Афганська вiйна , ставша початком кінця совка , зачепила всіх. I мiлiцiя , не стала вийнятком
Обстановка в Афганистанi.
Спеціальний загiн МВС СРСР. "Кобальт " було введено в Афганістан в лiтку 1980 року. Формальне завдання - допомога місцевим органам правопорядку в боротьби з криміналом.
В грудні 1979 , коли Совєтський союз ввiв вiйска в Афганістан почалася соціальна, економічна , політична нестабільність. Родючий грунт , для різного роду кримінального елементу . Проте з доповідей Царандой ( афганське МВС) та ХАД ( місцеве КДБ) вимальовувалася наступна картина.:
На весь Афганістан налічувалося приблизно 128 банд формувань. Приблизно, бо дрібніші групи часто об'єднувалися в більший загiн , а більший розбивалися. Двадцять чоловік , прогодувати банально простіше чим дві сотні. Збільшилася кількість крадіжок, нападiв на купецькі каравани , ну й наркотрафік.
Зусилля Царандой були марнi. Все без них налагодилося. Афганістан був феодальним . Там до 1973 року король був. Не надто добре , з точки зору людини, яка прагне до цивілізованого свiту. Але деякі печеньки має.
Якщо феодал управляє територiєю, то вiн зобов'язаний захищати місцеве населення. Що особисті вiйска місцевих вельмож i робили. З караванами ситуація була наступна - купець , відправляючи товар , домовлявся з місцевими старійшинами. Загони моджахедів , набиралися з місцевих i діяли на своїй території.
По нервах Моджахеди це взагалi були загони самооборони. Вони захищали певну громаду , вiд свавілля комуністів. Уже пизніше, ставши об'єднуватися , вони перетворилися в серйозну армію. Та й з 128 груп , яки зачисленi в банди , тільки 15 мали явно кримінальний характер. Всі моджахеди , навiть сьогодні йдуть в російських джерелах позначаються як банди.
Співробітництво було вигідно обом сторонам. Купець отримував прохід товару, а мисцевi вихід на закордон. Через купців, Моджахеди з Талібами отримали вихід на Арабський свiт , Європу ( видимо як мінімум про німецьку операцію "Лiтнiй дощ") .
Саме через купців були доставлено американські спеціалісти , з стінгерами.
Що перекрило небо Афганістану , російським карателям. Саме завдяки купцям була передана інформація про злочини радянського режиму та їх місцевих посіпак.
Про "месних товарищей"
Перед тим як почати розмову про тих хто допомагав , слід описати тих кому допомагали. Саме Царандой виникло в 1978 році. Перекладається як захисник.
Захисник людей вiд влади, про що фактично прямим текстом сказано , в їх нормативно правових актах . В серпні 1978 року , завданнями нового органу визначено :
- боротьба з контревольцiєю ;
- участь у заходах, по зміцненню та розширенню державної влади ;
- забезпечення безпеки державних та партійних органiв;
- оборона важливих об'єктів та закладів.
Нi слова про законність та порядок. Хоча , з iншого боку , менти Афганістану , хоча б не лицемірили. Ніби їм до людей є якесь діло.
Всіх співробітників Царандой навчали в советском союзе . Де їм влаштовували зразково показові умови. Асортименти товарів в магазинах, зручні кімнати в гуртожитка , ідеологічно правильно налаштованих друзів - студентів.
Повертаючись до дому , цi спеціалісти ( а там не лише силовики були . Інженери , викладачі , будівельники ) бачачи показово - прилизану картину совка , агітували за советскую власть . Проте настав 1979 рiк. Кремль ввiв війска... а весь силовий блок взяв i порозбігався. Люди були змушені самi забезпечувати свою безпеку.
Народ Афганістану, не надто зрадив "братній допомозі " союзу. Аби надати вигляду громадянської вiйни , Кремль провив мобілізацію . Половина пішла в Афганську армію , друга в Царандой.
" Зенітом слави " цих правоохоронців , стали події лютого 1980 року . 22 лютого , бiля ринку в мiстi Кандагар, був знайдений застрелений старший лейтенант Олександр Волк.Того ж дня , зам командира полку майор Вiталiй Забабурив прибув на місце подій.
Прибувши , "доблесний Совєтський офіцер" з ходу відкрив вогонь по мирним, кидаючи гранати в будівлi. Ясна рiч , людям таке не сподобалося . Вони вийшли на акцію протесту. На місце несанкціонованого мітингу були направлені частини ХАД , та їм на посилення Царандой. Мітингарі не розходилися. Надійшла команда відкрити вогонь. Кількість жарт - 50 убитих. В ходi "зачистки " Кандагару вiд протестувальників , яку провели 22 та 23 лютого , кількість жертв виросла до 800.
До речі кажучи всі знають про бойкот Олімпіади 80 . Американці , у відповідь на уведення советской армії в Афганістан, не пустили своїх спортсменів в Москву.Це дійсно так , проте росіяни забувають , що по первах країни не поспішали підтримувати бойкот. Сприймаючи цей інцидент виключно як розбивки Вашингтон - Москва.