- Ти неси мене, річка
Та в рідні мені місця
Де живе моя краса
Блакитні в неї очі
гр «Любе».
Гітара замовкла, Ілля почав мелодійно перебирати струни на місці з тим у голові перебираючи пісні. Сьогодні у нього вихідний, він із Марією зручно розташувалися на терасі власного будинку в сплетених із лози кріслах на м'яких подушках.
— Ілля у мене чорні очі, — млосно потяглася дівчина.
— Вибач, з пісні слів не викинеш, — відповів він, простягнувшись за склянкою з яблучним соком. Зробив ковток і тихо заспівав, перебираючи струни на гітарі пісню свого улюбленого виконавця Віктора Цоя. Марія скривила носик, проте промовчала, знаючи, як Іллі подобаються його пісні.
— Пісень ще не написаних скільки
Скажи зозуля пропой
У місті мені жити чи на виселках
Каменем лежати або горіти зіркою.
І відразу ж перейшов на наступну, дивлячись у вічі дівчині:
- День як день
Тільки ти чомусь сумна
І довкола всі співають
Тільки ти один мовчиш
Втратила апетит
І не хочеш сходити в кіно
Ти йдеш в магазин
Щоб купити вино.
Поруч майже над вухом пролунав грім.
— Хто тут сумує, втратив апетит і не хоче зі мною пити вино. А дівчину ми зараз вилікуємо подарунками.
За спиною в Іллі стояв Василь із Ксюшею і щосили посміхалися.
— Не загнувся без мене на роботі, Василина дзвонила говорила аврал, ти всіх порушників сам зловити не можеш, — спитав Василь.
Поки дівчата обіймалися, цілувалися, потім Марія розгортала подарунки, принесені їй, хлопці подали один одному руки і поплескали по плечах. Швидко організувавши фужери роздрукували принесене друзями вино і випили за минулу відпустку тих, що прийшли.
Марія з Ксюшею щось щебетали про своє, подруга розповідала про море, пляж, і різні види відпочинку, шопінг. Буслаєв дістав літрову пляшку ірландського віскі і поставив її на стіл.
— Ось нам напій, не будемо у дівчат компот відбирати, — показав на вино.
Ілля встав пройшов на кухню, швидко зарізав різних бутербродів, взяв у вазу лід з холодильника і прихопив коробку шоколадних цукерок для подруг. Ні, він звичайно знав про мистецтво та філософію пиття цього божественного нектару. Скроні насолоджуються в тиші, присвячуючи себе процесу без залишку. До нього подаються фрукти, яблуко, розрізане на шматочки та гроно винограду або персики та абрикоси, розібрані на часточки. Вишуканою закускою стане свіжа диня, нарізана часточками. Але це коли ти один чи в тихо розмовляючій компанії друзів. А тут друзі, що повернувся з активного відпочинку, поспішали поділитися яскравими враженнями. І один із них гігант, що йому фрукти, хіба потім на десерт.
На терасі стояв гомін, друзі захоплююче ділилися враженнями про відпочинок. По погляду на нього Марії, хлопець зрозумів, що і їх не мине ця доля, але для початку ввечері відбудеться довга розмова на тему де відпочивати, як відпочивати і коли готуватися їхати.
Василь дістав довгу коробку та поклав її на стіл.
— Прийми сувенір із Туреччини, сам вибирав.
— Дякую, — відповів Гущин простягнувшись до коробки, на світ показалось карабела. Ілля розмотав якийсь сувій, намотаний на піхви, відійшов у сад і закрутив шаблею прискорюючись. Через кілька миттєвостей клинок зник в одному злитому русі, розкриваючи себе тільки свистом повітря, що розрізається. Зробивши ще кілька випадів та прийомів хлопець зупинився.
- Васю, так вона справжня, - із захопленням промовив Ілля, - це ж не підробка і не сувенір. Як ти зміг протягнути її через митницю? Їй ціни нема.
— От Ксюша, а ти говорила залізняк багато, повна кімната, як мало потрібно для простого музейного охоронця, — засміявся Буслаєв, і звертаючись до товариша, — митницю пройшли без проблем, а щодо ціни — для кращого друга ні чого не шкода. Ось ти мені поясни де ти навчився так махати шаблею.
— Ти ж знаєш, у мене в роду всі займалися колекціонуванням холодної зброї. Дід завжди був чудовим шабельником, а за його розповідями прадід воював у кавалерії і в нашому роді колись були козаки характерники із Запорізької Січі. У мене з дитинства зарядка починалася з палицею у вигляді шаблі, та й зараз заняття не покинув.
Хлопці посідали за стіл пропустивши по одній склянці. Ілля акуратно поклав карабелу назад в упаковку, дістав пергамент. Стара пошарпана шкіра з нанесеними на ній рунами та картою, враження на Гущина не справила.
— А це сувенір плюс, як роблять зараз в інтернеті, до будь-якої дорогої покупки пхають дрібничку?
— Ні, — відповів йому Василь, — торговець просто загорнув шаблю в першу обгортку, що трапилася йому, видно цінності вона не представляє, просто впарюють туристам замість сувеніра.
Ілля ще раз без інтересу подивився на карту, зроблену під старовину. Руни намальовані на карті нічого йому не сказали, тільки деякі він знав за обов'язком своєї професії. Хоча зараз навіть гральні карти продавалися із рунними символами і гру комп'ютерну в рекламі бачив також із рунами. Кидаючи карту назад у коробку, між іншим розгледів назву річки, вона чіткіше і лінією товщі виділялася від натомість вицвілих символів. Річка Хар.