Сьогодні я з самого ранку сидів у лоббі читаючи класику минулого століття. До мене підійшов Лязат, привітався, і сів поруч зі мною читати.
— Котра зараз?
— 4 година.
Я трішки дивуючись, почав пригадувати як пройшов день.
— Зараз Муза з Нуром прийдуть.
Я сидів тут від 5 ранку, за весь час лише раз сходивши в магазин по сік. Катар, Рафаелла і Родріго ще до полудня підходили вітатись. Данило з Хуаном вже в після обідню годину ішли курити, а Монсі та кореянка, здавалося, хвилин 5 тому махали мені не наважуючись пробудити від бурхливого читання.
— Читаєш класику? — Лязат звернув увагу на книгу, що лежала на столику між нами.
— Знайшов в Празькій бібліотеці. Ще й російською.
— С-та-ри-ць-кий. Російський письменник?
— Український. Італійка читатиме.
— Російською?
— Вона певний час жила в Росії. Українська їй не дуже зрозуміла. Але хоч так можна познайомити з українською культурою.
— У нас в Казахстані теж дуже пригнічували певний час казахську. Але з приходом росіянів, через яких сильно підвищилась плата за житло, і багато інших легіонерських пільг — втратили цінність, і казахи принципово почали говорити рідною, щоб ті не почували себе як на курорті.
— Привіт.
— Ола. — Привіталась італійка. — Дякую, прочитаю так швидко як зможу. Ну, все я побігла. Бувай.
— Сьогодні, до речі, в гуртожиток Анна-Марія завітає.
— Так. Як і кожні вихідні до цього.
— Не знаю. Ти можливо і не надто арієць для неї, але немає нікого хто б…
— Друже. Усе це пусте. Що з того?
— Можливо ти приїхав до Чехії не для того, щоб поїхати в Китай. Можливо вона була справжньою метою твоєї долі? Приїхав такий в Чехію, не плекаючи ніяких надій, а тут Анна-Марія така. Можливо так судилося? я ЇЇ Аню ти зустрів, лише щоб відчути в порівнянні…
— В будь-якому разі, ти сам сказав… Її очі надто блакитні для мене, а волосся надто мʼяке. Куди їй такий як я?
— Вона сказала, що не шукає хлопця. Вона відразу хоче знайти собі чоловіка. Ти ж сам говорив, що втомився від короткочасних, безсуттєвих стосунків. В ляльки вже награвся? Так ось твій шанс. Напиши їй?
— Добре.
— Пацани ви ідете? — в проході від крила «Б», зʼявився Муза, а за ним ішов Нурсултан, щось крутячи в пальцях.
— Ідемо.
Ми вийшли на вулицю, і нас зустрів Сем. Немов фокусник, він витягнув із-за долоні чотири закручених цигарки, і взявся крутити собі.
— Анна-Марія не прийде. — Сумно заявив Мігель, щойно вийшовши на двір. — Сказала, що сьогодні не вийде.
За дверима в гуртожитку я побачив інший контингент, який разом з Мігелем чекали на чешку, але вже почали міняти план на вечір.
— Ти писав їй?
— Так.
— І що?
— Переглянула повідомлення, але досі не відповіла.
— Походу краще забути, що я тобі наговорив.
Я кивнув.
— Знайшов роботу?
— Та! Як її знайдеш тут!
— У мене практика поки. Я з американцем на плантаціях не далеко від Праги закриваю практичну в аграрії.
— А Фома… ти в Китай?
— Так.
— Роботу не знайшов?
— Ні. Тут пропонують умови, за яких можна отримати пожиттєвий статус раба, працюючи в їхніх компаніях.
— У нас в Киргизстані справді рабський сад. Там ж лише два шляхи, або ти зіпʼєшся і довічно працюватимеш на користь своїх інстинктів, щоб просто не вмерти, або здихаєш в підворітті залишаючи по собі лише приклад тим, кого життя ще не поставило на роздоріжжі смерті і рабства. Натомість існує і третій шлях, невідомий першим двом. І сприймають його як легенду. Люди звідти не втікають, пахнуть, і завжди взуті. Постійно ситі і без зброї не їздять.
— Я й не знав…
— Я й не знав, яка ненависть між українцями і росіянами, поки не познайомився з тобою.
— Чи не найгірше, що могло трапитись…
— В киргизстані живе безліч уйгурів. — Сумно продовжив Муза. — Інші ж в Китаї, в Сіньдзяні. Там влаштовують гетто для не погідних, і тих хто відстоює інтереси незалежної держави. Те, що я розповів це лише верхівка айсберга. Наша влада — це втілення корупції; левіафан, який царює над полеглими душами. Там немає надії. Немає навіть майбутнього. Люди закриваються в туалетних кабінках або з бонгом, або з боргом, хрестом і стволом біля скроні. В обох випадках вони лишаються там гнити, доки хтось інший не зайде, і не змиє їх кістки в яму. Жодного афоризму. Так живуть ті, хто немає ані власного життя, ані свободи волі. Нас використовують як засіб для підтримки існування давно неіснуючих кордонів держави. Постійні сутички з людьми Китаю. Це все також правда.