“all we have to do is check out parasites, viruses, bacteria, fungi, prions, radiation, toxins, chemicals or it's internet porn related. I'll check the internet, you guys cover the rest of the stuff”
“все, що нам потрібно зробити, це перевірити на паразитів, вірусів, бактерії, гриби, пріони, радіацію, токсини, хімікати та хворобливі інтереси в Інтернеті. Я перевіряю інтернет, ви, хлопці, охоплюєте решту”
Dr. Gregory House
Тести або додаткові методи обстеження ми проводимо щоб перевірити діагностичну гіпотезу. Це класична схема наукового дослідження: спостереження - гіпотеза - експерименти - результати та обговорення - висновки. Здається все просто та логічно: більше інформації - точніший результат. Але…
Ми обмежені можливостями клініки. Не всі методи про які ми читали в книжках є під рукою. А клініка обмежена економічною доцільністю, бо немає сенсу купляти позитронно-емісійний томограф для одного обстеження на рік.
Ми обмежені можливостями хворого. На всі існуючі аналізи елементарно не вистачить крові. ФЕГДС, бронхоскопія, МСКТ, МРТ маленьким дітям виконуються під наркозом, а ризики обстеження не мають перевищувати небезпеку від хвороби. Крім цього в нас не завжди є час спокійно та методично призначати одне дослідження за іншим. Екстрені стани вимагають швидких рішень.
Результати аналізів можуть бути неінформативні, наприклад, “слабопозитивний” або “сумнівний” (що робити далі ???, скільки разів переробляти?, як лікувати в цей час?)
Завжди існує ризик помилки (а ні техніка, а ні люди не бездоганні). Так можна отримати “помилково слабопозитивний результат” - це ще краще!
Тести призначаються тільки в рамках діагностичної гіпотези. Ви передбачаєте конкретні відхилення в аналізах і саме тому їх виконуєте.
Кожен метод обстеження має свої чіткі покази, переваги, недоліки, та особливості. Немає сенсу за допомогою телескопу “Хаббл” підглядати за сусідами, для цього існує бінокль. І навпаки - розглядати галактики через бінокль - дуже ексцентрично.
Докладніше про тести.
Загальний аналіз крові. Дає безпосередню інформацію тільки про систему крові. При захворюваннях крові - дуже інформативно. Але при всіх інших захворюваннях зміни, виявлені в загальному аналізі крові - вторинні та неспецифічні. Анемія, лейкоцитоз, тромбоцитопенія наслідки різних станів. Важливо:тромбоцити годують судини, тому при тромбоцитопенії за рахунок ушкодження судин виникають синці та кровотечі , а не тому що порушений гемостаз.
Гематокрит - безцінні дані про зневоднення, або гемодилюцію (за рахунок крововтрати, олігоурії або активної інфузії)
Цукор крові - виснаження або діабет?
Загальний аналіз сечі. Здебільшого відображає порушення в роботі нирок. При порушенні концентраційної функції зменшується щільність сечі; при пошкодженні мембрани, або при сечокам”яній хворобі з'являються клітини крові та білок; при інфекції - лейкоцити. Але не завжди: кетонові тіла в сечі вказують на зневоднення або діабет, цукор в сечі з'являється при рівні цукру крові вище 10 ммоль/л; специфічний білок Бенс-Джонса, який представлений легкими ланцюгами імуноглобулінів, синтезується при пухлинних процесах плазмоцитами (оскільки легкі ланцюги маленькі - вони проодять крізь фільтр в сечу).
Аналіз сечі за Нечипоренко - виявляє приховану лейкоцитурію, або еритроцитурію. При явних змінах в загальному аналізі сечі - недоцільний.
Білірубін. Метаморфоза білірубіну така: еритроцити (гинуть) - гемоглобін - білірубін непрямий або не кон'югований - печінка (кон'югація) - білірубін прямий або кон'югований - жовч - фекалії (трохи попадає в сечу). Перепрошуємо, але далі білий вірш:
Якщо гемоліз величезний
Білірубін росте спочатку непрямий, а потім весь,
Якщо печінка постраждала - ростуть обидва,
Якщо для жовчі шлях закритий - прямий підскакує:
Людина жовта - кал блідий.
Тимолова проба - можна виявити ознаки диспротеїнемії. І більш нічого. Неспецифічний тест.
Креатинін. Креатинфосфат - джерело екстреної енергії в м'язах та нервовій тканині. А кінцевий продукт креатин-фосфатної реакції креатинін. Рівень креатиніну зростає при пошкодженні м'язів (crush syndrome), тканин, органів (multiple organ dysfunction syndrome, systemic inflammatory response syndrome etc). Виводиться з сечею, тому рівень креатиніну є одним з маркерів ниркової недостатності.
Аланінамінотрансфераза та аспартатамінотрансфераза. Обидва ферменти відносяться до амінотрансфераз. Це дуже цікаві ферменти. Вони вміють, переносячи аміногрупу, перетворювати амінокислоти на карбонові кислоти та навпаки. Навіщо? Наприклад - нестача білка - і ось з карбонової кислоти ми робимо амінокислоту. Або навпаки - нестача енергії - і з амінокислоти ми робимо карбонову кислоту, а з неї енергію. До речі, для таких реакцій необхідний той самий вітамін B6 (точніше його коферментна форма). Реакції проходять внутрішньоклітинно, тобто рівень цих ферментів підвищується при ушкодженні клітин. При ушкодженні клітин печінки підвищується рівень аЛанінамінотрансферази (Л - Liver), а при ушкодженні клітин серця більше підвищується рівень аСпартатамінотрансферази (С - Серце, або Cor).
Сечовина - кінцевий продукт обміну білків, виводиться нирками. Підвищення рівня її в крові вказує на порушення функції нирок.
Іонограма. Аналіз крові на калій, магній, кальцій, натрій і хлор. Іони в крові та в клітині створюють середовище, в якому проходить величезна кількість біохімічних та біоелектричних реакцій.
Так вода в морі створює середовище для величезної кількості різних істот. Є істоти більш чутливі до зміни складу води, а є більш витривалі. Найбільше значення мають для нас (нас всіх) зміни в роботі життєво-важливих систем - серця, мозку, м'язів. Зниження рівня всіх іонів пов'язане з тими самими чинниками - патологічні втрати (блювота, діурез, діарея, потовиділення, стоми, гормональні розлади, секвестрація рідини при перитоніті та непрохідності). Але є деякі відмінності.