Вакцинація
Раніше мені багато разів питали, як я відношуся до вакцинації, і дуже багатьом я довго пояснювала свою позицію. Але ставши мамою я гостріше зіткнулася з цією темою, тому хочу розповісти і роз'яснити свою позицію з боку: науки, медицини, статистики та досвіду багатьох лікарів, які входять у моє коло спілкування.
Я напишу запитання, які найчастіше задають мені люди та позицію, яку вони висувають проти щеплень, і так само намагатимусь доступною мовою дати відповіді: «Чому?», «Навіщо?», «Які бувають наслідки?».
Спочатку: «Що таке вакцина? Якою вона буває? Чому багато хто вважає, що це небезпечно і шкодить?».
Вакцинація - це простий, безпечний і ефективний спосіб захисту організму від хвороби до того, як людина вступить в контакт з їх збудниками - (це мікроорганізм, який викликає захворювання таке як поліомієліт, туберкульоз, гепатит, та т.д.) формування стійкості до ряду інфекційних захворювань та робить імунну систему сильнішою.
Як і хвороби, вакцини тренують імунну систему виробляти специфічні антитіла. Проте вакцини містять лише вбиті чи ослаблені форми збудників тієї чи іншої хвороби – вірусів чи бактерій, – які не призводять до захворювання, і не створюють ризику пов'язаних із нею ускладнень.
Багато хто бояться саме слова – «жива вакцина» – це означає, що вірус живий, але він дуже ослаблений і не здатний викликати хворобу.
Простими словами, коли до нашого організм потрапляє ослаблений вірус – «чужорідний агент» або «вбитий вірус», наші клітини захисники виступають у боротьбу підбираючи як ключ до замку зброю, яка здатна знищити чужорідні клітини. І після того, як чужорідний агент знищений, у клітин формується пам'ять – «імунна пам'ять», і коли вже дитина чи людина доросла стикається з вірусом, імунна система маючи імунну пам'ять, завдяки вакцині, швидко справляється з чужорідним агентом. Таким чином дитина переносить хворобу легко, а іноді навіть і не помітно в прихованій формі, і найголовніше без ускладнень, які можуть призводити до летального – «смертельного» результату або інвалідизації.
Багато хто чуючи про нещасний випадок, де дитина після вакцини захворіла і мала наслідки, про які говорилося раніше, не роблять вакцину своїм дітям, спираючись на цей досвід. Є декілька причин через які це можливо.
Причини з боку дитини:
- Перед вакцинацією дитину повинен уважно оглянути педіатр.
Мама ж розповісти про те: чи не було у дитини температури, не переносила вона нещодавно застудні захворювання, якщо у дитини є хронічні захворювання такі як туберкульоз, пієлонефрит, тонзиліт і т.д. чи перебуває він у стадії ремісії – «зменшення чи ослаблення захворювання вірусу, грибка. бактерії».
Є особливі випадки, коли дитина хворіє на такі захворювання як: лейкози, СНІД, сифіліс, цукровий діабет, захворювання печінки, захворювання серця, анемія, хронічна ниркова або серцева недостатність, або ж була трансплантація органів. Якщо дитина хворіє на такі захворювання лікар педіатр зобов’язаний про це знати і перед тим, як робити вакцину у дитини беруть аналізи, які допоможуть зрозуміти в якому стані перебувати імунна система, чи здатна вона на даний момент дати відсіч ослабленій або мертвій вакцині. Для таких дітей існує ряд умов, за яких робиться вакцина, за відсутності цих умов дитині вакцину не роблять. Також для таких дітей існує окремий календар щеплень.
У випадку якщо дитина на даний момент хворіє на будь-яке вірусне або бактеріальне захворювання, вакцину слід перенесли. Потрібно щоб після повного одужання дитини, пройшло два тижні, це особисто моя думка, багато хто пише менші терміни, але я рекомендую два тижні, цього цілком достатньо для повного відновлення організму, якщо ви сильно хвилюєтеся з цього приводу.
Багато батьків, знаючи, що у дитини була температура напередодні, вакцинації вважають, що це не так важливо і не потрібно відкладати в довгий ящик щеплення, роблять його, а після звинувачують вакцину у тому, що у дитини були ускладнення або ж вона захворіла. Будьте уважним батьком і про всі зміни говоріть до вашого лікаря, навіть якщо він вас про це не запитав. Запам'ятайте лікарі теж люди і за день у них безліч пацієнтів, і деякі питання вони можуть упускати, а ви як батько повинні нагадати, тому що це насамперед здоров'я вашої дитини.
Є ще причина, через яку вакцина може бути небезпечною:
Це найрідкісніші випадки, саме через які можуть виникати проблеми, це буває вкрай рідко, але це другий момент, коли може виникнути ускладнення або захворювання у дитини.
У разі недотримання температурного режиму самої вакцини.
У разі неправильного транспортування.
Випадки закінчення терміну придатності вакцини.
У разі неправильного збереження вакцини.
У таких випадках лікарі та лікарня несуть кримінальну відповідальність, і в країнах Європи та України ви навряд чи знайдете подібні випадки, щодо недотримання перерахованих вище умов. Кожна ампула має наклейку, яку після вилучення вмісту, відклеюю та приклеюю в дитячу картку. На етикетці вказано: номер, шам, партія, виробник та дата випуску вакцини.
Але навіть так, ви можете подивитись вміст ампули перед тим, як педіатр буде вводити її дитині.
Подивіться термін придатності, який вказаний на ампулі, сам вміст ампули, який має бути прозорим не каламутним без будь-яких осадів та домішок. Ви можете робити це для особистого заспокоєння, якщо раптом ви довіряєте тільки собі.
Тепер поговоримо трохи про вакцини та календар щеплень.
Кашлюк - (Інактивована вакцина)
Дифтерія – (Анатоксин) – те, що виділяє бактерія.
Правець- (Анатоксин)
Кір - (Жива вакцина) – ослаблена нездатна викликати захворювання у здорової дитини.
Паротит (Жива вакцина)
Краснуха (Жива вакцина)
Туберкульоз БЦЖ (Жива вакцина)
Гемофільна інфекція типу b
Поліомієліт. (Вбита вакцина) – інактивована вакцина.
Відредаговано: 23.10.2022