
Два «лайдаки» сиділи за широким, грубо збитим дерев’яним столом. Вони сиділи вже давно, випили вже багато. Їм було весело. Хотілось співати, дарма що піст, в душі співали чи підвивали чорти. Хитало добре, і один дурним хриплим голосом заволав:
Голосний регіт обірвав веселий спів. Але гикавка напала на одного з посіпак.
Двері в шинку відчинились. Довид змінився обличчям, «посвітлішав» - зайшла Міріам. Марунька, як її звали всі сусіди. Дивно, вона ж не йшла ніколи у шинок з цієї сторони хати? Що таке? Серце Довида тривожно «тіпнулось», а пияки, побачивши молоденьку єврейку, одразу ж оживились та підібрались. Один з них навіть сковтнув слину, ніби кіт перед мискою зі сметаною. Настрій в Довида тут же «впав».
Пара ґрошів. Пара ґрошів. Що то таке, коли синочок заслаб? Довид простягує Маруні монети і каже:
– На, доню, перекажи пані Пікульській мої щирі вітання.
Міріам швиденько йде, прикриває за собою двері, а пияки тут же починають волати п’яними голосами:
Голосно регочуть. Пияки переглянулись. Один заволав:
– Довиде! Чуєш ми чи нє?
Інший підхопив:
– Жиде, неси скоро, курвий сину, гурівку! Скоро!
Довид мовчки взяв велику пляшку з найдешевшим самогоном і поніс «лайдакам» до столу.
Чути в селі було лишень два постріли. От і весь супротив «Жечі посполітої» червоній армії. Їх було багато, як сарани, вони були злі, голодні і немиті. ЗУНР, УНР промайнули десь поряд за селом. Селяни працювали, їм було ніколи звертати увагу на постійні зміни влади. Треба годувати дітей.
Олесь сидів біля ставка з вудочкою. Та ні, риба сьогодні не цікавила. Міріам має прийти.
Олесь, сумний, дістав з-за пазухи гарний пакуночок і дав Міріам:
Мовчки посиділи. Подумали. Олесь кинув вудку і дивився на Міріам, вона дивилась на воду, наморщила брівки. Напружено думала.
*Ян Хофлінгер та син Тадеуш Хофлінгери кін.ХIХ – поч. ХХ ст. відомі Львівські кондитери.