Як не дивно здається на перший погляд, але люди здебільшого вважають себе сумлінними, при тому, що совість вони свою або рідко або зовсім не чують. Насправді совість є у кожного, але не у всіх вона прокидається від народження. Вона є основним засобом поряд з харизмою та духом, що належить Душі, відіграє роль голосу, зверненого до всіх функцій Особистості. Але її існування та її звернення мимоволі призводять до одного із внутрішніх конфліктів у людині.
Совість, яка знає закони Духовного світу, дією свого голосу спрямованого до Особистості, у свою чергу, знайомої лише з матеріальним світом, світом плоті, впливає на неї. Іноді попереджаючи або викриваючи через розум чи серце за допомогою почуття провини, сорому або докорів, іноді з метою її навчання, роблячи його не тільки у стані бодріння, але й у стані сну, вірніше – сновидінь.
Намагаючись бути схожою на совість, дуже часто її наслідує те, що виникає в Особистості і зветься честю людини, або честолюбством, що примушує її не любити, а бути правильною, хоча б зовні.
Але хоч і попереджаючи, викриваючи і засуджуючи, до скоєння помилки, як і під час її скоєння, так і після цього, совість не може бути голосом Божим, як багато хто думає. Саме, будучи особистим голосом Душі, всередині кожної людини, вона може говорити з кожним по-своєму, по-різному і свого часу. Якби звернення Боже було необхідне всім, то при реальному зверненні його чули б усі.
Уважно читаючи Біблію, Псалтир, християнські молитви, можна виявити в них твердження, що винними у гріхах людини можуть бути не лише Особистість з розумом, серцем і волею, а й совість разом із Душею та духом людини, і навіть несвідоме тіло. Маючи достатньо засобів для свого перетворення, Душа може задіяти як можливості плоті та Особистості, що набагато може уповільнити її розвиток, так і свої, за допомогою совісті, духу та харизми.
Діючи без плоті і Особистості, як посередників, Душа, віддаючи себе по совості та в дусі для горіння харизмою, жертвуючи собою, цим, по суті, вирощує себе, віддаючи свою енергію, множить її.
Але жити за совістю складно, і не в кожного виходить, а в дусі, та ще й із харизмою рідко кому дозволено. Душа має бути готова проявити себе, адже саме в цьому сенс її буття, нагадувати всім про Бога, запалювати всіх Його любов'ю, у всьому нею служити Богові.
Запали Господи згаслий світильник душі моєї ... і віддай мені внутрішній світ розуму і вогонь серцю. (Молитва на запалення свічки)
«Серце чисто твори в мені Боже і дух прав онови в утробі моїй»… (Пс. 50, 12)
«Зневажений на думку сидячих у спокої смолоскип, підготовлений для тих, хто спотикається ногами». (Іов. 12, 5)
«Хтовірує в Мене, у того, як сказано в Писанні, з черева потечуть ріки живої води». (Ін. 7, З8)
Роль совісті в житті людини полягає у посвяченості, мудрості та проникливості, харизми – в обдарованості, піднесеності та захопленості, духу – у ревності, твердості та впевненості, але у кожної людини їх прояв індивідуальний. Це пов'язано із зрілістю Душі та її місією на Землі.
Відредаговано: 04.06.2022