Плавно підходимо до моменту розпаду совка. До того дня , коли весь цивілізований свiт зітхнув з полегшенням. Головним творцем розпаду СРСР прийнято вважати Михайла Горбачова . Але , якщо покопатися , то випливає зовсім iнша картина . Горбачов , зробив все можливе , аби не дати советському монстру згинути . I перед кровю вiн не спинявся.
I так листопад 1987 рiк . За точку відрахунку беру саму цей період, бо саме в листопади вісімдесят сьомого року , Горбачов в перше поставив питання про вивід радянського контингенту з Афганістану.
Вiйна в Афганістанi забирала що дня життя советських громадян. На що в роzziї в принципi завжди було байдуже. За десять років вiйни було убито два мільйони мирного населення. Що призвела до міжнародної ізоляції . Раніше хоча б i була залізна завiса, але торгівля йшла. Зараз Європейськi країни , успішно в основному замінювало радянські товари. Єдине що лишилося - нафта .
Технологічно країна відставала. Були розробки передових технологій, якi випереджали час. Але вони були в вiйськовiй сферi. На яку йшло вiд п'ятдесяти трьох відсотків бюджету , до шістдесят семи. Постiйнi вiйни, підтримання "дорогих таварищей" закордоном підготовка до вiйни з "загниваючим заходом" поступово вбивали СРСР.
Порожні полиці створювали напругу в широких верстах населення . До того ж перебудова , гласність привели до підняття націоналістичних рухів. Гроби з Афганістану , до зневіри у правлячий системi.
Вивши війська з Афганістану , ген сек мав намір одним махом вирішити всі проблеми. Частково знімалася напруга в серединi країни. Звiльнившися кошти , а це тридцять вiсiм відсотків , вiд i так роздутого бюджету міністерства оборони , йшло на афганську вiйну, Горбачов мав намір пустити на наповнення полиць магазинів. Здійснивши "жест доброї воли"вiн мав намір вийти на західний свiт. Налагодити нормальну співпрацю, забезпечити вливання в країну для скорочення технологічного відставання.
Проте тоді не вийшло. Партійні органи нічого не бажали чути нi про яку економіку, підняття рівня життя населення. Їм головне було "догнать и перегнать америку" . Військові, якi позбавлялися б частини свого фінансування, також виступили проти.
Ситуація погіршилася в 1988 році. Економічні проблеми наростали, невдоволення збільшувалося, національні партії почали активно діяти, проростає кримінал. Тому третього жовтня , Михайло Горбачов підписав наказ про створення мiлiцейстких сил спецпризначення під назвою ОМОН
Цікавий момент - саму назву Горбачов не вигадав , хоча довгий час панувала така думка. ОМОН був створений Олександром Колчаком .
ОМОН – це бойова частина для охорони та відновлення державного порядку та громадського спокою, служить резервом для формування міліції у місцевостях, звільнених від радянської влади для підготовки досвідчених чинів міліції
Тільки от результати робити були вкрай незадовільними. ОМОНовцi вирізнялися грабунком, мародерством , зловживанням на місцях. Що лише налаштовувало селянство Сибіру проти білих.