ЧАСТИНА 1
2000
Падаю
Швиденько зібравшись, накинувши на плечі рюкзак для грибів, ну такий старий-старий, туристичний, Лесь вибіг з дому.
* Жиди – Галичина тривалий час перебувала у складі Королівства Польського (або Корони), з 1772 року — Монархії Габсбургів (з 1804 року Австрійської імперії, з 1867 — Австро-Угорської). Значною мірою через літературні норми польської (пол.Żyd) та німецької (нім. Jude) мов українці Галичини традиційно називали представників етносу словом «жиди» (це слово використовували, в тому числі, й самі прихильниками юдаїзму, хоча лише за переписом 1900 року тільки 5 % євреїв назвали рідною українську мову). Слово, як нейтральне та нормативне, зафіксоване у працях українських письменників-класиків — Івана Франка та Василя Стефаника.
Залізнодорожнє училище на Левандівці* вважалось престижним. Ну залізниця – країна в країні. Лесю подобалось. І той безкінечно довгий коридор через все училище, і викладачі, і строгий як чорт, але смішний маленький директор. Особливо подобалось в самому кінці того безкінечного коридору, у величезній аудиторії – ангарі, де стояло 2 справжні тепловози. Точніше один дизельний, другий електро. Такий неймовірний запах величезних і складних машин малював Лесю в уяві цікаве і щасливе життя в майбутньому. Просто малював.
Пахло листям, яке понападало під ноги, мокрою землею і ще чимось дивним. Лесь вже змучився йти через ліс. Рюкзак був повний грибів. Потовчуться нижні, але тягнуло кудись далі в ліс, там ж іще гриби, ще кращі! Як йому колись казав вуйко Славко, “Лесику, не шукай ніколи тої поляни, де грибам міри нема”.
Болить збоку. Вдарився ребрами. І головою, аж в очах темніє і дихнути важко. “Зламав ребро? Де я впав? Хто там зверху кричить?” Лесь лежав на спині і бачив зверху діру, коріння і траву. Казали, що десь в лісі мають бути потаємні старі бандерівські криївки. “Що, я впав до однієї з них?” - Лесю стало страшно. “Криївки ж мінували? А ще в криївці має бути автомат. Шмайсер. І хто то там зверху кричить? Чорні археологи? Грибники чи що?” - Пахло димком, потріскувало багаття.
Лесь потихеньку виліз. Надворі дивне чи то жовтувате, чи червоне світло. Два темні, підозрілі, у якійсь дивній старій формі. Один рубав дрова, інший шось куховарив у казані.
Лесю дали полумисок, ложку і щедро налили зупи. З яких то грибів?
Пахла добре. «Певно грибова?» - подумав собі Лесь.
«Я здається й не питав? Чи питав? Чи в голові макітриться вже»?
* Міжрегіональне вище професійне училище залізничного транспорту. Львів вул Іванни Блажкевич,14
- А ви хто? Археологи?
Лесю було страшно, але щось спитати треба.
Лесеві стало так страшно і так його затрясло, що він вже не міг втримати ні полумиска, ні ложки.
Один з «лісовиків» трясся і скалив наполовину пустий рот, інший сидів похмурий як ніч.
«Лісовики» сварились.
Він вже не відчував ні рук, ні ніг. Його било як струмом. Як може тріснути електрика, він знав з кабінету №94 в училищі.