***
Всі ви напевно чули, читали чи дивилися американські фільми про перевертнів. Волкодлак, волколак, волкулак, вовкулак, у слов'янській міфології людина-вовк, перевертень… А міг бути й чаклун, здатний перетворюватися на вовка і звертати на вовків інших людей. Про них є чимало легенд, а легенди – то такі казочки, які люди складали на основі побаченого… чи радше почутого… трохи прибреханого… чи то пак, присоленого в добряче приперченого… У кожній казочці є лише трохи казочки, а здебільшого – це прикрашена правда з мораллю.
Так і з легендами! Хтось щось побачив… у страха, як то кажуть – великі очі! Так от цей хтось переповідав іншим побачене, прибріхував, звичайно… Ті хто чув – розносив вість далі. Так правда обростала «поробицями», яких і не було… але хто це перевірить? Ну так і народжувалися легенди, на основі яких потім складали казки.
Легенди про вовкулак притаманні всім слов'янським народам. В уявленнях про перевертнів поєдналися риси фольклорного образу і запозичення з уявлень про дохристиянської та християнської демонології. Хоча, зі слів Глакса, перевертні - це не зовсім біси чи демони. Питання у тому, що вони дійсно існували, вільно гуляли тим же Києвом.
Повернемося до легенд. Мій чорт-охоронець розказав, що ще в скіфів-орачів ходили легенди, що в лісах на правому березі Борисфену (Дніпро наш так скіфи називали) спочатку жили в основному будини – плем’я велике, а люди дуже світлі або руді. Потім під тиском якихось загадкових людей-змій прийшли неври-вовки. Саме про них дідусь Геродот, що теж водився з бісами, які йому й допомагали писати його історію, розказував, що, вдаючись до чарів, ті самі неври вміють на деякий час ставати вовками, а потім так само легко набувати людського вигляду.
Інша справа, коли людина перетворюється на тварину свідомо. Ну, як людина? Самій людині то не під силу! Проте, якщо ця людина – маг, чаклун? Звичайно, він може набути лише деяких умінь звіра, не перетворюючись повністю у нього. А може й повністю змінити личину, стати вовком, собакою, котом, змією... іншою твариною (цікаво, свинею може? Хоча навряд чи, бо не вигідно, як перед святами тобі крові пустять).
Взагалі, могутні відьмаки і відьми можуть навіть набувати форму стихій – кульової блискавки чи вихора. Особливо сильними були сірі, одним із яких є я!
Глакс пояснив, що треба розрізняти види чаклунського перетворення. Буквальна трансформація у всій повноті властива переважно саме відьмакам-вовкулакам. У випадках з іншими перевертнями трансформується лише друга, відьмацька, душа. Річ у тому, що у відьом та відьмаків, є не лише душа «як у простого чоловіка», але й «дух», або друга душа (цікаво, у мене там само?).
Аби стати саме вовкулаком, звісно ж, треба знати спеціальні замовляння, що начитуються при певних фазах місяця. При цьому необхідно, стрибнувши, перевернутися через два ножі або через п’ять осикових кілків, вбитих у землю. Перетворитись при всій своїй повноті у вовка – то не жарти.
Артур так і продовжував сидіти з відкритими очима і ротом, дивлячись на мого чорта-охоронця, продовжуючи тримати в руках стакан з колою.