“ Як привчити дитину читати книгу”
Не секрет, що бажання читати і стійкий інтерес до читання формується в сім'ї, і основа його - звичка дитини читати. Привчання дітей до читання потребує часу і зусиль. Ніхто за батьків цього не зробить. Світовий досвід підказує: треба якомога раніше долучити дитину до книги - джерела знань, ідей, мудрості та досвіду. Чи розвинеться допитливість і інтерес до читання, чи перетвориться цей інтерес в джерело мудрості - залежить в першу чергу від мами і тата.
Читання відіграє неоціненну роль у житті дитини. Воно розширює її кругозір, відкриває двері у світ моральних цінностей, вчить культурно поводитися, красиво говорити, збагачує мову, покращує пам'ять і, нарешті, є прекрасною можливістю для захоплюючого, цікавого і корисного проведення часу.
Ставлення до читання на сьогоднішній день у дітей вельми суперечливе. Є діти, для яких книга кращий друг. Вони відзначаються інтелектом, ерудицією, культурою, здатністю вирішувати нестандартні завдання. На жаль, таких дітей з кожним роком стає все менше. А от дітей, які не люблять читати, з кожним роком стає все більше. Для них читання - тяжка повинність. А саме від читання залежать навчальні успіхи з усіх предметів. Читання в школі є основою для вивчення всіх дисциплін, навіть математики. Неправильно зрозуміле завдання веде до неправильного розв’язання. Разом з тим, начитаність школярів визначає рівень міжособистісних відносин у класі, обумовлює духовний клімат в школі і вдома.
Чому перша книжка іноді не викликає у дітей інтересу? Та тому, що в перший час користуватися нею без допомоги дорослих вони ще не можуть. Насолоджуйтесь читанням самі і виробіть у дітей ставлення до читання, як до задоволення. Основою навчання завжди був власний приклад. Як часто і як багато читаєте ви? Не так часто, як хотілося б? Не вистачає часу? Багато важливих турбот і невідкладних справ? Як це не парадоксально, але у вашого маленького сина чи маленької дочки теж багато важливих справ і турбот. Тільки якщо для вас це робота і побутові обов'язки, то для них- ігри, розмови, малювання.
Ваше завдання зробити так, щоб у списку пріоритетів читання піднялося якомога вище. Для цього дитина повинна знати, що читання є корисним і цікавим.Якщо читання не приваблює вас, то чому воно повинне цікавити ваших дітей? А от якщо дитина бачить вас з книгою, нехай недовго, але регулярно, то вона робить висновок, що читання для вас цікаве і є елементом дорослого життя, яке діти дуже часто прагнуть наслідувати. Здавалося б, будь-яка дитина із задоволенням буде слухати, як мама або тато йому читають. Але це далеко не так.
Важливо привчати дитину до книги з найперших днів життя. Хоч новонароджений ще й не розуміє слів і сенсу розказаного, але він чує мамин розмірений голос! Тому немовлята дуже люблять вірші! Вірші - це світ гармонії такту, вони діють на дітей заспокійливо.
Читайте маляті, коли воно ще не вміє розмовляти. А коли дитина стане читати сама, зберігайте ритуал читання після обіду або на ніч. Читайте з дитиною вголос, за ролями і по черзі - до взаємного задоволення.
Читайте більше самі.Нехай дитина бачить, що ви захоплені читанням, вона повинна бачити, що вам це подобається. Читайте самі про себе у дитини на очах. Іноді саме так виникає бажання теж пізнати це задоволення. Час від часу беріть дитячі книги. Читайте їх захоплено, посміхаючись, йдіть на всілякі хитрощі, щоб пробудити дитячий інтерес. І обов'язково попросіть малюка не брати вашу книжку, поки не дочитаєте.
Одним із прийомів, що поглиблюють розуміння змісту і виразних засобів, є повторне читання. Діти люблять слухати знайомі оповідання і казки по багато разів.
Однією з умов, що забезпечують найбільш повноцінне сприйняття твору - пояснення незнайомих слів. Не лінуйтеся пояснювати всі слова, значення яких може бути не зовсім ясним для дитини. Інтерес до прочитаного сильно знижується, коли в тексті багато незрозумілих слів.
У блозі Дженаї Джейкобсон (Jenae Jacobson), колишньої вчительки початкової школи й авторки посібника для батьків Я можу навчити мою дитину читати (I Can Teach My Child to Read, 2013), Букмоль натрапила на 10 кроків, які мають допомогти батькам навчити дітей читати.
Скільки читати своїй дитині – обирати вам. Утім, намагайтеся читати хоча б 3-4 книжки на день, навіть якщо дитина ще геть маленька. Коли вона подорослішає і зможе довше концентрувати увагу, спробуйте читати разом із нею хоча б 20 хвилин щодня.
Ось декілька вікових категорій і різних форматів книжок, які до них пасують. Але, звичайно, читайте те, на що саме ваша дитина реагує і від чого отримує задоволення!
0 — 1 рік:
колискові, книжки-картонки з реалістичними малюнками, книжки з тканини з різними текстурами, книжки з піснями;
1 – 3 роки:
римовані книжки-картинки, книжки з піснями, книжки-картонки з короткими оповіданнями;
3-5 років:
абетки, книжки з піснями, книжки-картинки, римовані книжки-картинки.
Коли дитині виповниться ±5 років і вона зможе відрізняти реальність від вигадки, я рекомендувала б почати знайомити її з різними жанрами книжок під час спільного читання. Це не так складно, як може здаватися. Є близько 5 жанрів дитячих книжок, на які я раджу звернути увагу. Звичайно, ви можете використовувати слово «тип» замість «жанр», якщо так легше запам’ятати.
Документальні (правдиві історії чи факти про тварин, людей, місця тощо);
Фантастика (вигадані історії, не можуть відбуватися у реальному житті через магію, тварин, що розмовляють тощо);
Реалістичні історії (вигадані історії, що теоретично можуть відбуватися у реальному житті через правдоподібність героїв та подій);
Книжки-абетки;
Книжки з піснями.
Коли дитина класифікує книжки за жанрами, то їй спершу потрібно подумки зробити певні висновки про книжку та пригадати деталі. Тоді використати цю інформацію, щоби визначити, до якого жанру зарахувати цю книжку. Зрештою, пригадуючи риси інших книжок цього ж жанру, встановити зв’язок між ними. Ця проста дія займе 5-10 секунд після прочитання книжки, але вона точно розвине здатність осмислювати й аналізувати інформацію!