Володимир Дрозд.
Сонечко викотилося із-за старої кремезної груші, що росла на причілку хати, і зазирнуло до кімнати. Теплі пальчики променів залоскотіли по тілу і добралися до очей. Я прокинувся, різко піднявся і тільки вже сидячи розплющив очі. Я завжди так роблю зранку літньої пори, щоб не ловити «сонячного зайчика». Мама постійно нагадує закривати на ніч фіранку, щоб сонце не будило, але мені так подобається. Тоді я розумію, що вже не ранок, що за вікном літо і не треба збиратися до школи. Груша за вікном про щось шелестіла листям і привітливо помахувала мені гілкою. Я люблю це дерево, не тільки тому, що воно приносить соковиті смачні груші, а ще захищає нашу хату: по ній вже мабуть рази чотири била блискавиця, відсікаючи самі високі і густі гілки, кілька разів її ломав вітер, але вона кожного разу вперто відроджувалася і далі частувала нас своїми плодами. І тут я розумію: у школу йти не треба не тому, що літо, а тому, що я її закінчив.От тільки що робити далі? Це питання номер один. Одне знаю - треба вступати до навчального закладу, щоб здобувати собі спеціальність. Ще навчаючись у восьмому класі, почав писати замітки та вірші у районну газету, тому мріяв про журналістику. Навіть про свого батька написав, який гарний він виростив парк у селі. Але (за що до цих пір соромно), назвав його іншим ім’ям, гадаючи, що про своїх близьких писати не можна. А батько читав і не розумів – ніби й про його справу написано, а ім'я інше. То ж профорієнтації, як такої, у нашій школі не було, єдине, що можна таким називати, був плакат на стовпі при вході на шкільне подвір’я “ Зі шкільної парти – на ферму», хоча, звісно, поспішаючих туди не було. Тому, де навчають журналістиці і що потрібно для вступу я не знав і звернувся за порадою до старшої сестри Наді, вона на той час працювала листоношою у нашому поштовому відділенні.
- Не знаю, який з тебе там вийшов би журналіст, хоча, як кажуть, язик у тебе непогано підвішений,- задумалася Надя, - але для цього треба закінчити 10 класів і вступити до інституту. Це якщо тобі захочеться два роки кожен день ходити пішки сім кілометрів у Кучеряво-Володимирівську десятирічку. Важкенька то справа, пам'ятаєш, я три роки була там листоношею, поки у нас не відкрили своє відділення. У мене інша для тебе пропозиція: я зателефоную до відділу кадрів і взнаю, чи зможуть тебе направити у Херсон навчатись до технікуму на спеціаліста зв'язку. Повір, це цікава і дуже потрібна сьогодні професія.
- Добре, телефонуй, - згодився я, вислухавши сестру. Та й переспектива два роки місити грязюку по бездоріжжю зовсім не веселила.
Вона відразу набрала номер відділу кадрів, переговорила і радісно повідомила:
- От бачиш, все чудово. Їм потрібні спеціалісти, тому завтра поїдеш і візьмеш направлення, з ним і вступати легше, якщо великий конкурс.
Окрилений тим, що питання моєї подальшої освіти вирішилося так швидко, я побіг додому, забувши навіть про журналістику. Остільки мій шлях перетинався з садибою Добрянських, я не зміг не зайти до свого друга Сашка поділитися такою новиною. Він мій однокласник і теж закінчив школу. Я був тут частим гостем, тому ніколи не стукав, а відразу заходив до хати. На веранді, серед зелені кімнатних рослин, на тапчані, лежав Сашко із книжкою в руках і здався мені якимось падишахом, відпочиваючим у райському саду.
- Привіт! Ти вже, мабуть, вибрав собі заклад, куди вступати і готуєшся! - весело підтрунив я його, бо знав, що він нічого ще не вибрав і не знає куди йти вчитися. – Слухай, Сахалін ( це було його прізвисько ще з дитинства), а давай зі мною разом. Поїдемо завтра у Чаплинку і попрохаємо направлення у технікум і для тебе, за мене Надя вже домовилася.
- Ти знаєш, мені всерівно, а вдвох ніби й веселіше, - відповів він відклавши книжку, - от тільки з батьками поговорю і ввечері тобі відповім.
Сашкові батьки , як і мої, були не проти, і ранком наступного дня ми йшли до села Поштове на автобусну зупинку. У районному вузлі зв'язку все вирішилося чудово: направлення на навчання видали нам обом, попередивши, що після закінчення технікуму чекають нас на роботу. Через кілька днів, пройшовши медкомісію та зібравши необхідні документи , ми повезли їх здавати.
У Херсон ми приїхали з якимось подивом та острахом, таким величезним нам здавалося це місто. До цього ми бували тільки у одному місті – Каховці, яке тепер видавалася нам звичайнісіньким селом. Технікум знаходився на центральному проспекті, і прикладати особливих зусиль для його пошуку не довелося. Зупиняємось перед величною чотириповерховою спорудою з баштою і частиною корабельної щогли над нею: Херсонський судномеханічний технікум імені адмірала Ф.Ф.Ушакова. А навпроти такий же величний пам'ятник адміралу.
Черга до приймальної комісії була невеликою, тому документи здали швидко і без проблем. До зворотнього автобусу ще був час і ми пішли знайомитися з містом. Проспект, затоплений зеленню дерев і газонів, привів нас на набережну Дніпра. Протилежний берег річки здавався ніби зовсім поруч і милував око якимось вишукано-картинним пейзажем. Набережна була невеликою, неначе затиснутою з обох боків портовими спорудами, а більшу частину пірсу займав величезний вітрильник «Товариш», який, очевидно, тільки нещодавно пришвартувався, бо матроси снували по шоглах, закріплюючи такелаж. Ми застигли, милуючись цією неперевершеною красою величного трищоглового барку.
- Мені дуже сподобався технікум, і я буду тут вчитися, - поділився я радістю із Сашком,- можливо ще й практику радистом будемо проходити на цьому красені.
Відредаговано: 10.02.2021