Іван , після арешту дружини , не знаходив собі місця. А тут , ще ця постанова.
Зачитав опер йому на погранзаставі цей вирок і як обухом по голові. Повільно так зачитував, смакуючи кожне вимовлене слово.
« …. за сокритіє пріступлєнія в утаіваніі пєрєхода граніци СРСР агєнтом польской разведкі, нє прєдоставлєніі інфомаціі об етом соотвєтствующім совєтскім органам, потураніє врагу народа – своєй жене Стойко Євєніі Івановнє в єйо антісовєтскіх дєйствіях , засудіть Стойка Івана Дємяновіча к 2 годам прінудітєльних работ, с послєдующим запретом посєлєнія в зонє бліжє 100 кілометров от граніци Польші і Союза Совєтскіх Соціалістіческіх Республік. Пріговор окончатєльний і обжалованію нє подлєжіт !» – зробивши наголос на останнє речення, завершив капітан.
Підписавши документ Іван став просити опера дати йому можливість , хоч попрощатись з дітьми. Той , що показати свою значимість, владу і силу, промовив зверхньо:
Чоловік вийшов з приміщення погранзастави, як з якогось пекла. В грудях пекло вогнем, горло здавило наче зашморгом, а сльози потекли по обличчі , він тільки змахував їх рукавом і біг не відчуваючи під собою землі стежкою до яру , щоб там, від нього горою поза городи навманя до своєї хати.
Сутеніло. Небо затягнули хмари , каплі прохолодного дощу вкривали траву зарослих шанцевих окопів та стежку, що петляла ними. Іван
, перейшовши з бігу на швидку ходу, зайшов на подвір’я. На порозі біля хати стояли заплакані його малі діти і мати, що притулила їх до себе ,як пташенят і мовчки дивилась кудись в сторону дороги.
Дитячі запитання і плач ще більше додавали Іванові жалю і він, нічого не сказавши, тільки пригорнув їх до себе і цілував. Цілував і боявся признатись , що і його забирають від них.
Нарешті , стрепенувшись він промовив.
Ви вітре в це і моліться за неї, - говорив він заспокоюючи дітей, хоч сам мало в це вірив.
Відредаговано: 09.03.2023